Dünya üzerinde Avrupa'dan Amerika'ya, Asya'dan Avustralya kıtasına kadar farklı kıta ve bölgelerde herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken sayısız güzellik var. Ancak bunların bazıları yok olma tehdidi altında ve elini çabuk tutmayanlar için buraları görmek kısa süre sonra sadece hayalden ibaret olabilir. Henüz yok olmadan görmeniz gereken bu yerler nereler dersiniz?

Küba

Uzun yıllardır ekonomik ambargo altında olan Küba, adeta kapalı bir kutu gibiydi. Ülkenin kendine has kültürü, puroları, eski tip arabalarıyla burası her gün hızla değişen dünyanın dışında bir vahayı andırıyordu adeta. Ancak zaman içinde ambargonun kaldırılması ile bir süre sonra Küba tamamen dünyaya açılacak. Elbette bu durum ülkenin sadece ekonomisini değil, kültürel ve sosyal yaşamını da tamamen değiştirecek. Değişim tam olarak Küba'yı etkisi altına almadan önce Havana'nın eski ama bir o kadar renkli sokaklarını keşfetmek isterseniz acele edin. Şehre en uygun uçuşları karşılaştırmak için tıklayın.

Tibet

Çin'in özellikle son yıllarda adı en çok duyulan bölgelerinden biri olan Tibet, her biri baştan çıkarıcı manzaralara sahip dağları ve muhteşem doğası ile özellikle modern şehir yaşamından kaçmak isteyenlerin tercihi. Tibet'in bu kadar popüler olmasının bir nedeni de yine son yıllarda yazılan kitaplarda da sık sık adının geçmesi olabilir. Burayı görmek istiyorsanız yine acele etmeniz gerek. Nedeni ise Çin hükümetinin gitgide artan baskısı. Günümüzde de bölgeyi ziyaret etmek isteyen yabancılar için zaman zaman güçlükler çıkabiliyor. Gelecekte ise bu zorluklar artabilir ve zamanla burayı görmek birçok kişi için olanaksız hale gelebilir.

Çok geç olmadan görmeniz gereken 7 yer

Venedik

Sadece İtalya'nın değil, dünyanın en güzel ve romatik şehirlerinden biri olan Venedik'i görmek isteyenler de acele etmeliler. Çünkü çevresi halihazırda kanallarla çevrili olan şehirde su seviyesi iyice yükselebilir ve şehir zamanla sular altında kalabilir.

Çok geç olmadan görmeniz gereken 7 yer

Tac Mahal

Birçok gezgin tarafından dünyanın en güzel anıt mezarı olarak kabul edilen Tac Mahal de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan değerler arasında. Aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen anıt mezarlarından biri olan Tac Mahal'in bu listede yer almasının nedeni ise gitgide artan ziyaretçiler ve yapılan yanlış restorasyonlar olarak gösteriliyor. Hindistan, aynı zamanda dünyanın en renkli festivallerden bazılarının da adresi.

Çok geç olmadan görmeniz gereken 7 yer

Avustralya Büyük Set Resifi 

Dünyanın en geniş resiflerinden biri olarak anılan Avustralya büyük set resifini de görmek istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız. Çünkü burası alınan tüm önlemlere karşın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Resifin görüntüsü dünya üzerinde görebileceğiniz en iyi doğal manzaralardan birine sahip.

Çok geç olmadan görmeniz gereken 7 yer

Antarktika

Dünyanın en geniş buzullarına da sahip kutup bölgesi Antarktika'nın zamanla yok olması bir sürpriz değil. Küresel ısınmanın gitgide artan etkisi en açık haliyle bu bölgede görülebiliyor. Antarktika'nın buzulları yılın bir bölümünde iyice küçülse de halen görmek mümkün. Ancak uzmanlara göre bu durum fazla uzun sürmeyebilir.

Çok geç olmadan görmeniz gereken 7 yer

Machu Picchu

Peru'nun en çok ziyaretçi çeken yerlerinin başında gelen Machu Picchu'yu görmek isteyenlerin de fazla zaman geçmeden bu planlarını gerçekleştirmeleri iyi olacaktır. Çünkü çok sayıda ziyaretçi nedeniyle buranın da görülmeye diğer birçok bölümü yok olabilir.

Çok geç olmadan görmeniz gereken 7 yer

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.