Her bölgesinde görülmesi gereken harikaları barındıran yurdumuzda fazla bilinmeyen ancak bir o kadar güzel ve çekici rotalar var. İşte, bir sonraki yaz tatilinde mutlaka görülmesi gereken 5 yer ve buraları bu kadar cazip hale getiren 5 neden...

İçindekiler

1- Doğal ve sessiz: Özdere

İzmir'in kalablaık ve gürültülü taitl beldeleri yerine doğanın içinde kafa dinleyebileceğiniz bir yer arıyorsanız, rotanızı doğru Özdere'ye çevirin. Yemyeşil doğalası ve kamp alanlarıyla burası eğlence için olmasa da dinlenip huzur bulmak için benzersiz. Özdere'ye araç kiralayarak veya merkezden otobüslerle gelmek için hemen İzmir uöuşlarını karşılaştırın.

özdere

Uçak Bileti

2- Karadeniz'de yeşilin içinde tatil için Zigana

Karadeniz'de Ayder ve Pokut gibi çok popüler yaylalar var. Ancak daha kendi halinde ve bu arada doğasından bir şey kaybetmeyen bir yeri görmek isterseniz Gümüşhane sınırlarında bulunan Zigana'ya gelebilirsiniz. Doğasıyla olduğu kadar leziz Karadeniz yemekleriyle de meşhur Zigana'yı görebileceğiniz bir tura çıkmak için Trabzon'a uçarak buradan da yola çıkabilirsiniz.

zigana yaylası

3- Tarih ve doğa bir arada: Narlıkuyu

Mersin'e bağlı Narlıkuyu da ülkemizde Bodrum ve Marmaris gibi yerler kadar popüler olmasa da görülmeye değer yerlerden. Çevresinde bulunan antik kalıntılarıyla doğayı ve tarihi birlikte bulabileceğiniz Narlıkuyu'ya ulaşım için Adana'ya uçabilirsiniz. Bu arada, Adana'ya kadar gelmişken lezzetli kebapları tatmadan ve görülecek yerlerini dolaşmadan buradan ayrılmayın. Adana ile ilgili bilmek isteyeceğiniz diğer şeyler de yazımızda.

narlıkuyu

4- Mars'tan bir parça: Salda Gölü

Hem etrafında gezinmek hem de serin sularında yüzmek için gelebileceğiniz Burdur'daki Salda Gölü, içerisinde bulunan alüvyonlar nedeniyle dünyada Mars'a en yakın yapıda olan iki yerden biri. Şifalı suları sayesinde pek çok hastalığa da iyi gelen gölde hem gözlerinize hem de sağlığınıza iyi gelecek bir keşif yolculuğuna çıkabilirsiniz.

salda gölü

5- Osmanlı'nın son kalesi: Babakale

Çanakkale ve çevresi denince son zamanlarda herkesin aklına sadece Bozcaada gelse de şehirde görülebilecek çok daha fazla yer var. İşte, bunlardan biri de aynı zamanda Osmanlı'nın son kalesine ev sahipliği yapan Babakale. Denize girmek, tarihi sokaklarda turlamak veya yüksek bir yere çıkıp denizin manzarasını seyretmek için bile buraya gelmeye değer. Babakale'ye ulaşmak için en hızlı ve kolay yöntemlerden biri Çanakkale^ye uçmak. Eğer yakınlarda böyle bir planınız varsa, hemen şehre en uygun seferlere göz atın! Buraya kadar gelince Bozcaada'ya uğramadan dönmek olmaz derseniz de adada yapılacaklar listesi yazımızda!

babakale


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN