Yılbaşı bu yıl da tatili bol bir haftaya denk düşüyor. Malum 31 Aralık Perşembe, 1 Ocak Cuma resmi tatil, cumartesi ve pazarı da birleştirerek yani bir günlük izinle, 4 günlük bir tatile çıkabilirsiniz. Üstelik Çarşamba günü İstanbul ve yurt genelinde kar yağışı da bekleniyor. Hava durumunu da göz önünde bulundurarak 4 günlük bir tatil için program yapmakta geç kalmayın. Yakın olsun, yurtdışı olsun, vizesiz olsun gibi kriterleri de ekleyince bakın karşımıza nasıl öneriler çıktı.

İçindekiler

Abant-Kartalkaya-Ilgaz

Aslında bu üç yeri barındıran bir program da yapabilirsiniz ama Abant konaklama imkanlarının fazlalığına ve göl etrafında uzun yürüyüşler yapmanın getirdiği avantajlara sahip. Abant gölünün çevresinde 5 yıldızlı oteller var. Göl çevresinde yürümek, ata binmek, bisiklet kiralamak çok keyifli. Abant yolu üzerinde sucuk ekmek pişirip soba karşısında sıcak saatler geçirebileceğiniz güzel yerler de var. Kartalkaya'da ise eğer kar yağışı iyiyse kayak yapabilir, karın tadını çıkarabilirsiniz. Ilgaz Dağları da, pisti küçük olsa da kayak severlere keyifli bir yılbaşı tatili müjdeliyor. İstanbul ve Ankara'dan arabayla buraya ulaşmak da kolay.

Belgrad

Vizesiz oluşu, yakın oluşu, lezzetlerinin de bize uygun oluşu son yıllarda Türkler için Sırbistan'ı cazip kıldı. Başkent Belgrad, son zamanların en çok gidilen şehirleri arasına girdi. Belgrad barları, disko ve kulüpleriyle eğlenceli bir gece hayatı da sunuyor. Tek handikabı hava soğuk olabilir, kar yağışı da büyük ihtimalle görülebilir. Ancak 27 Aralık'ta 190 TL'ye bilet bulunca daha da çok sevindim. Kalemegdan Kalesi, Belgrad Sarayı, Aziz Sava Katedrali, Nicola Tesla Müzesi gibi gezilebilecek tarihi yerler de var. İstanbul-Belgrad arası uçakla yaklaşık 1,5 saat sürüyor, üstelik Türk vatandaşlarından vize de istenmiyor.

Venedik

Karlar altında bir Venedik fotoğrafı size romantik geliyor mu? Yılbaşı tatilinde Venedik'i böyle beyazlar altında bulma ihtimaliniz yüksek. Şehir beyaz örtü altında size daha da romantik gelecektir. Venedik'te 1-2 gece kalıp trenle, Milano, Roma veya Floransa şehirlerine de geçebilirsiniz. Unutmayın İtalya'da yılbaşı akşamı insanlar meydanlarda kutluma yapıyor. Bu geleneği İtalya'da izlemek çok keyifli.

 

Kütahya-Afyon

Kütahya-Afyon bölgesi son yıllarda kaplıca turizmi ve lüks otelleriyle kışın çok revaçta. Burada hem lüks bir tatil yapabilir hem de karın altında sıcak suya girmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Otellerin yılbaşı gecesi için programı da oluyor. Kütahya otelleri ya da Afyon otelleri sayfalarından daha ayrıntılı bilgi almak mümkün. Ama üzerime kar yağarken, açık havada sıcak su havuzuna girmenin keyfini unutamıyorum.

Pamukkale

Beyaz kar gibi manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakan Pamukkale aynı zamanda kışın da kaplıca otelleriyle ünlü bir yer. Afrodisyas'ın anavatanı Pamukkale'de travertenlerde sıcak su keyfi yapabilirsiniz. Aşağıdaki otellerinde neredeyse tamamında sıcak su ve kaplıca keyfi var. Gitmişken Hierapolis Antik kentini de mutlaka gezin. Denizli merkeze yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Buldan da çok şirin bir ilçe. El dokuması çok güzel ürünler var. Otantik bir alışveriş yapmak için iyi bir adres.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar