Bu Yılın EN Dikkat Çeken 13 Sonbahar Festivali

nihanbayram

İstanbul Coffee Festival

İstanbul Coffee Festival

19-20-21-22 Eylül – Küçükçiftlik Park

Bu sene 6.sı düzenlenen kahve-müzik-yiyecek temalı festivalin programı yine çok yoğun olacak. Panellere, kahve-yiyecek tadımına ve baristalık workshoplarına katılabileceğiniz gibi dilerseniz sabahtan akşama kadar canlı müzik yapılacak sahneyi izleyebilir veya yarışmaları da takip edebilirsiniz. Akşam konserlerinde ünlü isimlerin sahne aldığı festivalde vegan ve glütensiz mutfak ürünleri de bulunuyor.

Uçak Bileti

İstanbul Rooftop Festival

İstanbul Rooftop Festival

7 Eylül – Çeşitli Mekanlar

Tek bir biletle İstanbul’un en güzel teraslarına sahip 15 mekânına girebilme imkânı sağlayan etkinliğin bu sene 4.sü düzenleniyor. Kokteyl atölyeleri ve yoga etkinlikleri de düzenlenen festivalde 40’tan fazla sanatçıyı canlı izleme şansına sahip olabilirsiniz! Bu özel geceyi kaçırmamak için şuradan nasıl gidebileceğinize bakabilirsiniz.

Kaş Caz Festivali – Antalya

Kaş Caz Festivali – Antalya

6-7-8 Eylül – Kaş Marina

Bu yıl ilk kez düzenlenecek festivale denizin ve müziğin tadını aynı anda çıkarmak isteyenler akın edecek. Festivalde konserlerle birlikte gastronomi atölyeleri, doğa sporları etkinlikleri, sosyal aktiviteler de katılımcıların gününü renklendirecek. Birbirinden değerli yerli ve yabancı caz sanatçılarının konserlerinin yanı sıra ücretsiz etkinliklere de katılmak mümkün.

Color Sky 5K Renkli Koşu – İstanbul / Ankara / Bursa

Color Sky 5K Renkli Koşu – İstanbul / Ankara / Bursa

1 Eylül – İstanbul Maltepe Şehir Parkı

15 Eylül – Bursa Soğanlı Botanik Parkı

29 Eylül – Ankara – Çankaya Zafer Park

Dünyaca ünlü renkli koşu yarışmasıyla hayatınıza renk katmaya hazır mısınız? Bu sene 6.sı düzenlenen etkinlik Türkiye’nin 3 büyük şehrinde, farklı tarihlerde düzenlenerek daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyor. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinin de katıldığı etkinlikte, girişte verilen beyaz tişört ile koşuya başlıyorsunuz. Her 1 kilometrede bir başka bir renge boyandığınız festival alanında elbette müzik ve dans da eksik olmuyor.

Akbank Caz Festivali – İstanbul

Akbank Caz Festivali – İstanbul

17-27 Ekim – Çeşitli Mekanlar

Her yıl caz dünyasının en sevilen isimlerinin sahne aldığı festivalin bu yıl 29.’su düzenlenecek. Festival boyunca en bilinen isimlerden yıldızı henüz parlamamış genç yeteneklere kadar geniş bir yelpazede konser seçenekleri bulunuyor. Festival; konserlerin yanı sıra paneller, atölye çalışmaları, sosyal sorumluluk projeleri ve film gösterimleriyle de katılımcılara dolu dolu bir festival vadediyor.

Bağbozumu Festivali – Bozcaada

Bağbozumu Festivali – Bozcaada

6-7-8 Eylül – Çeşitli Mekanlar

En eski geleneklerden biri olan Bağbozumu, yüzyıllardır kutlanan ve yılda yalnızca bir kere görme şansınızın olduğu bir festival. Üzüm bağlarında “bağbozumu” ile başlayan şenliklerde fabrika gezileri, tadımlar, atölyeler ve söyleşilerle dolu renkli bir hafta sonu sizleri bekliyor. Festivale gitmek istiyor ancak nerede kalacağınızı dert ediyorsanız, düşünmeyin! Buradan size yardımcı olalım.

Filmekimi – İstanbul

Filmekimi – İstanbul

4-13 Ekim – Çeşitli Mekanlar

Sinemaseverler için Sonbahar’ın gelişini hatırlatan, 2002’den bu yana düzenlenen film festivali; İKSV tarafından gerçekleştiriliyor. Çok sayıda ödüllü, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından sevilmiş yabancı film İstanbul’daki çeşitli sinema salonlarında gösterime girecek. Festival, Ankara ve İzmir’de de her sene küçük çaplı olarak düzenleniyor.

İstanbul Bienali

İstanbul Bienali

14 Eylül – 10 Kasım – Çeşitli Mekanlar

Bu sene “Yedinci Kıta” başlığı ile düzenlenecek bienal 16. yaşını kutluyor. Fransız küratör, yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud’un küratörlüğünü üstlendiği bienalde 60’dan fazla sanatçının eserleri Pera Müzesi, Büyükada ve Tersane İstanbul’da sergilenecek.

Oktoberfest - Almanya

Oktoberfest - Almanya

21 Eylül – 6 Ekim – Münih

Her yıl yaklaşık 6 milyon insanın katıldığı, ünlü geleneksel festival Oktoberfest’te; bu sene de Ekim’in gelişi coşkuyla kutlanıyor. Festival için özel olarak mayalanan Oktoberfest birası, özel yemekler ve müzik ile kutlamalar yapılıyor. Festivali kaçırmak istemiyorsanız uçak biletlerine şuradan bakabilirsiniz.

Yi Peng Fener Festivali – Tayland

Yi Peng Fener Festivali – Tayland

11-12 Kasım – Tayland

Her yıl Tayland’da düzenlenen festivalde, Budizm felsefesinin benimsenen görüşlerinden biri olan “Sorunlarını serbest bırak ve özgür hisset” mottosu yaşatılıyor. Nilüfer yaprakları üzerine koyulan çiçek ve tütsülerin nehir üzerinde yüzdürülmesiyle yapılan festival ışıltılı bir görselliğe sahip.

Beyaz Gece – Fransa

Beyaz Gece – Fransa

5 Ekim - Paris

Paris’e özgü en keyifli festivallerden biri olan etkinliğe katılımın en önemli şartı beyaz giyinerek gelmek. Şehrin açık hava müzesine dönüştüğü etkinlikte geceden sabahın ilk ışıklarına kadar kültür sanat etkinliklerine doyuyorsunuz. Konserler, sabaha kadar açık müzeler ve defileler ile Paris’te uykusuz kalmaya değer bir gece yaşayabilirsiniz.

Ölüler Günü – Meksika

Ölüler Günü – Meksika

31 Ekim-2 Kasım – Meksika

Latin Amerikalılar’ın, kaybettikleri sevdiklerini anmak için düzenlediği geleneksel festivalde, her sene rengarenk görüntüler kaydediliyor. Aztekler’den günümüze ulaşan bu geleneğe uygun olarak sunaklara çiçekler bırakılıyor ardından mezar başlarında piknikler ve çiçeklerle “hayatın döngüsü” kutsanıyor. Festivalin en ilginç yanlarından biri olan yüz boyamasını yerinde deneyimleyebilirsiniz.

Korsan Festivali – Cayman Adaları

Korsan Festivali – Cayman Adaları

7-11 Kasım – Cayman Adaları

Karayipler’in korsanları ile meşhur adaları Cayman’da her sene Kasım ayında büyük bir festival gerçekleşiyor. Geçit törenleri, kostüm yarışmaları ve sokak festivalleriyle katılımcılara renkli bir hafta yaşatan festivalde eski korsan efsaneleri de yeniden canlandırılıyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
469 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar