BES devlet katkıları 1 ay içinde hesaba geçiyor

tugbahacibayramoglu

Aylardır tartışılan Bireysel Emeklilik Sistemi BES’te devlet katkısı ödemelerinin 1 ay içinde hesaplara yatırılacağı açıklandı. 1 Ocak’ta başlayan yeni düzenlemeye göre bireysel emeklilik sistemine katılanların hesaplarına yüzde 25 devlet katkısı yapılacaktı. Ancak bugüne kadar bu devlet katkıları hesaplara bir türlü geçemedi. Çok sayıda şikayet geldi. Bunun üzerine Türkiye Sigorta Birliği Hayat ve Emeklilik Yönetim Komitesi Başkanlığ, devlet katkısı paralarının 1 ay içerisinde hesaplara geçeceğini açıkladı. Sonraki ödemelerin de düzenli bir şekilde süreceği belirtildi.

 

İçindekiler

3 milyon 321 bin katılımcı var

Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre 1 Ocak-1 Mart 2013 tarihleri arasında yani yeni düzenleme hayata geçtikten 2 ay sonra sisteme 202 bin yeni katılımcı dahil oldu. Toplam katılımcı sayısı 3 milyon 321 bine ulaşırken, toplam fon büyüklüğü de 1 milyar lira arttı. Son rakamlara göre sektörün fon büyüklüğü 21 milyar 462 milyon liraya yükseldi. BES hakkındaki ayrıntıları Yeni BES hakkında merak ettikleriniz başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hesaplarınızı kontrol edin

BES yapanlara Enuygun.com olarak önerimiz mutlaka hesaplarını ve fonlarını kontrol etsinler. Bu konuda kimi şirketler müşterilerini arayarak bilgi veriyor ancak bazıları aramıyor. Bu yüzden birkaç aylık zaman dilimlerinde BES birikimlerinizi kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Ekonomideki gelişmelere göre borsa, fon vs zaman zaman emeklilik fonlarındaki yatırımlarının çeşidini değiştirebilirsiniz. Bu da sizin kazancınızı arttıracaktır.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN