Şanghay ziyaretlerinde hem bahçe manzarasına doymak hem de Çin mimarisi ve kültürüne dair ilginç bir şeyler görmek isteyenler mutlaka Yu Yuan bahçelerine uğramalı.

Kim tarafından yaptırıldı?

Kim tarafından yaptırıldı?

Yu Bahçeleri olarak da bilinen bu dünya harikası bahçeler Ming Hanedanlığı zamanında yaşamış vali Pan Yuduan tarafından yaptırılmıştır.

Uçak Bileti

Yapım yılı

Yapım yılı

 

Yapımına 1559’da başlanan bahçe ve çevresinin yapımı yaklaşık 20 yıl sürmüş ve bu vali Pan Yuduan için oldukça pahalıya mal olmuş.

Büyüklüğü

Büyüklüğü

 

Bahçede hem Çin mimarisine dair görülebilecek köprü, geçit, köşk, mobilya tarzlarında birçok değerli yapı ve eşya var. Bahçenin büyüklüğü 2 hektar.

Saray

Saray

 

Çin kültüründe bir bahçenin olmazsa olmazları olan saraylar da bu bahçeyi süsleyen önemli öğelerden biri. Özellikle pembe ve beyaz saray çevresindeki çiçeklerle birlikte büyüleyici bir güzelliğe bürünüyor.

Bahçe kapısı

Bahçe kapısı

 

Bahçeye girişte Çin mimarisinin en önemli özelliklerinden biri olan büyük ve süslü bir kapıdan giriş yapıyorsunuz. Kapının yaklaşık olarak 10 metre ön tarafında uzaktan insanların içeriyi görmesini engellemek için büyük bir taş bulunuyor.

Ulaşım

Ulaşım

Yu Yuan Bahçeleri’ne ulaşmak için eskiden oldukça zorlu bir yoldan gitmeniz gerekiyordu, ama şuan Şanghay metrosunun burada bir durağı var.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN