Türkiye’nin başkenti ve aynı zamanda İstanbul’dan sonra nüfus olarak ülkemizin en kalabalık 2. şehri olma özelliğine sahip olan Ankara, tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptı. Tarihte Hititler, Frigler, Lidyalılar ve Romalılar gibi önemli devletlerin yerleşim yeri olan bu şehir, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda büyük rol oynadı. 13 Ekim 1923 yılından beri Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda tarihi değer var. İşte Ankara’da mutlaka görmen gereken tarihi yerler.

1 – Anıtkabir

Ankara Anıtkabir

Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının yer aldığı hem şehir hem de tüm ülke için çok değerli yapılarından biri olan Anıtkabir, yıl boyunca milyonlarca ziyaretçi ağırlıyor. 750. 000 metrekarelik bir alana kurulu olan bu kompleks, Ankara’nın Çankaya ilçesinde, oldukça merkezi bir konumda yer alıyor. Anıtkabir 1944 ve 1953 yılları arasında ünlü mimarlar Emir Onat ve Orhan Arda tarafından tasalandı. Bugün ziyaret esnasında kompleksin içerisinde yer alan Anıtkabir Atatürk Müzesi ise mutlaka görmen gereken müzelerden biri. Müze içerisinde Atatürk’e ait özel eşyalar ve özel kitaplığı da sergileniyor. Anıt Blok, Aslanlı Yol, Barış Parkı, Kuleleri, Tören Meydnaı ve çok daha fazlası etkileyici bölümüyle Anıtkabir, Ankara gezisinin olmazsa olmazlarından biri. Anıtkabir gezisi hakkında daha detaylı bilgi almak istersen Tüm detaylarıyla Anıtkabir gezi rehberi yazımıza mutlaka bakmalısın.

Açılış kapanış saatleri: 01 Şubat - 14 Mayıs: 09:00-16:30, 15 Mayıs – 31 Ekim: 09:00-17:00, 1 Kasım-31 Ocak: 09:00-16:00

Giriş ücreti: Hem Anıtkabir’e hem de içerisindeki Atatürk Müzesi’ne tüm girişler ücretsiz.

Konum linki

Uçak Bileti

2 – Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Anıtkabir’den sonra şehrin önemli simgelerinden biri de Ankara Kalesi. Altındağ ilçesinde yer alan kalenin, Galatlar tarafından M.Ö. 2. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Daha sonrasında ise bölgede hüküm süren Bizanslılar, Romalılar, Selçuklular hatta Osmanlılar tarafından da kullanılmış. Zaman içerisinde değişime uğrayan kalenin içerisindeki yüksekliği 110 metreyi bulan 5 köşeli 42 adet kulesi ve iç kale odaları günümüzde ziyarete açık durumda. Altındağ ilçesinde bölgeye hakim bir tepede yer alan Ankara Kalesi ziyaretin sırasında şehrin panoramik manzarasını da seyredebiliyorsun.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 10:00-19:30

Giriş ücreti: Ankara Kalesi’ne girişler ücretsiz.

Konum linki

3 – Hamamönü

hamamönü

Ankara-Altındağ’a bağlı tarihi bir semt olan Hamamönü, özellikle de 17., 18. ve 19. yüzyıla ait Osmanlı evleri ile dikkat çekiyor. Esasında semt sahip olduğu camileri, konakları, anıtları ve müzeleri ile başlı başına tarih kokuyor ve nostaljik bir seyahat deneyimi sunuyor. Karacabey Hamamı, Mehmet Akif Ersoy Parkı, Hamamönü Tarihi Ankara Evleri ve Mehmet Akif Ersoy Müze Evi Hamamönü ziyaretin esnasında mutlaka görmen gereken yerlerin başında geliyor. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı burada yer alan ve bugün müze ev haline getirilen evinde yazdığı biliniyor.

Konum linki

4 – Kocatepe Camii

kocatepe

Çankaya ilçesinin Kocatepe semtinde yer alan Kocatepe Camii’nin tarihi çok eskiye uzanmamakla birlikte geleneksel Osmanlı ve Türk mimari örneklerini bir arada görme şansı sunması bakımından oldukça değerli bir cami. Yapımına 1967 yılında başlanan ve tam 20 yıl sonra 1987 yılında sona eren cami, 88 metre uzunluğa ve 4 minareye sahip. Ayrıca içerisinde bir konferans salonu ve kütüphane de bulunuyor. Kocatepe Camii Mimar Sinan’ın geliştirdiği özel bir tarzla inşa edilmiş. İçerisindeki çini, Osmanlı motifleri, avizeler ve ahşap kapılar ise görülmeye değer.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 05:00-23:00

Konum linki

5 – Estergon Kalesi

Estergon kalesi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Estergon Kalesi’nin bir örneği olarak 2005 yılında inşa edilen bu kale, Ankara’nın Keçiören ilçesinde yer alıyor. Şehre tepeden bakan bir konumda bulunan kalenin manzarası turistler tarafından en ilgi çeken yönlerinden biri. Resmi ismi Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi olan kalede geleneksel lezzetlerimizin sunulduğu restoranları ve süs bahçesini ziyaret edebilirsin. Ayrıca kalede Türk kültürüne ait giyim, el sanatları ve daha birçok farklı alanda yapılan özel eserleri incelemen mümkün. Kalede muhteşem panoramik manzarasını izleyebileceğin bir de seyir terası bulunuyor.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 08:00-22:00

2022 giriş ücreti: Girişler ücretsiz.

Konum linki

6 – Roma Hamamı

Roma Hamamı

Tarihi 3. yüzyıla uzanan ve Roma İmparatorluğu döneminde, sağlık tanrısı Asklepios adına inşa edilen Roma Hamamı, Ankara Ulus Meydanı’ndan merkezi bir konumda yer alıyor. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan bu etkileyici yapının çevresinde ise Roma dönemine ait başka eserlerin yanı sıra Frig, Bizans ve Selçuklu dönemlerinden kalma eserler de bulunuyor. Şehrin merkezinde tarihi bir gezi alanı sunan Roma Hamamı, taş ve tuğladan yapılmış duvarları ile oldukça dikkat çekiyor.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 10:00-16:30

2022 giriş ücreti: 12,5 TL

Konum linki

7 - Kurtuluş Savaşı Müzesi – Eski Meclis Binası

Kurtuluş Savaşı Müzesi

1920 ile 1924 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak hizmet veren bina, günümüzde ise Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak ziyarete açık konumda. Müze Ulus Meydanı’nda yer alıyor ve hiç şüphesiz Ankara’da mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerin arasında da önemli bir konumda. Müze olarak 1981 yılında açılan bina, TBMM dönemine ait fotoğraflar, belgeler, madalyalar, rozetler ve hatıra eşyalarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bakan odaları, dinlenme salonu, idare odası ve meclis toplantı salonu gibi odalar da müze içerisinde ziyaret edebileceğin bölümler arasında.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 09:00-16:00

2022 giriş ücreti: 20 TL. Müze Kart sahiplerine ücretsiz.

Konum linki

8 – Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara’nın ilçesi Altındağ’da yer alan Altınköy Açık Hava Müzesi, ziyaretçilerini 500 dönümlük bir alanda adeta tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Açık hava müzesinin içerisinde tarihi köy kahveleri, ahşap köy evleri, camiler, bakkal dükkânı gibi işletmeler bulunuyor. Zaten müzenin yapılma amacı da 1900’lü yılların başındaki köy kültürünü ve mimarisini tanıtmak. Burada yapabileceğin çok sayıda aktivite mevcut. Açık hava müzesindeki yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, kır bahçeleri, sanat atölyeleri ve daha çok fotoğraf çekimleri için tercih edilen yel değirmenleri ziyaretçiler tarafından en ilgi çeken yerlerden. Ayrıca yel değirmenlerinin hemen yanında serpme köy kahvaltısı veren restoranları da unutmamak gerekiyor.

Açılış kapanış saatleri: Salı-Pazar: 10:00-19:00 Pazartesi: Kapalı

2022 giriş ücreti: Tam 7 TL, Öğrenci 2 TL.

Konum linki

9 – Cumhuriyet Müzesi – II. TBMM Binası

Ankara Cumhuriyet Müzesi

Cumhuriyet Müzesi, Ankara Altındağ ilçesinde yer alıyor. II. TBMM binasının restore edilmesi ile müze olarak hizmete açılan bu bina, hem mimarisi hem de içerisindeki tarihi belgeler ile adeta tarihe ışık tutuyor. Binanın II. TBMM binası olarak hizmet verdiği tarihler 1924-1960 yılları arasında. Bugün müze içerisinde ise ülkemizin ilk cumhurbaşkanlık dönemine ait çok sayıda belge ziyaretçilere sunuluyor. Müzenin içerisindeki en dikkat çeken eşyalardan biri de Mustafa Kemal Atatürk’ün meşhur 10. Yıl Nutku’nu okuduğu mikrofon.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 09:00-17:00

2022 giriş ücreti: 20 TL. Müze Kart sahiplerine ücretsiz.

Konum linki

10 – Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu medeniyetleri müzesi

Ulus semtinde yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, ülkemizin önemli müzelerinden biri. En son 2014 yılında yapılan restorasyon çalışmaları ile canlandırma, sanal tur ve replikaların da yer aldığı müze, Avrupa Yılın Müzesi gibi uluslararası alanda önemli ödüller de aldı. Özellikle Ankara’da tarihi bir gezi planlıyorsan burası listende mutlaka yer almalı. Müze içerisinde Kaba Taş Devri, Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Hitit İmparatorluk Çağı, Frig dönemi, Geç Hitit dönemi ve Urartu dönemi gibi oldukça kapsamlı bir koleksiyon seni bekliyor.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 08:30-17:30

2022 giriş ücreti: Tam 50 TL 18 yaş altı öğrenci ücretsiz. Müze Kart sahiplerine ücretsiz.

Konum linki

11 – Pembe Köşk

pembekosk

Pembe Köşk, Türkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’nün 48 yıl boyunca yaşadığı Çankaya’da yer alan evi. İsmet İnönü’nün ailesi ile birlikte 1978 yılına kadar yaşadığı bu ev bu tarihten sonra ise müze haline getirildi ve ziyarete açıldı. Çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan bu köşkü ziyaret ettiğinde hem Atatürk hem de İnönü’ye ait pek çok kişisel eşyayı yakından görme şansı bulabiliyorsun. Köşkün dönem mobilyaları ile döşeli oda ve salonları ise mini bir tarih turu olacak.

Açılış kapanış saatleri: Pembe Köşk her yıl 23 Nisan’ı içine alan yaklaşık 1 ay ve 29 Ekim’i içine alan yaklaşık 1 ay olmak üzere iki kez ziyarete açılıyor. İnönü Vakfı tarafından belirlenen bu dönemler için vakfın internet sitesini ziyaret edebilirsin.

2022 giriş ücreti: Ücretsiz.

Konum linki

12 – Ulucanlar Cezaevi Müzesi

ulucanlar

Altındağ ilçesinde yer alan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, 1925 ve 2010 yılları arasında cezaevi olarak kullanılırken, bu tarihten sonra ise müze haline getirildi. Ülkenin önde gelen şair, yazar, siyasetçi ve gazetecinin hapis yatması sebebiyle cezaevi Türkiye’nin ünlü cezaevlerinden biri. Müze haline getirildikten sonra ise içi tamamen aslına uygun biçimde dekore edilmiş. Koğuşları, avluları ve balmumu heykelleri cezaevi yaşantısını gözler önüne seriyor. Ayrıca müze içerisinde burada daha önce yatmış ünlülere ait özel eşyalar ve fotoğraflar da sergileniyor.

Açılış kapanış saatleri: Salı-Pazar: 10:00-17:00 Pazartesi: Kapalı

2022 giriş ücreti: Tam 7 TL, Öğrenci 2 TL.

Konum linki

13 - Hacı Bayram-ı Velî Camii

hacı bayram

Altındağ ilçesinin Ulus semtinde yer alan bir diğer tarihi değer 1429 yılından bu yana sağlam kalabilmiş Hacı Bayram-ı Velî Camii. Türkiye’nin en eski camilerinden biri olan cami, Osmanlı mimarisi ile dikkat çekiyor. Cami dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş ve taş kaide, tuğla duvar ve kiremit çatıya sahip. Bahçesinde ise Türk mutasavvıf ve şair Hacı Bayram Veli’nin türbesi bulunuyor. Özellikle Ankaralılar tarafından bayram ve kandillerde çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 24 saat açık

Konum linki

14 - Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile Rahmi M. Koç Müzesi arasında yer alan Erimtan Arkeoloji Müzesi, müze ziyaretleri esnasında mutlaka yer verilmesi gereken duraklardan biri. İçerisinde tüm Anadolu’da yapılan arkeolojik kazılar sonucu çıkarlan sayıları 2 binin üzerinde eserin sergilendiği müze, tarihi bir taş konakta hizmet veriyor. İçeride seni bronz sikkeler, Bizans ve Roma dönemine ait tarihi kalıntılar, çivili yazılı tabletler, çömlekler mühürler ve çok daha fazlasını içeren zengin bir koleksiyon bekliyor.

Açılış kapanış saatleri: Salı-Pazar: 10:00-18:00 Pazartesi: Kapalı

2022 giriş ücreti: Tam 20 TL , Öğrenci, Öğretmen ve 65 yaş üzeri 10 TL.

Konum linki

15 – Altın Köşk

Altın Köşk

Çankaya’da yer alan Altın Köşk, göz alıcı bir ahşap mimariye sahip tarihi değerlerden biri. 500 yılda yetişen bir ağaç türü olan kızıl ağaçtan yapılan köşkün dış cephesi en dikkat çeken yönlerinden biri. Köşk günümüzde ülkemizin ilk mimarlık ve mobilya müzesi olarak hizmet veriyor. Özellikle mimariye ilgi duyuyorsan Altın Köşk mutlaka seyahat listende yer almalı. Çünkü köşkün iç dekorasyonunu süsleyen motifler ve müzede bulunan dönem mobilyaları ilgi duyanlar için muhteşem bir koleksiyon.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 09:00-17:00

2022 giriş ücreti: Giriş ücretsiz. Bağış yapılabiliyor.

Konum linki

16 – Ankara Palas

Ankara Palas

Eski ismi Ankara Vakıf Oteli olan Ankara Palas, Cumhuriyet’in ilk dönemlerinden bu yana hizmet veren bir konuk evi. Altındağ ilçe sınırları içerisinde yer alan bu konuk evi dikdörtgen mimarisi ile oldukça dikkat çekiyor. Bu mimari Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinden esinlenerek yapılmış. İçerisinde bulunan suite daireler, balo ve yemek salonları ise 1900’lü yılların etkilerine sahip. Tüm bu ihtişamı merak ediyorsan rotanı Ankara Palas’a çevirmeni tavsiye ederim.

Konum linki

17 – Ankara Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi ülkemizin en önemli etnografya müzelerinden biri. Altındağ ilçesinde Namazgah Tepesi olarak bilinen alanda yer alan müze, tarih meraklılarını her anlamda mutlu edecek, oldukça değerli bir durak. 1930 yılında açılan ve içerisinde Türk tarihine ışık tutan çok sayıda eşya ve eserin sergilendiği müzede seni Selçuklu döneminden Osmanlı dönemine kadar uzanan el yapımı ürünler, sanat eserleri, halk kıyafetleri, süs eşyaları, çiniler, geleneksel Türk kıyafetleri ve savaş eşyaları gibi çok sayıda tarihi değer bekliyor.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 09:00-18:00

2022 giriş ücreti: Giriş ücreti 17,5 TL. Müze Kart sahiplerine ücretsiz.

Konum linki

18 – Atatürk Müze Köşkü

1921-1932 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün konutu olan Atatürk Müze Köşkü, Çankaya’da, Çankaya Köşkü (Pembe Köşk)’nün hemen yanında yer alıyor. Esasında 19. yüzyılda bağ evi olarak inşa edilen bu köşk, 1921 yılında Ankara Belediyesi tarafından Atatürk’e takdim edildi. Burası aynı zamanda Atatürk’ün reformlarını planladığı yer olarak biliniyor. Köşkün müze haline getirilmesi 1950 yılına uzanıyor. Bu tarihten sonra da birkaç kez bakım çalışması yapılan köşk son olarak 2009 yılında yeniden açıldı.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi günleri kapalı. Hafta içi telefonla ya da e-mail yolu ile randevu alınarak ziyaret edilebiliyor. Hafta sonları, Ulusal Bayramlar ve 10 Kasım’da ise 13:00-17:00 saatleri arasında randevusuz ziyaret edilebiliyor.

2022 giriş ücreti: Girişler ücretsiz.

19 - Gordion Antik Kenti

Gordion Antik Kenti

Şehir merkezine 94 km uzaklıkta yer alan Gordion Antik Kenti, yıl içerisinde çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Friglerin başkenti olan bu antik kent, tümülüsleri ile ünlü. Tümülüs, Latince’de mezar anlamına geliyor ve Gordion Antil Kenti’nde tam 128 adet tümlüs bulunuyor. Antik kent ziyareti esnasında tüm bu tümülüsleri ve dünyanın en eski ahşap yapılarını görme şansı bulabiliyorsun. Ayrıca bölgede yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan tüm eserler Gordion Müzesi’nde sergileniyor. Yani antik kenti ziyaret ettik sonra müzeyi de görmeyi ihmal etme.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 08:30-17:00

2022 giriş ücreti: Giriş ücreti 13 TL. Müze Kart sahiplerine ücretsiz.

Konum linki

20 – Gordion Müzesi

Gordion Müzesi

Ankara – Polatlı Yassıhüyük Köyü’nde Gordion Antik Kenti içerisinde yer alan Gordion Müzesi, Eski Tunç Çağı, Frigler, Helenistik dönem ve Roma Dönemi başta olmak üzere oldukça geniş bir dönemi içine alan bir hazineye ev sahipliği yapıyor. 1960 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan müzede Erken Demir Çağı’na ait eşyalar, Frig dönemine ait demir aletler ve çok daha fazlası tarihseverlerin beğenisine sunuluyor. Sen de Ankara seyahatin esnasında Gordion Müzesi’ni ziyaret edebilir, M.Ö. 6. yüzyıldan M.S. 4. yüzyıla kadar olan çok değerli bir koleksiyonu görme şansı bulabilirsin.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 08:30-17:00

2022 giriş ücreti: Giriş ücreti 13 TL. Müze Kart sahiplerine ücretsiz.

Konum linki

21 – Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

2005 yılında ziyaretçilere açılan ve Ankara’nın ilk sanayi müzesi olma özelliğine sahip olan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara Kalesi’nin hemen giriş kapısının karşısında konumlanıyor. Müzede dönem dönem hem yetişkinler hem de çocuklar için atölyeler düzenleniyor. Müze koleksiyonu içerisinde ise ülkemizin, kara, hava, deniz ve tren yolu ulaşımlarının yanı sıra matbaacılık, eczacılık, bilim ve tarih gibi bölümler ve bu bölümlerde de onların tarihsel gelişimine dair tüm detaylar sergileniyor. Müze Çengel Han isimli tarihi bir kervansarayda yer alıyor.

 Açılış kapanış saatleri: Salı-Cuma: 10:00-17:30 Cumartesi-Pazar: 10:00-19:00 Pazartesi günleri kapalı.

2022 giriş ücreti: Giriş ücreti tam 20 TL, öğrenci 10 TL. Müze Kart geçersiz.

Konum linki

22 – Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı Müzesi

Ankara Polatlı’da 1973 yılında ziyarete açılan Sakarya Şehitliği Zafer Anıtı Müzesi, Sakara Meydan Muharebesi esnasında şehir düşen askerlerimize adanmış bir müze. Bölgede hem askerlerin hem de savaşa katılan kadın ve çocukların anıldığı 420 basamaklı bir anıt bulunuyor. Anıtta zafer öyküsü etkileyici bir biçimde kabartmalar kullanılarak anlatılmış. Anıt yakınındaki müzede ise Sakarya Meydan Muharebesi’ne ait çok özel belgeler, dokümanlar ve fotoğraflar sergileniyor.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 08:00-17:00

2022 giriş ücreti: Girişler ücretsiz.

Konum linki

23 - Augustus Tapınağı

Augustus tapınağı

Roma İmparatoru Augustus tarafından inşa edildiği düşünülen Augustus Tapınağı’nın tarihi de tahminlere göre M.Ö. 25 ile 20 yılları arasına uzanıyor. Ankara merkezinde Altındağ ilçesinde yer alan tapınak, eski bir Frig tapınağı üzerine inşa edilmiş olup, günümüze kadar ulaşmış. Ancak bugün tapınaktan geriye oldukça az bir bölüm kalmış durumda. Yine de ziyaretin esnasında Roma sütunları ve tapınak duvarlarını inceleyebilirsin. Augustus Tapınağı’nın sahip olduğu İon sütunları oldukça dikkat çekiyor. Tapınağın en iyi korunmuş yeri ise Roma yazıtlarına ait bölüm.

Açılış kapanış saatleri: Yaz dönemi her gün saat 09:00-19:00, kış dönemi her gün saat 08:00-17:00

2022 giriş ücreti: Girişler ücretsiz.

Konum linki

24 - Julianus Sütunu

Julianus Sütunu

Ankara – Ulus’ta yer alan Julianus Sütunu, halk arasında Belkıs Minaresi ismiyle anılıyor. 15 metre yüksekliğe sahip olan sütunun tarihi 362 yılına kadar uzanıyor ve Roma İmparatoru Julian’ın şehri ziyaret etmesi onuruna dikildiği biliniyor. Kendine has mimari bir yapıya sahip olan sütun, tek parça gibi görünse de esasında çok sayıda halka şekilli beyaz taşların üst üste dizilerek inşa edilmiş. Sütunu günün her saati ziyaret edebilirsiniz.

Julianus Sütunu ziyareti herhangi bir ücrete tabi değil ve 24 saat ziyarete açık.

Konum linki

25 – Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği

Şehrin en önemli yeşil alanlarından biri olan Atatürk Orman Çiftliği, hem doğa hem de kültür gezisi yapmak için oldukça ideal bir nokta. 1937 yılında bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından bağışlanan arazinin üzerine kurulan çiftlik, tarihler 1992 yılını gösterdiğinde 1. derece tarihi ve doğal sit alanı olarak koruma altına alındı. Orman çiftliği içerisinde oldukça keyifli vakit geçirebilirsin. Çünkü çiftlikte park alanı, piknik alanı, hayvanat bahçesinin yanı sıra Atatürk Evi Müzesi, Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu gibi tarihi ziyaret alanları da bulunuyor. Ayrıca çiftlik içerisinde şarap, meyve suyu ve süt üretim tesisleri de hizmet veriyor. Bu tesisler içerisinde özellikle süt üretim tesisinde üretilen organik sütlerin tüm Türkiye’ye dağıtımı bulunuyor.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Pazar: 24 saat açık.      

2022 giriş ücreti: Çiftlik içerisinde hayvanat bahçesi dahil tüm girişler ücretsiz.

Konum linki

26 – Antik Roma Tiyatrosu

Ankara Ulus’ta yer alan ve net olarak tarihi bilinmeyen Antik Roma Tiyatrosu’na, ilk olarak 1982 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda ulaşıldı. Tam tarihi olmamakla birlikte M.Ö. döneme ait olduğu düşünülen yapı, sit alanı olarak koruma altında. Antik tiyatronun günümüze kadar gelen yapıları arasında seyirci oturma yerleri, sahne odası gibi bölümler bulunuyor. Antik Roma Tiyatrosu kazılarında bulunanların çok büyük çoğunluğu ise bugün Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi-Cumartesi: 09:00-19:00, Pazar: 10:00-17:00     

2022 giriş ücreti: Girişler ücretsiz.

Konum linki

27 –Beypazarı Evleri

beypazari

Ankara’nın Beypazarı ilçesi, bünyesinde çok sayıda medeniyete ait tarihi bir değere ev sahipliği yapsa da Tarihi Beypazarı Evleri şüphesiz en dikkat çeken değerlerinden. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan iki ve üç katlı ahşap yapılardan meydana gelen evler, cumbalı ya da evlerin tavan arasındaki çatıdan yükselerek çıkan bölümüne verilen bir ad olan guşkonalı olacak biçimde tasarlanmış. Tarihi ve mimari açıdan oldukça değerli olan Beypazarı Evleri’ni sen de mutlaka Ankara seyahatine dahil etmelisin.

Konum linki

28 – Akköprü

akköprü

1959 yılından beri sit alanı olarak koruma altında olan Akköprü, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde yer alıyor. Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmış olan bu köprünün toplamda 7 kemeri bulunuyor. Anadolu topraklarının tarihi simgelerinden biri olarak görülen Akköprü, tarih meraklılarının mutlaka görmesi gereken yerler arasında. Konum olarak ise oldukça merkezi bir yerde, ANKAmall alışveriş merkezinin karışışında konumlanıyor.

Konum linki

29 – Mehmet Akif Ersoy Evi Müzesi

mehmet akif evi

Ünlü milli şair Mehmet Akif Ersoy’un bir dönem yaşadığı, aynı zamanda İstiklal Marşı’nı da yazmış olduğu evi 1949 yılından beri müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Ankara Hamamönü’nde yer alan müze ev, klasik bir tek katlı Osmanlı mimarisine sahip. Müze koleksiyonunda ise Mehmet Akif Ersoy’a ait kişisel eşyalar ve İstiklal Marşı’nın ilk kıtasının yazılı olduğu kitabeyi görebilirsin.

Açılış kapanış saatleri: Salı-Pazar: 10:00-17:00, Pazartesi: Kapalı.

2022 giriş ücreti: Girişler ücretsiz.

Konum linki

30 – Gavur Kalesi

Gavur Kalesi, Ankara şehir merkezine 60 km uzaklıkta, Haymana’nın Dereköy mahallesinde, bir tepe üzerinde yer alıyor. Tarihi M.Ö. 1600 -1700 yıllarına uzanan bu kalenin Hititler tarafından yaptırıldığı ve Hititler döneminde ibadet yeri olarak kullanıldıktan sonra, Frigler için de önemli bir yerleşim yeri olduğu biliniyor. Kalenin dış duvarlarında asker kabartması ve kadın tasviri hala görülebiliyor.

2022 giriş ücreti: Girişler ücretsiz.

Konum linki


bengisarihan
Bengi Sarihan
62 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar