Küba Uçak Bileti Ara

Küba Para Birimi
CUP
Şu anda Havana Yerel Saati
İstanbul - Havana (Başkent) Uçuş süresi
12 saat 50 dk
Küba Hakkında

Orta Amerika’da, Meksika Körfezi, Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu’nun kesiştiği noktada bulunan Küba, Florida’nın güneyinde yer alan bir ada ülkesi. Küba’nın kuzeyinde Amerika Birleşik Devletleri, batısında Meksika ile Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika, güneydoğusunda ise Haiti ve Dominik Cumhuriyeti bulunuyor. Adadaki ilk koloniyi İspanyollar kurarak ticaret ve benzeri uğraşlarla burayı bir yerleşim yeri haline getirmeyi başarmışlar. Guaaanahatabey ve Kiboni yerlileri, Güney Amerika’dan bu adaya gelip yerleşen ilk yerliler arasında yer alıyor. 1942 senesinin ekim ayında Kristof Kolomb’un yaptığı ilk yolculuğunda keşfettiği bu ada, “Küba” ismiyle 1511 senesinde resmi olarak kurulmuştur.

Yaklaşık olarak 12 milyon nüfusa sahip olan Küba’da kültürel ve etnik kökeni açısından İspanya ve Afrika kültürlerinin belirgin izlerini görmeniz mümkün. Resmi dili İspanyolca olan ülkede konuşulan birçok yerel dil ve lehçe de var. Toplamda 14 bölge ve 1 belediyeden oluşan Küba’nın en modern, gelişmiş ve büyük şehri olan Havana, aynı zamanda büyük bir turizm merkezi.

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Santiago de Cuba da turizm ve diğer sektörler açısından büyük bir öneme sahip. Ülkenin diğer önemli şehirleri ise; Trinidad, Santo Domingo, Pinar del Rio, Cienfuegos, Varadero ve Santa Clara. Küba ekonomisi, büyük ölçüde devlet kontrolünde olan planlı bir ekonomi. Yaşam standartları ve kalitesi her ne kadar üst düzeyde olmasa da ülkedeki işsizlik oranı yok denecek kadar az. Başlıca ihraç ettikleri ürünler arasında petrol, tütün, puro ve şeker bulunuyor. Puro üretiminde dünyada ilk sıralarda yer alan Küba, geçiminin de büyük bir kısmını puro ve tütün ihracatından karşılıyor.

Turizm ise son yıllarda ciddi derecede canlılık kazanmakla birlikte Havana gibi dünyaca ün kazanmış şehirlerine turistler her yıl akın ediyor. Birçok bölgesinde tropikal iklimin hakim olduğu ülkede ocak ve ağustos ayları arası sıcaklık farkı çok görülmemekle beraber 26 derece arasında seyrediyor. Kasım ve ağustos ayları arası dönemin oldukça kuru geçtiği Küba’da mayıs-ekim arası çok yağışlı geçiyor. Ağustos-ekim ayları arası ise; özellikle ülkenin doğu sahillerinde hüküm süren kasırgalar, bir takım zorluklara sebep olabiliyor.

Küba’nın dünyaca üne sahip geleneksel kıyafetlerini ve danslarını ülkede düzenlenen festival ve organizasyonların birçoğunda deneyimlemeniz mümkün. Kendine özgü kültürünün renkliliği ve çeşitliliği tüm bu festivallerin tam bir karnaval havasında geçmesini sağlıyor. Birbirinden farklı temaya sahip olan festivalleriyle renkli gösterilere ev sahipliği yapan Küba’nın katılımcısı en yüksek olan festivalleri arasında her ağustos ayında düzenlenen Karnaval Havana, haziran ayında düzenlenen Babalar Günü Festivali, ağustosta gerçekleşen Havana Çocuk Karnavalı, hazirandaki Varadero Müzik Festivali, aralık ayındaki Havana Latin Sineması Festivali ve her mayıs ayında başkent, Havana’da düzenlenen Cubadisco.

Kökeni bakımından İspanya ve yakınlığı açısından da Karayip karışımı bir mutfağa sahip olan Küba’da en çok tüketilen ürünlerden bazıları; domuz eti, deniz ürünleri, mısır ve siyah fasulye. Neredeyse tüm yemeklerinin özel baharat ve soslarla harmanlanıp servis edildiği Küba mutfağının en önemli bir diğer besin maddesi ise pirinç. Küba’nın en ünlü içkisi olan Mojito ise bütün ulusal yemeklerin yanında eşlik edecek leziz ve farklı bir içecek.

Küba seyahatine çıkacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkeye seyahat öncesinde Küba vizesi alması gerekiyor. Ülkeye yapacağınız ziyaretiniz için en ekonomik ve en uygun uçak biletini bulup, kısa sürede satın almak için Enuygun.com’dan yardım alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Küba uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Küba uçuşları için arama yaptığınızda iniş yapabileceğiniz havalimanlarına uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Küba uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Hangi hava yollarının Küba uçuşları var?

Edelweiss Air Küba uçuşları düzenliyor.

En popüler Küba havalimanları hangileri?

En popüler Küba havalimanları: Jose Marti Intl.

En popüler Küba şehirleri hangileri?

En popüler Küba şehirleri: Havana.

Yakın Ülkeler

Para birimi