Bagaj check-in ve güvenlik işlemleri nelerdir?

İç hat veya dış hat uçuşlarına katılmayı planlayan yolcular, bagaj parça ve ağırlık sınırlamalarına dikkat etmelidir. Uçak bileti ile birlikte ücretsiz olarak verilen kayıtlı bagaj hakkını aşan yolculara ek bagaj ücreti tarifesi uygulanır. Bagajı ağırlık sınırını geçen yolcular, ek bagaj hakkı satın alabilirler.

Bagajınızı hazırlarken, eğer var ise sıvı, aerosol, jel (SAJ) içeren eşyalarınızı check-in (uçak altı) bagajınıza koymanızı önermek isteriz. Aksi takdirde, el bagajınızda taşınmasına izin verilen sıvı, aerosol, jel (SAJ) sınırları dışında kalanların, Güvenlik Kontrol Noktalarından geçişine müsaade edilmez.

Tüm yolcular ve bagajları yasaklı nesnelerin güvenlik tehditli alanlara ve hava aracına sokulmasını önlemek amacıyla güvenlik kontrol noktasında taranır.

Güvenlik kontrol noktalarında uygulanan tarama yöntemleri; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programı ve Ekleri ile ICAO Doc.8973 Havacılık Güvenliği El Kitabı ve ECAC Doküman 30 Bölüm- 2 güvenlik standartlarında gerçekleştirilir.

 

Seda Suvat

Seda Suvat

Kocaeli Üniversitesi Turizm Rehberliği ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümleri mezunu. Turizm sektöründe 12 yıl boyunca uçak bileti ve tatil rezervasyonları konusunda kazandığı uzmanlıkla, 2015’ten beri Enuygun’da Seyahat Destek Müdürü olarak kullanıcıların en iyi acente deneyimini yaşamaları için çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara