• Anasayfa
  • Bilgi
  • BDDK nakit ödemeyi kapattı kredi kartı borçlusu arttı

BDDK nakit ödemeyi kapattı kredi kartı borçlusu arttı

tugbahacibayramoglu

Merkez Bankası’nın verilerine göre kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı Haziran ayına göre yüzde 19.2 oranında artarak 145 bin 768 kişiye yükseldi. Buna en önemli sebep olarak BDDK’nin yıl içinde üç kere kredi kartı dönem borcunun yüzde 50’sinden azını ödeyenin kartlarını nakit çekimine kapatılması yasası gösteriliyor.

Merkez Bankası’nın yeni rakamlarlarında kredi borcunda en yüksek pay kredi kartına ait. Ocak ayında 47 bin kişi seviyesinde olan kredi kartı borçlu sayısı Temmuz’da 92 bine ulaştı. Geçen yıl 301 bin olan kredi kartlı borçlu sayısı 2012’nin ilk yedi ayında 393 bin kişiyi geçti.

İçindekiler

Yılda 3 kez yüzde 50'sinin altında ödeme yapanın kartı, nakit çekime kapanıyor

BDDK’nın yeni düzenlemesine göre bir yıl içerisinde üç kez dönem borcunun yüzde 50’si ve altında ödeme yapılan kredi kartları nakit çekime kapatıldı.

Bu uygulama sonrası bir başka kredi kartından para çekerek diğer kredi kartına para yatırma dönemi sona erdiği için kredi kartı borçlusu sayısıda artış olduğu tahmin ediliyor. Ancak yine bankacılara göre bu uygulama sayesinde borçlar disiplin altına alındı. Eskiden borçlar kartopu gibi büyüyordu. Şimdi ise belirli bir disipline oturtuldu.

Kredi takip sayısı konutta düştü

Yine de kredi kartı ve ödenmemiş kredi borçlarındaki artış hoş bir sonuç değil. Yine de konut kredisi takip sayısındaki azalma sevindirici. Merkez Bankası verilerine göre konut kredilerinde takibe dönüşüm oranı yüzde 0.9’dan yüzde 0.8’e gerilerken, taşıt kredilerinde yüzde 3.3’ten yüzde 3.4’e ihtiyaç ve diğer tüketici kredilerinde ise yüzde 2.6’den yüzde 2.9’a yükseldi.

 

 

 

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar