Schengen vizesi ile hangi ülkelere gidilebilir?

Seyahatlerinde Schengen vizesi ile gidilebilen ülkeleri tercih edenler; ilk aşamada Schengen vizesi başvurusunda toplanması gereken belgeleri araştırıyor. Schengen vizesi başvurusu yaptıktan sonra ise bu vize için bu kadar evrak toplamışken başka hangi ülkelere gidebilirim diye merak ediyor.

Öncelikle şunu söyleyelim, Schengen vizesi aldıktan sonra ilk olarak vizeyi aldığınız ülkeye gitmeniz gerekiyor. Yani eğer vizeyi Fransa’dan almışsanız seyahate Fransa ile başlamanız gerekiyor. Fransa’ya gitmişken Belçika, Hollanda geçmek istiyorsunuz diyelim. 24 Avrupa Birliği ülkesi gibi bu iki ülkeye de buradan geçiş yapabilirsiniz ve seyahatinizi diğer Schengen ülkeleri ile genişletebilirsiniz. Yani Fransa için almış olduğunuz vize ile diğer ülkelere de geçiş yapabilirsiniz.  

Peki tüm ülkelerde aynı şekilde mi?

Kağıt üzerinde hemen hemen her ülkeye aynı yöntemle girebiliyorsunuz fakat Almanya ülkesini ziyaret edecek turistlerin kendi konsolosluklarından vize almış olmasını tercih ediyor. Ama dediğimiz gibi bu sadece tercih meselesi, Almanya’ya başka yerden alınan vize ile girilmez diye bir kural yok özellikle eğer yurt dışı seyahatlerinizin sayısı fazlaysa bir sorun yaşamazsınız.

Schengen ülkelerinin sayısı şu anlık AB ülkeleri ve İsviçre gibi anlaşmalı ülkelerle sınırlı olsa da çeşitli devletlerle yapılan karşılıklı antlaşmalarla Schengen ile gidilebilen ülke sayısı hemen hemen her yıl artıyor. En son yapılan antlaşma ile 19 ülke daha dahil oldu.  Yunanistan, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Almanya, İtalya, Letonya, İzlanda, Hollanda, Finlandiya, Macaristan, Lüksemburg, Litvanya, Estonya, Avusturya, Norveç, Malta, Belçika, Fransa ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler de yine Schengen ile gidilebilecek belli başlı ülkeler.

 

Son güncelleme: 26/05/2014

Cem Dişbudak
Cem Dişbudak

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.

İlk yorumu siz yapın
Enuygun Com İnternet Bilgi Hizmetleri Teknoloji ve Ticaret AŞ, Enuygun Seyahat adıyla Türsab’a A-7153 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesidir.
Tüm Merak Ettikleriniz
Para birimi
x