• Anasayfa
  • Bilgi
  • Yurtdışı seyahatlerimizden 2.6 milyon cep telefonu ile döndük.

Yurtdışı seyahatlerimizden 2.6 milyon cep telefonu ile döndük.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
2 Kasım 2010
I
2 dk
I
13
I
Güncellenme: 25 Mayıs 2022

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, yurtdışı seyahatine çıkan vatandaşlarımız son dört sene içinde yurda toplamda 2.6 milyon cep telefonu ile döndü. Analize göre yurtdışına çıkan her on vatandaştan biri seyahati sırasında cep telefonu satın alıyor ve cihazı yurda dönüşte kayıt altına aldırıyor. 

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) verilerinden derlenen Enuygun.com’un analizine göre 2010 Ocak-Eylül ayları arasında Türk vatandaşlarının yurtdışından getirdikleri ve kayıt altına aldırdığı cep telefonu sayısı 566 bin olarak gerçekleşti. 2007 yılında 670bin, 2008 yılında 807 bin, 2009 yılında 567 bin olmak üzere son dört yıl içinde vatandaşlarımızın yurtdışı seyahatlerinde satın aldıkları cep telefon sayısı 2.6 milyona ulaştı. Bu verilere göre  2009 yılında yurtdışına çıkan 5.5 milyon vatandaşımız beraberinde 567 bin cep telefonu ile döndü. Yani yaklaşık olarak yurtdışına çıkan her 10 vatandaştan biri seyahati sırasında cep telefonu satın aldı.

www.enuygun.com üzerinden yapılan uçak bileti karşılaştırmalarındaki yoğunluk nedeniyle Kurban Bayramı’nda yurtdışı seyahatlerinde önemli artış beklediklerini belirten Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu ‘Yurtdışı seyahatlerde alışveriş tatilin önemli bir parçası. Cep telefonu satın alma da bunlardan biri. Biz de Enuygun.com olarak yurtdışı seyahatinden yeni bir cep telefonu ile dönmeyi planlayan vatandaşlarımıza, dikkat edilmesi gerekenler ve yasal prosedürler hakkında bilgi vermek istedik’ dedi. Yurtdışı seyahatleri sırasında alınan cep telefonlarının Türkiye’de kullanılabilmesi için kayıt altına alınması gerektiğini belirten Sungurlu, ’Kayıt işlemi yapılmayan cihaz kısa sürede haberleşmeye kapatılıyor. Cihaz kayıt işlemleri GSM işletmecilerinin Abone Kayıt Merkezlerinde yapılıyor. İnternetten sipariş ya da posta yoluyla yurtdışından satın alınan cep telefonları ise kayıt altına alınamıyor’ dedi ve ekledi:

‘01.02.2008 yılından itibaren geçerli olan son düzenlemeye göre bir kişi yurtdışından 2 takvim yılı içerisinde sadece 1 telefon getirebilme hakkına sahip ve bu telefonun yolcunun yurda giriş yaptığı tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde kayıt altına aldırması gerekiyor. Belirtilen süreler sistem tarafından kontrol edildiğinden, 1 aydan sonra yapılan başvurularda cihaz kayıt altına alınamıyor. Abone kayıt merkezlerine başvuru sırasında götürülecek belgeler ise;

Pasaport fotokopisi (pasaport türü,yurda giriş/çıkış damgalarının,resminin ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfalar)

Cihazın IMEI numarasını da içeren bir dilekçe (Cihazın IMEI numarasını *#06# tuşlarına basarak öğrenebilir)

Pasaport aslı gösterilerek abone kayıt merkezlerine iletilen bu belgeler BTK, Bilgi İletişim ve Teknolojileri Kurumu’na eş zamanlı olarak gönderiliyor ve başvuru sırasında cihaz kayıt altına alınıyor. Daha sonra BTK,  belgelerde ve IMEI (cihazın elektronik kimlik bilgisi) numarasında herhangibir sorun olup olmadığı kontrol ediyor. Yani kontroller sonucu bir eksik yada problemle karşılaşılması halinde cihaz tekrar kayıtdışına çıkarılıp haberleşmeye kapatılabilir. Dolayısıyla başvuruda sunulan bilgi ve belgelerin eksiksiz, ayrıca cihazın elekronik kimlik bilgisinin (IMEI) sorunsuz olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu sebeple yurtdışından yapılacak cep telefonu alışverişlerinin faturalı alışveriş olması önem kazanıyor’ dedi.

Kayıt altına alınan cihaza dair bilgiler Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne girildiğinden www.mckstk.gov.tr adresinden cihazın kayıt işlemlerinin tamamlanıp tamamlanmadığı öğrenilebiliyor.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
309 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar