Aktarmalı uçuşlarda özel bagajın taşınmasıyla ilgili kurallar nelerdir?

Satın aldığınız bilette hava yolunun kendisinin uyguladığı aktarma söz konusu ise aktarma sırasında bagajınız taşıyıcı hava yolu firmaları tarafından diğer uçağa geçirilir.

Özel bagaj

Sağlık ekipmanları, müzik aletleri ve bebeklere özel eşyalar havayollarının bagaj sınıflandırmalarına göre özel bagaj olarak adlandırılır. Özel bagajlar için uygulanan kuralların her hava yolunda farklılık gösterebileceğini unutmadan, uçuş sürenize ve ekipmanların ağırlığına göre değişen kuralları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye

Yolcuların tekerlekli sandalyeleri uçağın bagajında ücretsiz olarak taşınır.

Oksijen Tüpleri

Uçak yolculuğu sırasında oksijen tüpüne ihtiyaç duyabilecek yolcuların, bunu en az 24 saat önce kabin ekibine bildirmeleri gerekir. Ayrıca check-in işlemleri sırasında da bu özel isteğinizi görevlilere hatırlatmanızda fayda var. Yolculara ait oksijen tüpleri, boş olması kaydı ile kayıtlı bagaj olarak uçağın bagajında yer alabilirler.

Solunum Cihazları

Solunum cihazları yolcu ile birlikte kabine veya kayıtlı bagaj olarak uçağa alınır. Bu nedenle solunum cihazıyla alakalı gerekli bilgilendirmeyi en az 48 saat öncesinde kabin görevlilerine bildirmenizde fayda var.

Müzik Aletleri

Kabin bagajı ölçülerini geçmediği müddetçe, tüm müzik aletlerini kabin bagajı olarak uçağa alabilirsiniz. Eğer müzik aletinin büyüklüğü bu standartları aşıyorsa ve mutlaka kabinde taşımak istiyorsanız, ekstra bir koltuk daha satın almanız gerekir. Elbette bu müzik aletinin de 75 kiloyu aşmamış olması kabine alabilmeniz için önemli bir detay. Eğer müzik aletinizin kilosu 75’in üzerindeyse, uçağın bagaj bölümünde taşınacağını bilmelisiniz.

Bebek Eşyaları

Bebek arabaları ve büyüklükleri 70x30 cm’i geçmeyen ana kucakları, bebeğinizin de sizinle birlikte seyahat etmesi durumunda ücretsiz olarak taşınabiliyor. 2 yaşından büyük bebekler için kullanılan bebek arabasıyla seyahat etmek isteyenlerden çocuk ücreti alınıyor. Bebek arabasını uçağa kayıtlı bagaj olarak götürmek isterseniz ve bebek de aynı uçakta ise ücret talep edilmiyor.

Seda Suvat

Seda Suvat

Kocaeli Üniversitesi Turizm Rehberliği ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümleri mezunu. Turizm sektöründe 12 yıl boyunca uçak bileti ve tatil rezervasyonları konusunda kazandığı uzmanlıkla, 2015’ten beri Enuygun’da Seyahat Destek Müdürü olarak kullanıcıların en iyi acente deneyimini yaşamaları için çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara