Otomobil alacaksınız ancak dizel mi benzinli mi diye düşünüyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Son yıllarda artan zamlarla dizel ile benzin arasındaki fark neredeyse kapandı. Bu yüzden 3 yıl önce dizel otomobil sahibi olmak avantajlı iken, şimdilerle çok da cazip gelmeyebilir! Neden mi?

8 yıl dizel otomobil kullanan biri olarak son yıllarda dizel fiyatlarındaki artıştan rahatsız olmaya başlamıştım. 5 sene önce benzinin neredeyse yarı fiyatına dizel yakıt alırken, bu fark her zamda biraz daha kapandı. Bugün aradaki fark 35 kuruşa kadar indi. Hal böyle olunca arabamı değiştirmeye karar verdiğimde benzinli otomobillere de baktım. Kaba bir hesap yaptım. Dizel otomobile vereceğim fiyat farkı, bu 35 kuruşluk benzin farkında çok da avantaj getirmiyor. Bir de 1.2 gibi yani küçük motorlu araçlarda yakıt tüketimi gerçekten de az. Yakıt harcamamda hemen hiçbir fark oluşmadı. Üstelik ayda en az 1.500 kilometre yol yapıyorum.

Dizel otomobil sayısı giderek arttı

2000'li yılların başında benzin fiyatı ile motorin fiyatı arasındaki fark yüzde 30 seviyesindeydi. Benzinli motorlarla dizel motorlar arasındaki yakıt tüketiminin de ortalama yarı yarıya olduğu düşünüldüğünde dizel araç kullanıcıları yüzde 60'tan daha fazla tasarruf sağlayabiliyordu. İşte aradaki bu büyük uçurum, Türkiye'de dizel otomobillerin payının giderek daha fazla artmasına neden oldu. Önce yüzde 50'lik paya ulaşan dizel otomobiller bir ara pazarda yüzde 62'ye kadar yükseldi. 2013'ün ilk 7 ayı itibariyle ise dizelin payı yüzde 60 olarak kaydedildi. İstanbul’da benzin 4.95 TL’den eurodizel ise 4.60 TL’den satılıyor. Benzin ve dizel arasındaki fark 35 kuruşa indi. Araç sayılarıyla ilgili ayrıntıları Aracınızda tasarruflu benzin kullanmanın yolları başlıklı yazımda belirtmiştim.

Talep artınca dizel fiyatı da arttı

Uzmanlara göre dizeldeki fiyat artışının en önemli sebebi talep artışı. Gerek dizel otomobil sayısının artması ve sanayideki iyileşme, dizel talebini canlı tuttu. Benzinli araç sayısında da azalma olunca benzin elde kaldı. Çünkü benzinli otomobillerde LPG kullanmaya başladı. Bu durumda şimdilerde otomobil satın alırken benzinli otomobillere de bir kez daha göz gezdirin. İyi bir hesap yapın. Aynı otomobilin dizelle arasındaki fark yaklaşık 9 bin TL’ydi. Bu farkı vermek istemedim. Ama yakıt tüketiminde de fark yaşamadım. Haberiniz olsun…

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.