Dünya genelinde yaşanan çip sorunu sebebiyle birçok sektörde gecikmeler söz konusu. Son birkaç aydır pasaport teslim süresi nedeniyle gecikmeler yaşanmaya devam ediyor. Pasaportunun süresi bitenler, tatilini planlayanlar, vize almak isteyenler ve acil iş seyahatine çıkmak isteyenler pasaporta ihtiyaç duyuyor. Peki bu noktada ne gibi bir yol izlenmeli ve acil pasaport nasıl alınır? İşte pasaport sırasında bir iki ay beklememek için yapman gerekenler.

Acil başvuru hattından durumunu belirtmelisin

Örneğin birkaç ay önce pasaport başvurusunda bulunanlar pasaportunun temmuz sonunda gelmesini bekliyordu. Böyle gecikmeler yaşandığı sırada Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden pasaport başvurusu yapan çoğu vatandaşın telefonuna “Pasaport başvuru süreciniz için [email protected] adresine yurtdışı çıkış tarihinize ilişkin belgeleri iletmenizi rica ederiz.” şeklinde bir mesaj gidiyor.

Gecikmenin ardından bu mesajla karşılaşan vatandaşlar bunun sebebini merak ediyor. Yurt dışına çıkmak için zamanla yarışan ve aciliyeti olanlar [email protected] adresine bu durumu kanıtlamak adına uçak bilet, otel rezervasyonu ve varsa davet mektubunu kanıt olarak iletebilirsiniz.

Ancak pasaportun halen eline ulaşmadıysa pasaportunu daha hızlı almanın bir çözümü var. Bunun için ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni arayıp acilen yurt dışına çıkman gerektiğini belirtmen gerekiyor. Bu durumda pasaportun hemen basılıp kargoya veriliyor.

Pasaportunun hızlı bir şekilde gelmesine olanak sağlayacak başka bir seçenek daha var. Bu noktada Twitter devreye giriyor. T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi Twitter @nvidestek hesabında yer alan tweetlerin altına acilen yurt dışına gitmen gerektiğini ve en yakın zamanda pasaporta ihtiyacın olduğunu yazabilirsin. Bu noktada sayfa yöneticileri özel mesajla sana dönüş yaparak T.C. kimlik numaranı istiyorlar ve süreç başlıyor. Bu aşamadan sonra pasaportun basılıyor ve 4-5 gün sonra eline ulaşıyor. Fakat hatırlatmakta fayda var, sosyal medya hesabında mesaj kutunun özel mesajlara açık olması gerekli.

Uçak Bileti

Yakın zamanda pasaport gecikmeleri hakkında PTT açıklama yaptı

Pasaport teslimlerinde yaşanan gecikmelerden dolayı PTT bir haber sitesine şu açıklamayı yaptı: “NVİ ile yapılan görüşmede pasaport basım sürelerinin defter ve çip sıkıntısından dolayı uzadığı, pasaportların bireylerin başvuru tarihinden itibaren 1-2 aylık süreç içerisinde basılarak alıcılarına ulaştırılması için şirketimize tesis edildiği ve yaşanan bu olumsuz durumun yıl sonuna kadar devam edebileceği bilgisi alınmıştır.” 


elifcokan
Elif Çokan Palaz
15 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN