Dünya üzerinde kurulmuş şehirlerin her biri bulundukları bölgenin az veya çok özelliklerini taşır. Avrupa'da yer alan bir şehir Eski Kıta'dan, Afrika'da kurulmuş bir şehirse diğer Afrika kentlerinden belli başlı ipuçlarını verir ziyaretçilerine. Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi ise bu şehirlerden biraz daha farklı bir yer. Kentin caddelerinde dolaşırken kendinizi kimi zaman Amerika'da, kimi zaman Avrupa'da veya kimi zamansa daha önce hiç olmadığınız bir yerde gibi hissediyorsunuz. Çünkü Abu Dabi hem hiçbir yere benzemeyen hem de dünya üzerindeki farklı coğrafyalardan izler taşıyan bir şehir. Abu Dabi, her şeyden öte zamanın çok farklı işlediği bir şehir...

Arap coğrafyasında bir Avrupalı

İstanbul, Paris, Londra ve hatta New York gibi şehirleri bir kez ziyaret ettikten yıllar sonra tekrar gelirseniz değişen pek bir şey olmadığını görürsünüz. Hatta bazı şehirlerde neredeyse her şey eski yerindedir. Abu Dabi'de ise durum biraz daha farklı. 200 kadar ada üzerine kurulmuş şehir her geçen gelişiyor, değişiyor ve neredeyse yeni bir kent haline geliyor. İşte bu nedenle şehri ziyaret eden birçok kişiden Abu Dabi'yi tek bir kelimeyle tarif etmelerini isterseniz size verecekleri yanıt bu olacaktır yani 'değişim'.

Petrolün yarattığı kent

Abu Dabi için ''petrolün yarattığı şehir'' desek, çok da yanlış sayılmaz. Esasında başta Dubai olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri'nin tamamı için geçerli bu durum bu. Ancak ülkenin başkentinde petrolün etkisini daha yakından gözlemlemek mümkün. Ülkenin adı petrolle birlikte anılsa da bu alanda en çok gelirin sahibi yine başkent yani Abu Dabi. Dubai gibi diğer popüler kentlerse bugün gelirlerinin önemli bir bölümünü başta turizm ve hizmet sektörü olmak üzere farklı alanlardan elde ediyorlar.

Zamanın ötesinde yaşayan şehir: Abu Dabi

Bitmeyen yazların şehri

Basra Körfezi kıyısında kurulan Abu Dabi, konumunun da etkisiyle yılın neredeyse tamamında sıcak ve güneşli bir iklime sahip. Durum böyle olunca da hem Türkiye'den hem de dünyanın diğer bölgelerinde kış ortasında yazı yaşamak isteyenlerle dolup taşıyor. Ülkenin bir diğer kenti Dubai kadar ünlü ve popüler olmasa da en az onun kadar güzel dikkat çekici olan Abu Dabi'de birbiri ardına yükselen gökdelenlerse burayı aynı zamanda Orta Doğu'nın en önemli iş ve ticaret merkezlerinden biri haline getiriyor.

Zamanın ötesinde yaşayan şehir: Abu Dabi

Dev bir alışveriş merkezi

Abu Dabi demek aynı zamanda alışveriş demek. Başta Çin olmak üzere Uzak Doğu ülkeleri ile Avrupa arasında önemli bir geçiş noktası olan şehirde en ucuz Çin imalatı ürünlerden Avrupa'dan getirtilen ve özel olarak imal edilen ürünlere kadar her şeyi bulmak mümkün. Üstelik tüm bunlara diğer ülkelere kıyasla çok daha az ödeyerek sahip olabilirsiniz. Abu Dabi'de elektronik başta olmak üzere birçok ürünün fiyatı daha uygun. Bu arada yeme içme konusunda da ister Arap, isterseniz dünya mutfağından aklınıza gelebilecek her şeyi şehirde bulabilirsiniz. Kentte bulunan alışveriş merkezleri arasında en çok ziyaret edilenler ise Avenue ve Marina Mall. Daha otantik hediyelik eşyalar içinse Al Ain çarşısına uğramakta yarar var.

Zamanın ötesinde yaşayan şehir: Abu Dabi

Ne zaman gitmeli?

Abu Dabi'nin genel olarak çok sıcak bir iklime sahip olduğunu söylememize gerek var mı bilmiyoruz. Ancak şehri ziyaret etmek için seçeceğiniz zamanı doğru seçerek bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Örneğin bulunduğunuz kentte Aralık ve Ocak gibi dönemlerde kışın en soğuk günlerini yaşarken Abu Dabi'de yaz sıcağı ile karşılanabilirsiniz.

Zamanın ötesinde yaşayan şehir: Abu Dabi

Çölde safari zamanı

Bu durum pek sık görülmese de şehirde gezip dolaşmaktan ve plajlarında denize girmekten sıkılanlar için Abu Dabi'de en iyi alternatiflerden birisi de çölde safari yapmak. 4x4 araçlarla çıkacağınız bu macera ve aksiyon dolu serüvende çölün ortasında direksiyon başına geçerek hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz. Çölde safari hemen yanında uzayıp giden çölün içine dalmak için en hızlı ve iyi yöntem denebilir. Bu heyacana bir önce ortak olmak içinİstanbul Abu Dabi uçak biletifırsatlarına göz atabilirsiniz.

Zamanın ötesinde yaşayan şehir: Abu Dabi

Eğlencenin merkezinde Abu Dabi

Abu Dabi'de gündüzler ne kadar sıcak ve canlıysa geceler de o kadar hareketli ve eğlenceli. Yüksek sıcaklığın da etkisiyle genellikle kapalı ve klimalı mekanlarda gerçekleşen bu eğlencelerin ortak özelliği ise sabahın erken saatlerine dek hız kesmeden devam etmesi. Abu Dabi'de Birleşik Arap Emirlikleri'nin genelinde olduğu gibi dilediğiniz an alkol bulmak çok kolay olmasa da bu mekanlarda alkol alabilirsiniz. Üstelik yılın belirli dönemlerinde gerçekleşen organizasyonlar da şehirde hazır bekliyor. Bu organizasyonlar arasında ise Formula 1 Abu Dabi Grand Prix'i ve Abu Dabi Müzik ve Sanat Festivali kesinlikle kaçırılmaması gereken görüntülere sahne oluyor. Çocuklarla şehre gelenler Al Ain Hayvanat Bahçesi'ni, macera ve adrenalin tutkunları ise dünyanın en büyük ve eğlenceli tema parklarından biri olan Ferrari Dünyası'nı (Ferrari World Abu Dhabi) mutlaka görmeli.

Zamanın ötesinde yaşayan şehir: Abu Dabi

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.