• Anasayfa
  • Bilgi
  • Bankalar Tüketici İlişkileri için görevli atayacak

Bankalar Tüketici İlişkileri için görevli atayacak

tugbahacibayramoglu

BDDK, bankalar bünyesinde tüketici şikayetlerinin dinlenmesi ve çözülmesi konusunda 'üst' düzey yönetici şartı getirdi. BDDK, her bankanın genel müdür yardımcısında aranan şartlara haiz 'tüketici ilişkileri koordinasyon görevlisi' atanması zorunluluğu getirdi. Bankalar 1 ay içinde bu atamayı gerçekleştirmek zorunda olacak.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre Tüketici İlişkileri Koordinasyon görevlisi, bankalar ile bireysel müşterileri arasındaki anlaşmazlıkların kısa sürede çözülmesi müşterinin mağduriyetinin engellenmesi ve yasal düzenlemelere uygum sağlanması konusunda sorumlu olacak. Tüketici ilişkileri koordinasyon görevlisi bankalarda genel müdür yardımcısı düzeyinde temsil edilecek. Mevcut genel müdür yardımcılarından biri de bu görevle yetkilendirilebilecek.

BDDK bu göreve bağlanacak kişileri bankaya bırakacak ancak bankadan bu konuda bir çalışma gelmezse zorunlu olarak birilerini atayacak. Tüketici ilişkileri koordinasyon görevlisi tüketici talepleri ve şikayetleriyle ilgili BDDK ve banka denetim komitesine sunulmak üzere Mart, Haziran, Eylül ve Aralık ayının son günleri esas alınarak üçer aylık dönemler itibarıyla rapor hazırlayacak. Tüketici İlişkileri Koordinasyon Görevlisi, şunlardan sorumlu olacak:

1-Bireysel ürün ve hizmetler hakkında gelen itiraz, şikâyet ve benzeri taleplerin araştırılması, sonuçlandırılması, cevaplandırılması, izlenmesi ve raporlanması.

2- BDDK'nin bilgi ve belge taleplerini en geç on beş gün içinde yerine getirmek,

3- Kurum tarafından şekil ve içeriği belirlenecek olan raporlamaların zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapılmasını sağlamak,

4- Bireysel nitelikteki ürün ve hizmetlerden alınan ücret, komisyon ve benzeri kesintilere ilişkin banka internet sayfasında yer alması gereken bilgilendirmelerin eksiksiz olarak ve zamanında yapılmasını sağlamak.

5- Bireysel müşteriler tarafından bankaya iletilen itiraz, şikâyet ve benzeri taleplerin, iletildiği tarihten itibaren en geç otuz gün içinde gerekçeli bir şekilde cevaplandırılmasını sağlamak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar