Yeşil pasaport sahibi gençler için müjdeli haber. Artık yeşil pasaport sahibi gençler çalışmaya başlasalar da 25 yaşına kadar yeşil pasaportlarını kullanabilecek.

25 yaşına kadar geçerli olacak

Kamu görevlilelerinin, memurların, eski bürokrat gibi kişilerin hak sahibi olduğu yeşil pasaportları çocukları da kullanabiliyordu. Ancak öğrencilerin 25 yaşına kadar kullanabildikleri bu pasaport türünde, gençler çalışıyorsa pasaportları 18 yaşında ellerinden alınıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni yapılan düzenlemeye göre artık çalışsalar dahi yeşil pasaport sahibi gençlerin, bu pasaportlarını 25 yaşına kadar kullanabileceklerini açıkladı.

Yeşil pasaporta yeni düzenleme

Vizesiz giriş kolaylığı

Bilindiği üzere Avrupa Birliği’nde de pek çok ülke dahil dünya üzerinde pek çok ülke yeşil pasaport sahiplerinden turistik gezilerde vize istemiyor. Yeşil pasaport sahipleri bordo pasaport sahiplerinin vizesiz giremediği 67 ülkeye vizesiz gidebiliyorlar.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.