Darphane’de süren grev pasaport basımlarını da tehlikeye soktu. Elinde 100 bin pasaport kalan Emniyet yetkililerine göre eğer grev bitmezse 20 gün sonra pasaport verilemeyecek.

Kurban Bayramı ya da yılbaşı tatilinde yurtdışına gitmeyi planlıyor ya da yurtdışına sık seyahat ediyorsanız dikkat! Eğer pasaport değiştirmeyi düşünüyorsanız acele edin, darphanedeki grev pasaport alım sürenizi uzatabilir. Sabah gazetesinde yer alan bir habere göre darphanede 58 gündür devam eden grev nedeniyle Emniyetin elindeki pasaport belgeleri azaldı.

İçindekiler

Emniyet'in elinde son 100 bin pasaport kaldı

Grev bitmezse 20 gün sonra pasaport verilemeyecek Darphane'de yaklaşık iki aydır süren grev, birçok alanda işleyişi olumsuz etkiliyor. Altın, bozuk para, pasaport, nüfus cüzdanı gibi kıymetli evrakın basıldığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ne bağlı işyerlerinde 8 Temmuz'da Darphane’de başlayan grev nedeniyle pasaport basımını durdu.

20 günlük pasaport var!

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün elinde kalan son 100 bin pasaport da bittiğinde yeni cüzdan verilemeyecek. Bu da en fazla 20 gün daha yeni pasaport verilebileceği anlamına geliyor. Emniyet'in pasaport defteri stoklarına ek olarak Darphane'nin de elinde 140 bin adetlik baskı bulunuyor. Grevin devam etmesi halinde bu miktar Emniyet'e devredilecek. Yetkililer bu şekilde yeni pasaport taleplerinin yaklaşık bir ay daha karşılanabileceğini belirtiyor. İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili Emniyet'in elindeki pasaportların eğer talep normal seviyede kalırsa en iyi ihtimalle 20 günde tükeneceğini söyledi. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni pasaport çıkartacaksanız acele etmenizde fayda var.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN