Avrupa'nın Çikolata Rehberi


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
27 Kasım 2018 | 30

Edison’un ampulü keşfinden sonra dünyadaki en büyük keşifte İspanyolların kakaoyu keşfetmesi sanırım. Çikolataya asla hayır diyemeyenler, toplanın. Bugün bizim günümüz, 29 Kasım Dünya Çikolata Günü!

Çikolata uğruna yollara düşmesen de, en azından gittiğin şehirlerde en iyi çikolatayı bulmanı sağlayacak bir rehber hazırladım. Bunları bi' kenara not etmeyi unutma çünkü biliyorsun mutluluğun formülü oldukça açık: ‘Doğru zaman, doğru yer ve doğru çikolata!’

 

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Anavatan: İspanya

İspanyol bir denizci tarafından keşfedilerek dünya pazarına bir içecek olarak giren çikolata, bugün eritilmişinden dondurulmuşuna her şekilde hayatımızı tatlandırıyor. Bu nedenle bize kakaoyu bahşettiği için İspanyol Denizci Don Cortez’e buradan kocaman bir teşekkür, ruhun şad olsun büyük adam!

Öyleyse, İspanya'ya gittiğinizde nerede çikolata yemelisiniz diyerek başlayalım :)

Anavatan: İspanya

 

1. Valor, Madrid

Benmari usulü eritilmiş çikolata konusunda master yapmış bir yer. Önüne gelen ve Churros’a bandırarak yemen beklenen çikolatayı, kafana dikmemek için kendini zor tutarsın… Çünkü kıytırık standardize olmuş çikolata sosu falan değildir o. Yoğunluğuyla ve kokusuyla ekmek isteyip sıyırma istediği uyandıracak cinsten bir eritilmiş çikolata.   

 2. Moulin Chocolat, Madrid

Saf çikolatanın yanında çikolatalı tatlılara da bağlılığın yüksek ise burası tam sana göre. Hamurun çikolatayla buluştuğu en lezzetli yer burası. Şefin çikolatayla harikalar yaratmak konusunda üzerine yok. Günün hangi saatinde giderseniz gidin, daha yeni hazırlanmış gibi taptaze olması burayı çekici kılıyor elbette.

Dünya çikolata gününde en lezzetli bahane İspanya’ya uçak bileti almak olurdu sanırım. Tek tıkla alabilmen için linki buraya ekliyorum :)

 

Çikolatanın başkenti: Belçika

Çikolata müzeleri, kokusuyla büyüleyen fabrikaları ve elbette çikolata dükkanlarıyla dünyanın en büyük çikolata üreticisi, Belçika.

Sadece çikolata yemek için bile yolunu Belçika’ya düşürebilirsin :)

Çikolatanın başkenti: Belçika

 

1. Elisabeth, Brüksel

Dükkânın önünden geçerken beze kuleleri saniyesinde ilgini çekecek. İstemsizce kapıyı aralayıp kendini içeride bulabilirsin. Çikolatalarını tadar tatmaz yoğunluğunu anlayacaksın. Çikolata insanı doyurur mu yahu? Beni doyurdu. Sen bir tat zaten hemen anlayacaksın.

2. Leonidas, Brüj

Brüj’de sokakta yürürken bir anda burnuna bir koku çarpar. Asla dayanamayacağın taze çikolata kokusudur o. İstemediğin kadar çok çeşit çikolatayı bir dükkânın içine sığdırmışlar resmen. İçeri girer girmez çalışanları yanına yaklaşıp tadım yapman için güzel tepsilerde çikolata ikram ederler. Ben daha tepside bir tane bile çikolata bırakan Türk görmedim :)

3. Neuhaus, Gent

Bu, çikolataların içine likör ekleme olayını dünyaya getiren çikolatacı burası arkadaşlar. Hepimiz teşekkürü bir borç bilmeliyiz. Bununla kalmamış bir de baharatla çikolatayı birleştirmeyi başarmış ve çikolata yapımını bir sanat haline getirmiş nadide çikolatacılardan birisi. Çikolatayla ilgili rafine zevklerin varsa buraya uğramadan Türkiye’ye dönmemeni öneriyorum.

Çikolatayı gidip yerinde, tada tada yesek ya! Belçika uçak biletin tek tıkla, yanında :)

 

Lezzeti dilden dile dolaşan: İsviçre

Hala tamamen el yapımı olan ve içinde saf, organik kakao bulabileceğin muazzam çikolata ustalarının ellerinden çıkan çikolata dükkanları ve fabrikalarıyla dolu İsviçre!

Lezzeti dilden dile dolaşan: İsviçre

 

1. House of Chocolate, Zürih

Bugüne kadar yediğin yapay çikolataları unut çünkü gerçek bir çikolata deneyimi burada saklı. Organik olmayan bir ürünün burada bulunma ihtimali yok. Caddenin başından kokusu tüm çevreye yayıldığından dolayı dükkânı bulmakta asla zorlanmayacağına eminim. :)

2. La Maison Cailler Chocolate Factory, Broc

Bir çikolata fabrikası olmasıyla beraber içinde atölyelere, konsept partilere ve aynı zamanda iştah açan bir çikolata dükkanına ev sahipliği yapıyor. Turlarla ulaşım sağlanabiliyor ve çikolatadan bir dünyanın kapılarını aralıyor. İçerisinde tadımlar yapılıyor ve istediğin kadar farklı çikolatanın tadına bakabiliyorsun, üstüne de bir kuruş para ödemiyorsun! Bir insan hayatta daha ne isteyebilir ki? Uçak bileti? Onu da tam buradan alabilirsin :)  

Çikolatanın bol olduğu seyahatlerin olsun! 29 Kasım Çikolata Günü bahanemiz olsun. :)

 

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2083 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.