Alışveriş, insanoğlunun bilincini yitirmesine neden olan ve güdülerini engelleyemeden bütçesini zarara uğratan bir kavram olabiliyor zaman zaman. Kadınların; giyim, aksesuar, makyaj malzemesi vb. şeylere dayanamadığını biliyoruz. Harcamalarında ciddi şekilde yer tutan ayakkabı ve çanta bağımlılığı nasıl kabul görmüş bir gerçekse, erkekler için de teknoloji ürünleri aynı konuma gelmiş durumda.

Online alışverişin Türkiye’de yaygınlaşması ile harcamalardaki artış da dikkat çekici oluyor. Private Shopping denilen, günlük-haftalık fırsatlarla indirimli ürünlerin satışa sunulduğu özel alışveriş siteleri de harcamaların artmasına neden olan uygulamalar olmaya başladı. Almak istediğiniz bir üründeki indirim, sizi tahrik ederek hiç de alım yapmaya uygun olmadığınız bir dönemde bütçenizde delik açabiliyor. Ne yazık ki erkeklerin teknoloji konusundaki bağımlılığı, cömertliklerinin de artmasına neden olmuş durumda.

Erkeklerin online alışveriş harcamaları kadınları geçti!

E-Ticaret platformu sahibinden.com’un 2011 yılı sahibindex alışveriş verileri, Türk tüketicisinin online alışveriş alışkanlıklarını ortaya koyuyor.

1 Ocak - 31 Aralık 2011 tarihleri arasında sahibinden.com’un ‘alışveriş’ ana kategorisinde yer alan milyonlarca ilan arasında yapılan değerlendirmede, kadınlar en çok ‘giyim ve aksesuar’ kategorisinden alışveriş yaparken, erkekler en çok bilgisayar satın almış.

Erkekler bir alışveriş için sahibinden.com’da ortalama 75 TL, kadınlar ise 60 TL harcıyor. Kadınların alışveriş için sahibinden.com’da harcadığı süre ayda 1 saat 26 dakika iken, erkeklerde bu süre iki katına çıkarak 3 saat 4 dakikaya yükseliyor.

Kadın kullanıcılar, giyim ve aksesuardan sonra en çok cep telefonu, kol saati, ev ve dekorasyon kategorilerinden alışveriş yaptı. Erkek kullanıcılar ise bilgisayardan sonra en çok cep telefonu, kol saati, fotoğraf makinesi ve oyun konsolu kategorilerinden alışveriş yapmış.

Notebook satışları tavan yapıyor!

Sahibinden.com verileri, kullanıcıların bilgisayar tercihlerinin de değiştiğini ortaya koyuyor. Sahibindex’e göre, satılan masaüstü bilgisayar yüzde 13 artarken, dizüstü bilgisayar yüzde 34 oranında arttı. Dizüstü bilgisayarlarda en çok HP tercih edilirken, HP’yi Acer ve Toshiba takip etti. Yine aynı dönemde, netbook satışlarının da yüzde 95 oranında arttığı görülmüş durumda.

Sahibinden.com kullanıcılarının teknoloji alışverişinde en büyük gözdesi cep telefonu oldu. 2011 yılında yüzde 56 artan cep telefonu satışında en çok tercih edilen marka, Nokia oldu. Nokia’yı Apple, Samsung ve BlackBerry izledi. Kullanıcı sayısı büyük bir hızla artan DSLR makinelerde yıllardır süregelen Nikon - Canon rekabeti sahibinden.com verilerine de yansıdı. 2011 yılında en çok Nikon satılırken, ezeli rakibi Canon onu takip etti. En çok satılan diğer markalar ise Sony ve Pentax oldu. Sahibinden.com verileri, internetten alışveriş yapan kullanıcıların müziğe olan tutkusuna da ışık tuttu. Günde 10 adet gitarın satıldığı sahibinden.com’da en çok elektrogitar ve basgitar alıcı buldu.

Alışverişlerinizde en çok hangi ürünleri satın alıyorsunuz?

Bütçe planlaması yapan tüketicilerden istediğim en önemli konulardan bir tanesi; en çok hangi ürünü alma isteklerinin olduğunu keşfetmeleri. Sık olarak aldıkları ürünlerin listesini çıkarıp, ilerleyen dönemlerde bu ürünlere olan ilgilerini bastırmaya çalışarak, harcamalarını dizginlemeye çalışmaları olacaktır.

Cep telefonu modelinizi bir yıl içerisinde birden çok kez değiştiriyorsanız, ayda üç-dört çift ayakkabı alıyorsanız, ayda iki çanta almak istiyorsanız, teknoloji ürünlerinde her ilginç geleni alıyorsanız, alışveriş bağımlılığınızın bütçenizi çok zor duruma düşüreceğini bilmelisiniz.

Bu nedenle öncelikle kendinizin ve güdülerinizin farkına varın, sonrasında da bütçenizi kurtarma yollarına bakın.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.