Para yonetilmesi gereken bir araçtır

dincerkeskinpala

Bugün sizden bir ricam var. Lütfen, kendi kendinize ‘ Paramın değerinin farkında mıyım‘ diye sorun. Para ile saadet olmaz gibi Türk filmi repliklerini unutun. Para, bir amaç olmadığı için bu replik zaten doğru olamaz. Ancak para, bir araç olduğu için saadetin doğması için eşlik edici olabilir. Bu nedenle tüketicilerin kafalarına yerleştirmesi gerekli olan ilk şey, paranın bir ‘ araç ’ olduğudur.

Ben para yönetimi konusunda, konuştuğum insanlara ilk olarak paranız sizin için çok değerlidir, miktarı ne olursa olsun derim. 5 lira ile 10 lira arasında fark yoktur. Her miktar para, değerlenmek için hazırdır ve değerlenme şansı eşittir. Bunu söylerken de basit bir örnek veririm; bir yıkamacıya gittiğiniz zaman, araba yıkama ücreti sabittir. Yani Tofaş marka araba yıkarken de, BMW marka araba yıkarken de alınan ücret aynıdır. Arabanın modeline göre fiyatı yükselince, yıkamasında bir değişiklik olmaz. İşte para yönetiminde de bu durum söz konusudur. Bu nedenle paranızın değerinin farkında olmanız çok önemlidir.

Şu kadar paraya ihtiyacım var, şu kadarım var diyerek vazgeçmeyin! Bir insanın finansal hayalleri olması çok doğaldır. Hayalleri ve idealleri olmayan insanların yaşamlarında zaten bir şey eksiktir. Bütçe konusunda, para yönetimi yaparken de bu hayaller size çok yardımcı olur. Hayalinize ulaşmak için, para yönetimine daha fazla ağırlık verirsiniz. Bu nedenle paranızın değerli olduğunu farkına varın ve sakın hedeflerinizden vazgeçmeyin.

Finansal hayalleriniz yüksek olabilir. Bu gayet normaldir ve sizi dah makul bir finansal hedefe yürütür. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta, gelirinizden kalan miktarın az kalması halinde, ben bu finansal hayale erişemem diyerek umutsuzluğa kapılmamanızdır.

Örnek olarak, bir ürün almak istediğinizi varsayalım ve bu ürünün değerinin 20 bin TL olduğunu düşünelim. Aylık olarak giderlerinizi düştüğünüz zaman gelirinizden kalan pay 100 TL olsun. Yılda 1.200 TL birikim yapabiliyorum ve 20 bin TL’ye ancak 20 yılda ulaşırım diye düşünürek hedefinizden vazgeçmeyin. Eğer ki bu hedefinizden vazgeçerseniz, aylık olarak birikim yapabileceğinizi 100 TL’den de vazgeçersiniz. Ve o parayı ihtiyacınız olmayan, gereksiz harcamalara yönlendirerek, israf ekonomisine katkıda bulunmuş olursunuz.

Paranız da geliriniz de artabilir! Para değerli olduğu kadar yönetilebilir ve değerlendirilebilir bir araçtır. Eğer ki bütçe planlaması yaparak, paranızı yönetme yolunu seçerseniz, doğru bir yönetim stratejisi ile her ay daha fazla para birikimi yapabilirsiniz. Aynı zamanda paranızı doğru değerlendirme yolunu da seçebilirseniz, aylık birikimleriniz yıllar boyunca değerlenir ve sizi finansal hedeflerinize ulaştırabilir.

Bununla beraber çalıştığınız işte, sürekli aynı pozisyonda kalmayacağınız ve yıllara göre gelirinizde de bir artış olacağını unutmayın. Eğer ki ek gelir kaynağı yaratamıyorsanız, şartlara göre optimal çözümleri bulmak finansal huzurunuzu da artıracaktır.

Her zaman söylediğim gibi öncelikle bilinçli tüketici olmak zorundasınız. Bundan sonra paranızın değerinin farkına vararak, paranın bir araç olduğu ve bu aracın yönetilerek sizi amacınıza ulaştıracağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Uzman Yazarlar