Aracınızda tasarruflu benzin kullanmanın yolları

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Benzinin fiyatı 5 TL'yi buldu. Dünyanın en pahalı benzinini kullanan bir ülkenin vatandaşları olarak farklı arayışlara girdik. Kimisi aracının yakıt sistemini LPG'ye çevirdi, kimisi ise dizel otomobilleri tercih etti. Bu durum otomobil rakamlarına da yansıdı ve Türkiye'de dizel otomobil sayısı, 2004 yılında 252 bin 629 iken, 2013 senesinde 9 kat artarak 2 milyon 278 bin 27'ye yükseldi.

Benzinli araç sayısı azaldı

Türkiye İstastik Kurumu rakamlarına göre aslında trafiğe kayıtlı araçlar arasında 9 milyon araçla LGP başı çekiyor. Trafiğe kayıtlı otomobillerin yüzde 41.3'ü LPG'li yüzde 32,6'sı benzinli, yüzde 25,5'i dizel yakıtla çalışan araçlar. Bununla birlikte 2004 yılında trafikte 4 milyon 62 bin 486 benzinli otomobil bulunurken, bu sayının 2013 yılı mayıs ayında 2 milyon 913 bin 691’e gerilediği bildiriliyor.

İşte tasarruf yöntemleri

Aracınız dizel değil ya da LPG kullanmıyorsanız ne yapacaksınız? Gelelim benzinli araç kullananlara. Daha az yakıt tüketimi yapmak için bir takım tedbirler alabilirsiniz. İşte size bazı öneriler...

1- Malum yaz geldi klimanızı gereksiz yere kullanmayın ya da üst seviyede kullanmaktan çekinin.

2- Çok fazla hız yapmayın ani hız değişikliklerinden kaçının.

3- Lastik ayarlarını belirtilen seviyelere kadar şişirin. İnik lastik kullanmayın.

4- Gereksiz vites değişikliklerinden kaçının.

5- Benzini sıcak günlerde serin saatlerda saban erken ya da akşam saatlerinde almaya çalışın.

6- Bagajda ya da aracınızın içinde gereksiz ağırlıklar taşımayın. Tüm bu önlemler sizin aracınızı biraz daha tassaruflu kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Bu arada dünyanın en pahalı benzinin kullanan Türkiye'de benzinli otomobil sayısı her geçen gün düşerken, ülkede ciddi bir benzin fazlalığı oluşmakta. Bu konuda da yetkililerden vatandaşa yönelik olumlu kararlar almasını dileyelim.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar