Elbette hepimiz daha fazla kazanmak istiyoruz. Bunun yolu ya iş değiştirmekten ya da göze alamadığımız ya da sonuç alamadığımız zam görüşmelerinden geçiyor.

Eğer düzenli zamlar alamıyorsanız, enflasyon bazında para kaybediyor olmanız, aynı işi ilk girdiğiniz döneme oranla uzmanlaşmış olmanıza rağmen aynı paraya yapıyor olmanız muhtemel. Eğer durumunuz bu mimvalde ise size bir yapılacaklar listesi hazırlayalım:

İçindekiler

Ederinizi bilin ve biraz fazlasını isteyin!

Pozisyonunuz ile ilgili alabileceğiniz avaraj baremi bilin. En düşük, en yüksek ve orta kazançlardan haberiniz olsun. Sizin kazancınız bu listenin neresinde, siz gider gelir tablosunda ne durumdasınız. Bu soruları mutlaka kendinize sormuş olun. Aklınızda gerekçeleriyle birlikte mutlaka bir rakam olsun! Bu rakam pazarlığa açık olacağından mutlaka aklınızdaki son rakamın biraz üstünde seyretmeli!

Etkili bir eleman olduğunuza inanın ve inandırın!

Yöneticinizle bir toplantı ayarlamadan önce, bir liste hazırlayın bu hem kendinize hem patronunuza altını çizeceğiniz faydalarınızın listesi olacak, örneği:

Şirkete zaman ya da para kazandırıyor muyum? Öyleyse nasıl? Müşteri profilinde yarattığınız değişiklik, hacim vs. Ölçülebilir başarılarınız, iş tanımınızın ne kadarını gerçekleştiriyor, bu tanımı ne kadar genişletebiliyorsunuz?

Geri çevrilmeye hazır olun

Geri çevrilmeye hazır olun ayrıca, böyle bir durumda ne yapacağınıza dair stratejinizi belirleyin. Eğer şu an için bu zam zor görünüyorsa, hangi ekstra avantajları edinebileceğinizi sorgulayın! Örneğin, sağlık hizmetleri, yol-yemek masrafları ya da size ikinci bir iş için zaman yaratacak esnetilebilir zamanlı çalışma uygulamasına geçmek.

Sonsuza kadar reddedilemezsiniz

Hayır cevabını şimdi uygun bir zaman değil olarak alın ve bu konuyu konuşmak için hangi dönemin uygun olduğunu mutlaka sorgulayın. Bu dönem geldiğinde de peşini bırakmayın!

Gerçekten zam istemeye ve bu zammın getireceği yeni yüklere hazır mısınız?

Eğer kendinizi yeterli bir noktada görmüyorsanız, şirket kültürünü benimsemeye, işinizde yaratıcı olmaya odaklanın. Gerçekten bir fark yarattığınıza inandığınızda zamanı gelmiştir. Kendinize güvenin ve bu görüşmeyi gerçekleştirin!

Şimdiden bol şans!


mugekanbay
Müge Kanbay
104 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN