Yol genişliğine göre bina yüksekliği

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yol genişliğine göre bina yüksekliğini belirleyen yeni bir düzenlemeye gitti. Buna göre 50 metreden geniş yollarda daha önce 25 kat olan sınır, 18’e, 40 metreden geniş olan yollarda ise 20 kat olan sınır ise 16 kata düşürüldü.

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde değişikliğe giden Bakanlık yol genişliğine göre kat sınırını belirleyecek. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre yeni düzenlemede 50 metre ve üzeri yol üzerinde daha önce bodrum hariç 25 olan en yüksek konut kat sınırı 18’e düşürüldü. Bu oran 40 metreden geniş yollardaki kat sınırını 20’den 16’ya, 35 metre ve daha geniş yollarda 18’den 14’e, 30 metreden geniş yollarda 15’ten 12’ye, 25 metreden geniş yollarda ise 12 kattan 10 kata düşürüldü. Bakanlık, 7 metreye kadar olan yollarda bodrum hariç iki kat olan sınırla, 7 metreden geniş olan yollardaki 3 kat sınırını ise değiştirmedi.

Su taşkını için önlem

Su taşkın riski bulunan parsellerde, iskan edilen katın taban kotuyla bina, otopark gibi giriş kotları, su seviyesine göre hesaplanan dere kotu seviyesinin en az 1.5 metre üzerinde olacak. Bodrum kat yapılmak istenmesi halinde hiçbir şekilde bu seviyenin altında otopark giriş çıkışı, kapı ve pencere gibi herhangi bir boşluk bırakılamayacak.

Bahçesi olana fazladan kat hakkı

10 metre ve daha geniş yollarda 3 metreden fazla ön bahçe mesafesi bulunan parsellerde fazladan her 2 metrelik ön bahçe mesafesi için kat adedine bir kat ilave hakkı da verildi. Buna göre kat adetleri binanın kot aldığı noktaya göre hesaplanacak. Ancak artan kat yüksekliğinden faydalanılmak suretiyle binanın hiçbir cephesinde bodrum katlar hariç kat sayısı artırılamayacak.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar