BTK’nın tespitine göre, yurtdışında yapılan cep telefonu görüşmelerinin yüksek ücretleri, fatura şikâyetleri arasında önemli bir yere sahip! Veri ücretlerinin yurtdışında oldukça yüksek olması, abonelerin yurtdışı seyahatleri sonrasında fatura şoku yaşamalarına neden oluyor.

1 Temmuz 2013’te yürürlüğe girmesi planlanan fatura üst limit sınırı uygulaması ile vatandaşın fatura şoku yaşamasının önüne geçilmesi planlanıyor. İlgili uygulama sonrası uluslararası mobil veri dolaşım hizmetinden yararlanan aboneler, veri kullanım tutarları 100 ve 250 TL’ye ulaştığında mobil işletmeciler tarafından bilgilendirecekler.

Bu uygulama dışında yurtdışında fatura şoku yaşamak istemeyen abonelerin dikkat etmesi gerekenler ise şöyle;

  1. Yurt içindeki GSM paketlerinizin yurtdışında geçerli olmadığını unutmayın.
  2. Yurtdışında iken sadece sizin başka bir numarayı aramanız değil, size gelen aramalar da ücretlendiriliyor.
  3. Yurtdışında konuşma ya da internet kullanımı yapmayı planlıyorsanız, seyahatiniz öncesi işletmecinizin sunduğu yurtdışı paketlerden size uygun olanını seçerek abone olun. Böylece yurtdışı telefon kullanımınız daha ekonomik olur.
  4. Satın aldığınız yurtdışı paketin özelliklerini dikkatlice okuyarak kullanımınızı paketinizin sınırlarına göre ayarlayın.
  5. Yurtdışında mobil işlemeciniz tarafından size gönderilen mesajları dikkatlice okumayı ihmale etmeyin.
  6. İnternet paketiniz yoksa yurtdışındaki internet kullanımınızdan kaynaklanabilecek ya da telefonunuzun kayıtlı programlarının güncellenmesi gibi nedenlerden doğabilecek veri kullanımına engel olmak için telefonunuzun ayarlarından veri alımını kapatın ya da kapattırın.

 

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.