İsviçre Avrupa’nın en yüksek gelirli ülkelerindendir. Zürih ise İsviçre’nin bu anlamda lokomotifidir. Aynı zamanda dünyanın ünlü finans kuruluşlarının yer aldığı bir finans merkezidir.

Zürih, 1,9 milyon nüfusu ile İsviçre’nin en kalabalık şehridir. Hem ekonomisi hem de kültürel bir merkez olması sebebiyle uluslararası yapılan anket sonuçlarına göre insanların en çok yaşamak istediği şehirler arasında yer alır.

Yüksek yaşam standartlarından dolayı Almanlar ve ardından İtalyanlar başta olmak üzere şehirde yaşayanların neredeyse üçte biri farklı ülkelerden gelip Zürih’e yerleşmiştir. Belki de bu sebepten birçok ünlünün İsviçre’deki evi zaman içerisinde müzeye çevrilmiştir. Franz Kafka, Albert Einstein gibi ünlüler bunlara örnek verilebilir.

Resmi dili Almanca olmakla birlikte Fransızca ve İngilizce de şehirde oldukça yaygındır.

Şehirde Zürih Gölü ve iki nehir bulunur. Yeşilliklerle dolu yerleşim alanı, göl, nehir, tepe ve ormanlara kolay ulaşımı ile yaşanması keyifli bir şehirdir. Tepelerden Alp dağları da izlenebilir. Şehre adını veren gölün kıyısında bulunan plajlar da cabası!

Kış aylarında oldukça soğuk olan şehirde yaz aylarında sıcaklık en fazla 30 derecelere kadar çıkıyor.

Lüks giyim markaları, çikolata ve saat şehirde bolca bulabilecekleriniz arasında! Alışverişe bolca vaktinizin olacağı Zürih’te Bahnhofstrasse caddesinin şehrin en popüler alışveriş mekânı olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Seçkin eğlence mekânları, müze ve galerileri de meraklıları için oldukça iyi alternatifler sunuyor.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
128 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN