Schengen vizesi için nereye başvurulur?

cemdisbudak

Tatil vakti geldiğinde önce vizesiz gidilebilen ülkeleri araştırıyorum. Her ne kadar belgeleri tamamladığınız sürece vize çok zor bir şey olmasa da tercihimi vizesiz tatil yapılan yerlerden yana kullanıyorum. Ama şöyle de bir detay var ki Avrupa’nın tüm gözde şehirlerine gitmek için vize almak gerekiyor, hatta daha net söylemek gerekirse Schengen vizesi almak gerekiyor.

 

Çoğunluğu Avrupa Birliği ülkelerinden oluşan Schengen ülkelerine girişlerde kullanılan Schengen vizesi, bir kez alındığında sonraki seyahatler açısından büyük kolaylık sağlıyor. Üstelik yapılan antlaşmalarla Schengen alanına vizesiz olarak karşılıklı olarak girebilen ülkelere de gidilebiliyor. Diğer ülkelere de giderken kolaylık sağlıyor.

Schengen vizesi almak için hazırlanması gereken belgeleri bu yazımızda anlatmıştık. Peki Schengen için nereye başvurulmalı diye düşünüyorsanız söyleyeyim. Schengen için de gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekiyor. Birden fazla ülkeye gidecekseniz de ilk ziyareti yapacağınız ülkenin konsolosluğuna gitmeniz gerekiyor. Konsolosluklar arasında randevu ve vizeyi verme günleri açısından fark var. Bu yüzden olabildiğince erken 15-20 gün önceden vize işlemlerine başlamakta fayda var. Daha detaylı bilgi için kaç günde vize alabileceğinizi  Schengen vize başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?  adlı yazımızdan okuyabilirsiniz.

İçindekiler

 

Kısacası Schengen vizesi için belgeleri toplayıp olabildiğince erkenden seyahati yapmayı planladığımız ülkenin konsolosluğuna başvuruyoruz ve başvuruyu yaptıktan 3 gün sonra vizenin çıkıp çıkmadığını öğreniyoruz. 


cemdisbudak
Cem Dişbudak
77 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar