Bütçe planı ve kontrolü yapmamız dışında, birikimlerimizi de en uygun şekilde değerlendirmemiz önemli. Birikimlerin nasıl değerlendirilebileceği konusunda dönem dönem bilgiler vermeye çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim. Yılın son zamanlarına geldiğimiz şu dönemlerde yatırımcıların dikkatli olması gereken günler yaşıyoruz. Portföyleri nasıl en uygun şekilde yönetebiliriz ve portföyümüzü nasıl korumalıyız sorularının cevaplarını beraber aramak istiyorum.

Öyle sancılı ve oynak bir dönemden geçiyoruz ki, yeni yıl finansal hedefiniz paranın değerini korumak olmalı. Oynaktan kastım; piyasalarda sabah kaltığınızda güneş varken mevsimi yaz sanarken, öğlen saatlerinde havanın kararıp akşama doğru kar yağması ile mevsimin kış olmasıdır. Yani piyasalar güne yükselişle başlarken, gelen olumsuz bir haberle sert düşüşle günü tamamlayabiliyor. Ya da tam tersi durum söz konusu olabiliyor.

Bu durum birçok yatırım aracı için geçerli. Gerek borsa, gerek döviz kurları, gerek emtialar, gerekse de çapraz kurlar açısından bu geçerli. Bu nedenle birikim sahipleri, para yönetimini ve  değerlendireceğini bilemiyor. Hal böyleyken; faizlerin yeniden yükselişe geçmesi, paraların bankalara faiz yatırılma alışkanlığın tekrar başlamasına neden olabiliyor.

Avrupa’nın durumunun çok kötü olduğunu unutmayalım

Para değerlendirmek isteyen kişilerin trendi ve makro ekonomik durgunluğun etkilerini  bilmeleri şarttır. İçinden geçtiğimiz dönem; Avrupa’nın çok büyük sorunlar yaşadığı ve İtalya, İspanya gibi büyük ekonomilerin kurtarmaya ihtiyaç duyabilecekleri bir dönem. Ülke ekonomileri borç içinde, Avrupalı bankalar sermaye ihtiyacı hissediyor ve global çapta ekonomilerde büyüme sıkıntısı boy gösteriyor.

Bu kötü durumdaki ülkelere ise hiç de iyi durumda bulunmayan, borçlar içinde yüzen Amerika destek olmaya çalışıyor. Dünyanın en büyük bankaları – Amerikan bankalarından bazıları – yeniden sermaye ihtiyacı içinde mi değil mi soruları ile kafalar allak bullak oluyor. Ülkeler bastıkları paralarla bankaları ayakta tutmaya çalışırken, kamu borçlarını artırıyor ve bunları vatandaşlarından çıkarmaya çalışıyor. Vergiler artarken, yatırım kapasiteleri de azalıyor ve büyümeler iyice düşüş gösterme riski ile karşı karşıya kalıyor.

İşin içine Çin de girince panik havası artıyor, para kazanmak zorlaşıyor

Global piyasalarda yaşanan bu durgunluk dönemine, dünyanın lokomotifi durumunda bulunan Çin’in de ekonomik büyümesindeki yavaşlama ile katılması piyasaları tedirgin ediyor. Küresel çapta trend böyleyken, Türkiye ekonomisi için bankaların güçlü olması olumlu durumda. Büyümede yavaşlama eğilimine girilecek olması kabul edilebilirken, cari açık konusu finansman zorluğunun artacak olması nedeniyle risk teşkil ediyor. Kredilerdeki yavaşlama ve büyüme yavaşlaması ile bu açığın bir miktar kontrol altına alınabileceği umudu canlı kalmaya devam ediyor.

Makro trendin böyle olduğu bir dönemde, piyasalara yapılan müdahaleler günü kurtarmaya yönelik oluyor. Çarşamba günü Çin Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarında indirime gitmesi ve dünyanın 6 büyük Merkez Bankası’nın piyasaya likidite sunma adımları, piyasaları Noel rallisi öncesi iştahlandıracaktır. Ancak bu kısa süre içerisinde para kazanabilenler büyük traderler ve kurumsal yatırımcılardır.

Küçük yatırımcının bu süre içerisinde para kazanabilmesi pek kolay değil. Borsaların yükselişe geçeceği, doların düşeceği dönemde, yatırımcı için en uygun yatırım enstrümanı altın gibi görülebilir. Ancak bunun da garantisi yok. Çünkü piyasalardaki olumlu hava dağıldıktan sonra – tahmini süre vermek çok zor ancak iyimser olup noel tatiline kadar diyelim – Avrupa’da hangi batmaya yüz tutmuş bankanın kurtarılması için gizliden bu şekilde müdahale yapıldığı gibi haberlerin düşmesi, likiditenin suyunu çekmesi ile borsalara düşüşler gelip, yeniden dolar alevlenebilir. Doların alevlenmesi de altın fiyatlarını düşürebilir.

Birikimleri risksiz enstrümanlarda değerlendirin, TL’de kalmaya özen gösterin

Kısacası bu dönemde parayı yönetmek profesyonellerin bile zorlandığı iş haline geldi. Günlük bile diyemiyorum, anlık işlemler ve hareketler gerekiyor. Bugün altının yükseleceğini söyleyebilirim. Ancak önümüzdeki hafta altın satın çünkü düşecek diyebilirim. Böyle bir dönemde en iyisi paranın değerini korumak ve risksiz enstrümanlarda yer almak. Yatırım fonları bir alternatif olabilir.

Ben bireysel emeklilik sistemine girmenizi öneririm. Hem birikim yapmayı öğrenir ve birikimlerinizi her ay artırırsınız hem de risk oranı düşük enstrümanlarda paranızı değerlendirme yolunu seçerek rahat etmiş olursunuz.

Lütfen bu kritik günlerde ekonominin bir bilim, para yönetiminin ise makro ekonomik bilgiler dahilinde tecrübe ile kazanılan bir uzmanlık olduğunu unutmadan paranızı değerlendirin. Dolar yükselecek, altın fırlayacak gibi söylemlerle kısa günün karı peşinde koşarken birikimlerinizde olmayın. Sizin için en uygun yatırım, paranızın değerini koruyacak ve riski minimize ederek değerlendirecek yatırımdır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.