Daha az harcayarak seyahat etmek için 6 alternatif tüyo

muratekinay
İçindekiler

Hepimiz daha fazla gezmek ve yeni yerler görmek istiyoruz. Ancak bunu yapmak için çoğu zaman ekonomik kaynaklarımız yeterli gelmeyebiliyor. Peki, fazla para harcamadan yeni yerler görmek hatta belki dünyayı dolaşmak mümkün olabilir mi? İlk anda kulağa çok zor gibi gelse de atabileceğiniz birkaç küçük ve etkili adım sayesinde bu hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

1- Bütçenizi belirleyin

Daha az harcayarak gezmek için ilk yapmanız gerekenlerden biri seyahate toplamda ne kadarlık bir bütçe ayırabileceğinizi belirlemektir. Yolculuk sırasında genellikle bu bütçe aşılsa da ilk etapta genel olarak ne kadar harcayabileceğinizi bilmek önemlidir. Bu arada, seyahat bütçenizi belirlerken eğer yurt dışına çıkıyorsanız kur farkını da hesap etmeyi unutmayın. Eğer cebinizi fazla yormadan farklı yerleri görmek isterseniz, dünyanın en ucuz destinasyonlarına bir göz atın.

2- Çalışarak gezin

Seyahat etmek söz konusu olduğunda genellikle çalışmak ilk akla gelen şey değildir. Ancak yeni yerler görürken bir taraftan para kazanma gibi bir fırsatınız varsa, bunu kesinlikle değerlendirin. Örneğin çalıştığınız alanla ilgili yurt dışına çıkmadan önce internet üzerinden farklı iş seçeneklerini araştırabilir ve kısa bir tatil yerine bu ülkelerden birinde bir süre yaşamayı düşünebilirsiniz. Eğer aklınızda böyle bir plan varsa, yurt dışında çalışmak ve yaşamak için en iyi ülkelere göz atarak işe başlayabilirsiniz.

3- Daha ucuza hatta bedava konaklayın

Eğer tüm bir yıl boyunca sadece tek bir tatiliniz varsa, kimse 5 yıldızlı otelde kalmanıza itiraz etmez. Ancak amacınız daha çok gezmek ve keşfetmekse, konaklama için daha uygun seçeneklere de göz atmanızda yarar var. Örneğin Avupa’da otel yerine hostelde kalarak bir yerine iki ülke birden görebilirsiniz. Ucuza konaklamak için en iyi seçeneklerden biri de özellikle yurt içinde yakınlarınızı ziyaret etmektir. Böylece bu işi hiç para harcamadan kolaylıkla çözebilir, kalan paranızı şehirde gezmek ve eğlenmek için harcayabilirsiniz. Yine de bir otelde kalmak isterseniz, gideceğiniz yerde bulunan en uygun fiyatlı tesislere göz atmak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4- Sokak lezzetlerini tadın

Özellikle yurt dışında en fazla para harcanan şeylerden biri de yemektir. İster lüks bir restoranda isterseniz de daha sıradan bir lokantada olun ödeyeceğiniz hesap kur farkıyla birlikte hızla yükselebilir. Bu nedenle yemek için mekan seçerken sokak lezzetlerini de değerlendirin. Örneğin Almanya’da çok lezzetli sosisli sandviçler bulabilirsiniz. Ülkemizin en fazla ziyaretçi çeken şehirlerinden İstanbul’da ise balık ekmek gezginlerin favori sokak lezzetlerinden. Dünyadan bu konuda diğer ünlü seçeneklere görmek için aele edin.

5- El bagajıyla seyahat edin

Hem fazladan bagaj ücreti ödememek hem de havalimanında zaman kazanmak için el bagajıyla seyahat edebilirsiniz. El bagajı ile yola çıktığınızda bazı hava yolu firmalarından indirim alabilir ve kazancınızı daha da arttırabilirsiniz. El bagajı kullanmanın avantajları bunlarla sınırlı değil. Havalimanında hiç sıra beklemeden hızlıca bavulunuzu alıp çıkmak da işinizi fazlasıyla kolaylaştıracak.

6- Anlık fırsatları yakalayın

Uçak bileti alırken veya otel rezervasyonunuzu yaptırırken daha az harcamak isterseniz, belirli aralıklarla arama yapabilirsiniz. Genellikle ne kadar erken o kadar ucuz kuralı geçerli olsa da hava yolu firmalarının ve konaklama tesislerinin anlık kampanyaları olabiliyor. Eğer işinizi son dakikaya bıraktıysanız, daha ucuzunu bulmak için mutlaka karşılaştırma yapın. Farklı hava yolu firmalarının uçak bileti fırsatlarına göz atmak ve biletinizi satın almak için tıklayın. En güncel uçuş kampanyalarına da yine Enuygun.com üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar