Amerika vizesi nasıl alınır?

ABD turist vizesine başvurmadan önce gerekli evrakları hazırlayabileceğinizden ve pasaportunuzun geçerli olduğundan emin olmalısınız. Yalnız pasaportunuzun geçerli olması yeterli olmayabilir, en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir, buna dikkat etmeyi unutmamalısınız. Aksi takdirde, pasaportunuz kabul edilmeyecektir.

Pasaportunuz hazır ise, artık başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruyu direkt olarak konsolosluk yetkilisine teslim etmiyorsanız, bu konuda yetkili kıldığınız kişiyi açıkça belirtmeyi ihmal etmemelisiniz.

Başvurunuzun ardından sizden maddi durumunuza dair belgeler istenecek ve bir görüşme gerçekleştirilecektir. Bu şekilde, A.B.D.’ye gitmek isteme nedeninizi, kalacağınız süre içerisinde geçiminizi sağlayabileceğinizi ve orada kalmaya muhtaç olmadığınızı gösterebilmeniz beklenmektedir. Bunun yanı sıra, eğer öğrenciyseniz, ve özellikle hem not ortalaması yüksek hem de İngilizce bilen bir öğrenciyseniz, vize almanız çok daha kolay olabilir.

Tuğba Hacıbayramoğlu

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı. Radikal, Fanatik, Posta, Star,Cumhuriyet gazeteleri ile Cine 5 Televizyonu'nda editörlük ve yazarlık yaptı.

x