Schengen vizesi için nereye başvurulur?

ipekincir

Tatil vakti geldiğinde önce vizesiz gidilebilen ülkeleri araştırıyorum. Her ne kadar belgeleri tamamladığınız sürece vize çok zor bir şey olmasa da tercihimi vizesiz tatil yapılan yerlerden yana kullanıyorum. Ama şöyle de bir detay var ki Avrupa’nın tüm gözde şehirlerine gitmek için vize almak gerekiyor, hatta daha net söylemek gerekirse Schengen vizesi almak gerekiyor.

Çoğunluğu Avrupa Birliği ülkelerinden oluşan Schengen ülkelerine girişlerde kullanılan Schengen vizesi, bir kez alındığında sonraki seyahatler açısından büyük kolaylık sağlıyor. Üstelik yapılan antlaşmalarla Schengen alanına vizesiz olarak karşılıklı olarak girebilen ülkelere de gidilebiliyor. Diğer ülkelere de giderken kolaylık sağlıyor.

Schengen vizesi almak için hazırlanması gereken belgeleri bu yazımızda anlatmıştık. Peki Schengen için nereye başvurulmalı diye düşünüyorsanız söyleyeyim. Schengen için de gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekiyor. Birden fazla ülkeye gidecekseniz de ilk ziyareti yapacağınız ülkenin konsolosluğuna gitmeniz gerekiyor. Konsolosluklar arasında randevu ve vizeyi verme günleri açısından fark var. Bu yüzden olabildiğince erken 15-20 gün önceden vize işlemlerine başlamakta fayda var. Daha detaylı bilgi için kaç günde vize alabileceğinizi  Schengen vize başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?  adlı yazımızdan okuyabilirsiniz.

Uçak Bileti

Kısacası Schengen vizesi için belgeleri toplayıp olabildiğince erkenden seyahati yapmayı planladığımız ülkenin konsolosluğuna başvuruyoruz ve başvuruyu yaptıktan 3 gün sonra vizenin çıkıp çıkmadığını öğreniyoruz. 


ipekincir
İpek İncir
355 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN