Ege'nin mavi sularına dalmak için en iyi yerlerden biri olan Bozcaada'da aynı zamanda tadına doyulmaz lezetleri tadabilir ve her yıl düzenlenen festivalde eğlenmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Bozcaada'da mutlaka yapılması gerekenler neler dersiniz?

Taptaze lezzetlerle güne başla

İyi bir tatil iyi bir kahvaltıyla başlar. Bozcaada'ya sabah saatlerinde gelirseniz, adanın merkezinde kahvaltı yapabileceğiniz çok sayıda yer var. Bu yerler arasında en iyilerden biri ise Rengigül Konukevi. Birbirinden leziz peynirler, zeytinler, taze salatalık ve domates ve tabii reçellerle burada güne karnınızı doyurarak başlayabilirsiniz.

 

Ayazma Plajı'nda yüz

Özellikle son yıllarda Ayazma Plajı'nın adını duymayan neredeyse kalmadı. Adanın en ünlü ve en güzel plajlarından biri olan Ayazma'da denizin berraklığı ilk kez gelenleri fazlasıyla şaşırtacak düzeyde. Denize girmek istemezseniz de kumlarda yayılabilir veya sonbahar ve kışın sakin günlerinde dalgaların kıyıya vuran sesini dinleyebilirsiniz. Üstelik ülkemizde Ayazma dışında çok sayıda harika koy ve plaj da var. Tüm bu yerlere göz atmak için hemen tıklayın.

Bozcaada'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Ev yapımı kurabiyenin tadına bak

Adanın en az kendisi kadar popüler lezzetlerinden bir diğeri de taze ev yapımı kurabiyeler. 150 yıldan uzun süren bir geleneği günümüze taşıyan Çiçek Pastanesi'nde taze çekilmiş Türk kahvesi veya limonatanın yanında bademli ve damla sakızlı kurabiyelerin tadına mutlaka bakın. Yaz aylarında pastanenin dondurması da mutlaka denenmesi gerekenler arasında.

Bozcaada'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Domates reçeli al

Adada lezzet konusunda kurabiyelerle yarışacak düzeyde bir alternatif de domates reçeli. Tamamen geleneksel yöntemlerle yapılan bu reçellerin tadına Bozcaada tatiliniz süresince doyamazsanız gelirken yanınızda da getirebilirsiniz. Domatese alternatif olarak karpuz reçeli de burada çok seviliyor.

Bozcaada'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Ada şaraplarını tat

Bozcaada'nın adını duyduysanız şaraplarını da mutlaka duymuş olmalısınız. Adada şarapların tadına bakmak ve hediye olarak şarap almak içinse Çamlıbağ Şarapları birçok gezgine göre en iyi seçenek. Burada yerel üzümlerden elde edilen şarapları tadarken yanında leziz peynir tabağını deneyebilirsiniz. Bozcaada'dan dönenlerin yanlarında şişe şişe şarap getirmelerine şaşırmamak gerek.

Bozcaada'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Habbele Koyu'nda serinle

Ayazma Plajı fazla kalabalık ve turistik gelirse rotanızı doğru Habbele Koyu'na çevirin. Buraya ulaşım adanın diğer plajlarına kıyasla biraz daha zor. Ancak tertemiz deniz ve muhteşem kumsalla bu yolu göze almaya fazlasıyla değer. Akşama doğru plajın çevresindeki üzüm bağları arasında gezinmek de iyi bir alternatif.

Bozcaada'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Günbatımını seyret

Bozcaada'nın en ünlü manzaralarından birini akşam güneş batarken görebilirsiniz. Bunun için uygun bir yer arayanlarsa rüzgar güllerinin bulunduğu alanının biraz gerisini tercih edebilirler. Buradan görünen manzara o kadar güzel ki çektiğiniz fotoğrafarı Instagram filtresine ihtiyaç duymadan doğrudan paylaşabilirsiniz.

Bozcaada'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Festivale katıl

Bozcaada'ya hangi dönemde gelirseniz farklı bir festival ve kutlama ile karşılaşabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi ise her yıl Eylül ayının ilk haftasında gerçekleşen Bağbozumu Festivali. Artık geleneksel hale gelen festivalde yerel halk tarafından toplanan üzümler adanın meydanına getiriliyor ve ziyaretçilere dağıtılıyor. Festival döneminde gelirseniz, adada yetişen farklı üzümleri ve üretilen şarapları tatmadan buradan ayrılmayın.

Bozcaada'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Üzüme doy

Bozcaada için tam bir üzüm cenneti desek çok da yanılmış sayılmayız. Adanın hangi köşesine giderseniz üzüm bağlarını ve üzümle hazırlanan lezzetleri görebilirsiniz. Asma yaprağı, üzüm suyu, üzüm reçeli ve pekmez bunlardan sadece birkaçı. Şehre dönerken yanınzda her biri vitamin deposu olan bu tatları da mutlaka alın.

Bozcaada'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Ada sokaklarını turla 

Tüm gün plajda tembellik yapıp denize girdikten sonra hava yavaş yavaş kararırken serinleyen ada sokaklarında tura çıkabilirsiniz. Bozcaada'da dolaşmak geçmişle günümüz arasında sürekli bir yolculuğa çıkmak gibi. Yemyeşil ağaçlarla çevirli eski ada evlerinin hepsi insanda fotoğraf çekme isteği uyandırıyor. Sokaklar arasında gezinirken karşınıza çıkacak ada halkı ise en az Bozcaada'nın atmosferi kadar sıcak. Akşam olunca adanın ünlü balıkçılarından birinde taze balıklar ve deniz börülcesi, patlıcan salatası gibi mezelerle küçük bir ziyafet verebilirsiniz. Üstüne de Çınaraltı'nda sakızlı muhallebiyle benzersiz bir kapanış yapabilirsiniz. Adaya gelmek için sabırsızlanıyorsanız, Bozcaada'ya ulaşımın ilk uğrak noktası olan Çanakkale'ye hemen en uygun seferleri karşılaştırmaya başlayın.

Bozcaada'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

 

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.