Yurt dışından telefon almak için yapılması gerekenler

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Akıllı telefonlarımızı pek çok ülkeden pahalıya alıyoruz. Bir de bu fiyatlara dövizdeki artışı eklediğimizde ücret daha da yükseliyor. Bizden daha ucuza akıllı telefon satan ülkeler var. Bu yüzden yurt dışına çıkanlar, telefon tablet benzeri ürünler alabiliyor. Ancak bu tip ürünleri almanın sakıncası var mı? Satın alırken neler yapmanız gerekir.

Telefonunuz IMIE numarasını bilmeniz lazım

Öncelikle telefonunuzun IMIE numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Eğer IMIE numarasını bilmiyorsanız “*#06#” tuşlarını tıklayarak öğrenebilirsiniz. Cihazınızı yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün içerisinde kayıt ettirmesi gerekiyor. Bu süre zarfında kayıt yaptırılmayan cihazlar iletişime kapanıyor.

E-devlet üzerinden başvuru yapılıyor

Daha önce 60 gün olarak uygulanan yolcu beraberinde getirilen cihazlara ait IMEI numaralarının kayıt altına alınma başvuru süresi, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün olarak değiştirildi. Yolcu e-devlet üzerinden kayıt işlemini tamamlayabilir. Ancak cihaz için 138 TL’lik harç borcunu yatırması gerekir.

Yasal sorumluluğa dikkat!

Bu arada cihazla ilgili oluşabilecek yasal sorunlardan cihazı kayıt olarak üzerine yapanın sorumlu olduğunu hatırlatmak isterim. Yani bir başkasına ait cihazı kendi pasaportunuz üzerine kaydettiğinizde o cihazla işlenebilecek olası bir sıkıntı durumu da üstlenmiş olursunuz. Cihazın suç teşkil edeni bir duruma karışması halinde yasal sorumluluk cihazı üzerine alana aittir. Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile bir kişi 2 yıl içerisinde 1 adet cep telefonu yurda sokabilir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar