Son haftaların tartışmalı konularından biri olan e-faturalardan ücret alınması tartışmalarına Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK)’dan yanıt geldi. BTK Başkanı Tayfun Acarer ayrıntılı faturalar için ücret alınmamasına karar verildiğini açıkladı.

Tüketiciler adına sevindirici bir gelişme. Zaten cep telefonu operatörüne aylık fatura ödemesi yapıyorsunuz, faturanızın elektronik ortamda size gönderilmesine ücret alınması uygulaması çok sayıda şikayete neden oluyordu. Firmaların kağıt ve posta gönderimi gibi masraflar olmadan bu işlem için ücret almaları mantıklı bir uygulama değildi.

 

İçindekiler

Ayrıntılı fatura temel hak

Şikayetleri değerlendiren BTK da bu uygulamanın kaldırılmasına kar verdi. BTK Başkanı Acarer yaptığı açıklamada tüketicilerin fatura bedelinin hangi hizmetler karşılığında oluştuğunu ayrıntılı şekilde görmesinin en temel haklarından biri olduğunu söyledi.

Bilgi Teknoloji Kurumu’na tebrik

Gerçekten de Bilgi Teknolojileri Kurumu’nu tebrik etmek gerekir. Gelen şikayetleri çok iyi değerlendirip operatör firmalara baskı yapıyorlar ve gerekirse ceza kesiyorlar. GSM firmaları da bu ceza ve baskılardan dolayı artık çok dikkatli hareket ediyorlar. Darısı BDDK’nın da başına. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan ise bu konuda net yaptırımlar göremiyoruz. Özellikle kredi kartı aidatı şikayetleri bitmeyen bir yara. Bankalar milyonlarca müşteriden aldığı bu aidatlardan vazgeçmek istemiyor. Bu konuda yaptırım yapılamıyor. Umarız BTK’nın bu uygulamaları diğer kurumlara da örnek olur.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar