Schengen vizesi için gereken belgeler nelerdir?

cemdisbudak
İçindekiler

Tek tek ülkelerden vize almak yerine bir vize ile çoğu ülkeye girmenizi sağlayan Schengen vizesini almak biraz zahmetli olsa da diğer seyahatleri kolaylaştırdığı bir gerçek. Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin de içinde yer aldığı Avrupa Birliği ülkeleri ve AB’ye üye olmayan Norveç, İsviçre, İzlanda gibi ülkelerden oluşan Schengen Bölgesi’ne yapılacak seyahatlerde alınan vizeye Schengen vizesi deniliyor.

Nereye başvuruluyor?

Schengen vizesini almak için başvuruyu ilk olarak gitmeyi planladığınız devletin konsolosluğuna yapıyorsunuz. Mesela ilk olarak Almanya’ya oradan Fransa’ya geçecekseniz başvuruyu yapmanız gereken devlet Almanya. Başvuruları sizin adınıza yapması için çeşitli turizm firmalarına yetki de verebilirsiniz. Schengen vizesi almak için özellikle ilk seferde en azından bir kez konsolosluğa gidip seyahatinizin neden olduğunu anlatacağınız bir mülakata girersiniz. Mülakat denilince gözünüz korkmasın Türkçe olarak da tatil için gittiğinizi söyleyebiliyorsunuz.

Ne zaman başvurmalı?

Seyahat yapmayı planladığınız tarihten en fazla 89 en az 15 gün önce başvuruyu yapmanız önerilir, bu gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Konsolosluklardan online veya telefonla randevu almanız da gerekebilir. İşlemler 1-2 hafta sürüyor, yoğunluk olursa 3. haftaya sarkabilir.

Gereken belgeler nelerdir?

Sizden belge istemelerinin asıl nedeni sizin oraya yerleşmeyeceğinizi, o ülkede yapacağınız seyahat boyunca maddi gereksinimlerinizi karşılayabileceğinizi belgelemek istemeleridir.

Genel olarak Schengen ülkelerinde vize için:

  • En az 6 ay daha geçerliliği olan pasaport (varsa eski pasaportların fotokopileri)
  • 2 adet arka fonu beyaz, önden çekilmiş (ülkeye göre belli kurallara sahip) vesikalık fotoğraf
  • Otel ve uçak bileti rezervasyonları
  • Seyahat sağlık sigortası ( 30.000 euroluk hastalık giderlerinizi karşılayacak şekilde )
  • Banka hesap cüzdanı, tapu ruhsat, size veya ailenize ait mal varlığı bilgileri, kredi kartı bilgileri (Bu belgeler sizin varlıklı olduğunuzu belgelemek açısından ne kadar çoksa o kadar iyi. Unutulmaması gereken nokta hesap cüzdanlarında bir iki gün önceden yapılan şişme para transferlerinin anlaşılabileceği. Parayı bir süre hesapta tutmak faydalı olacaktır.)

Aşağıdakiler ise vize uygulamasında sizin durumunuza göre istenen belgeler;

  • Eğer bir akrabanız veya arkadaşınız davet etmişse, davet mektubu ve davet edenin gelir belgeleri de istenebilir.
  • Eğer bir yerde çalışıyorsanız; 3 aylık maaş bordrosu, iş yerinizden konsolosluğa yazılmış antetli kağıda dilekçe, iş yeri imza sirküleri, işyerinin faaliyet belgesi, sigorta giriş belgesi, ticaret sicil gazetesi ve vergi levhası fotokopisi gerekmektedir. İşverenseniz sigorta giriş belgesi ve maaş bordrosuna gerek yok.
  • Öğrenci iseniz; öğrenci belgesi ve vasilerinizin durumuna göre gerekli evraklar. 18 yaşın altındaysanız ve yalnız gidecekseniz ailenizden imzalı muvafakatname.
  • Ev hanımı iseniz dilekçe, sizin ve eşinizin/ailenizin gelir belgeleri ve evliyseniz evlilik cüzdanı.
cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar