Schengen vizesi için gereken belgeler nelerdir?

cemdisbudak

Tek tek ülkelerden vize almak yerine bir vize ile çoğu ülkeye girmenizi sağlayan Schengen vizesini almak biraz zahmetli olsa da diğer seyahatleri kolaylaştırdığı bir gerçek. Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin de içinde yer aldığı Avrupa Birliği ülkeleri ve AB’ye üye olmayan Norveç, İsviçre, İzlanda gibi ülkelerden oluşan Schengen Bölgesi’ne yapılacak seyahatlerde alınan vizeye Schengen vizesi deniliyor.

İçindekiler

Nereye başvuruluyor?

Schengen vizesini almak için başvuruyu ilk olarak gitmeyi planladığınız devletin konsolosluğuna yapıyorsunuz. Mesela ilk olarak Almanya’ya oradan Fransa’ya geçecekseniz başvuruyu yapmanız gereken devlet Almanya. Başvuruları sizin adınıza yapması için çeşitli turizm firmalarına yetki de verebilirsiniz. Schengen vizesi almak için özellikle ilk seferde en azından bir kez konsolosluğa gidip seyahatinizin neden olduğunu anlatacağınız bir mülakata girersiniz. Mülakat denilince gözünüz korkmasın Türkçe olarak da tatil için gittiğinizi söyleyebiliyorsunuz.

Ne zaman başvurmalı?

Seyahat yapmayı planladığınız tarihten en fazla 89 en az 15 gün önce başvuruyu yapmanız önerilir, bu gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Konsolosluklardan online veya telefonla randevu almanız da gerekebilir. İşlemler 1-2 hafta sürüyor, yoğunluk olursa 3. haftaya sarkabilir.

Uçak Bileti

Gereken belgeler nelerdir?

Sizden belge istemelerinin asıl nedeni sizin oraya yerleşmeyeceğinizi, o ülkede yapacağınız seyahat boyunca maddi gereksinimlerinizi karşılayabileceğinizi belgelemek istemeleridir.

Genel olarak Schengen ülkelerinde vize için:

Aşağıdakiler ise vize uygulamasında sizin durumunuza göre istenen belgeler;


cemdisbudak
Cem Dişbudak
70 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar