Yeni yılda yeni ekonomik hedefler

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Yeni yıl yeni umutları da beraberinde getirir. Pek çoğumuz yeni yılı daha verimli daha ekonomik geçirmeyi de arzularız. Ancak bunun için bazı tedbirler almak şart. Siz de 2018 için ekononomik tedbirler almayı ve yeni yılı daha verimli geçirmeyi arzuluyorsanız bu önerilerimize göz atın.

1-Bütçe oluşturun

Bütçe aslında büyük bir holding yönetiminden, bakkal dükkanına hatta aile bütçesine kadar herkesin yapması gereken bir uygulama. Şirketler zaten zorunlu olarak bütçe oluşturuyor. Ancak ya aile içinde? Kendi ailenizin ya da kendinizin kişisel bütçesini hazırlıyor musunuz? Yeni yıl öncesi mini bir ajanda alın ve planlarınızı zorunlu harcamalarınızı planlanan gelirlerinizi bir bir gelir gider hanesine yazın. Ayağınızı yorganınıza göre uzatmak istiyorsanız ve daha planlı olmayı arzuluyorsanız kişisel bütçenizi oluşturmanız şart.

2-Kendiniz için ekonomik hedefler belirleyin

Sağlıklı yaşamak ve organik beslenmek ilk bakışta pahalı ve masraflı gibi gelse bile uzun vadede avantajınıza olacaktır. Spor yaparak, yürüyüşlerinizi aksatmayarak, sağlıklı beslenerek kendinizi daha dinç ve genç hissedebilirsiniz. Yeni yılda hem sağlığınıza hem de cebinize iyi gelecek kararlar alın. Örneğin sağlıksız hazır gıdalar yerine pazardan sebze meyve alarak beslenin. Hem sağlıklı hem de ekononik olacaktır. Sigara tiryakisiyseniz sigarayı bırakmaya ne dersiniz? Sigara tiryakileri günde ortalama bir paket sigara içer. Bir paket sigaranının da en az 10 TL olduğunu biliyoruz. Bazı markalar daha da pahalı olabiliyor. Bu durumda günde bir paket sigara içen bir sigara tiryakisinin aylık ortalama 300 TL ya da 350 TL parası boşa gidiyor. Karı koca sigara içtiğinizde bu harcamanız 700 TL’yi bulabiliyor. Örneğin 48 ay vadeli 25.000 TL kredinin aylık taksitleri ortalama 760 TL. Bu durumda eşinizle birlikte sigaraya bırakıp örneğin kendinize bir otomobil satın alabilirsiniz. Ya da bu parayı farklı harcamalarınız için kullanabilirsiniz. 

3-Kabaran faturaları düşürün

Elektrik, su, doğalgaz gibi zorunlu faturaların yanında artık pek çok çeşit daha harcamamız oluyor. İnternet, telefon, bazı paralı TV yayınları gibi. Bu faturaları aslında kampanlaları takip edersek ve tarifelerde değişiklik yaparsak çok daha aşağıları çekmek mümkün. Artık elektrik faturalarında bile tarife değişikliği olabiliyor. İnternet ve telefon faturalarını da dikkatli bir inceleme altına alın. Eminim bir kaç yüz liralık tasarruf edebilirsiniz.

4-Gereksiz harcamalara son

Harcamalarınızı bütçe defterine yazarken nasılda dikkatsiz şeylere fuzuli olarak ifade edebileceğimiz harcamalar yaptığınızı fark edeceksiniz. Aslında bütçe defteri oluşturmadığınızda bu tip harcamalar arada kaynayıp gidiyor. Halbuki siz bütçe defteri yaptığınızda harcamalarınızı hem daha iyi görebilir hem de kontrol altına alabilirsiniz. Hiç gitmediğiniz bir spor salonu aidatından tutun iptal etmeyi unuttuğunuz bir başka abonelik ya da luzumsuzca alıp sonra da kullanmadığınız ya da çöpe giden market alışverişleri. Bunlara bir son vermenin zamanı geldi.

5-Alışveriş çılgınlığını bırakın

Özellikle kadınların alışveriş çılgınlığı gerçekten de aile bütçesini sarsan şeyler. Çünkü biz kadınlar her renk çantamız ayakkabımız olsun ona uygun montlarınmız kazaklarımız olsun istiyoruz. Çocukların alışverişleri ve market alışverişlerinin yükü de bizim üzerimizde olunca ister istemez alışveriş çılgını gibi duruyoruz. Bir kısmı zorunlu oluyor ama maalesef bazen gereksiz yere de alışveriş yapabiliyoruz. Size tavsiyem acil bir durum yoksa alışverişe gittiğinizde yanınıza fazla para ya da kredi kartını almayın. Eve gelin bir düşünün hesap kitap yapın gerekirse ertesi gün yeniden beğendiğiniz şeyi almaya gidin. Bir çok şeyi bu yüzden o anda alışveriş büyüsüne kapılmadığınız için almaktan vazgeçmiş olacaksınız. Araştırmalara göre aç karnına ya da moraliniz bozukken alışverişe çıkmak harcama isteğinizi daha da çok arttırıyor.

6-İndirimleri ve kampanyaları takip edin

Pek çok marka özel günlerde indirim yapıyor. Eskiden sadece yaz sonu ya da kış sonları indirim olurdu. Şimdi ise Yılbaşı, Sevgililer Günü, Kadınlar Günü Anneler Günü, Bababar Günü gibi özel günler için de ekstra indirimler oluyor. Örneğin çok acil değilse kampanlayarı takip edin. Hatta bir markada olmayan bir kampanya diğerinde oluyor. Ya da biraz bekleyin. Böylece aldığınız ürünün iki hafta sonra etiketinin yarı yarıya düştüğünü görüp sinirlenmezsiniz hem de bütçeniza katkıda bulunmuş olursunuz.

7-Yeniliklere açık olun seyahat edin

Yeniliklere açık olun seyahat edin Yeni yılda ekonomik tedbirler alırken kendinizi geliştirecek, sizi mutlu edecek ya da hayata bakışınızı değiştirecek alışkanlıklar edinmeye ne dersiniz? Bir yardım kuruluşuna üye olmak, yeni bir şeyler öğrenebileceğiniz kurslara yazılmak ya da seyahat etmek gibi. Artık hele ki büyükşehirlerde hemen her hobinin kursu var. Belediyeler bile ücretsiz kurslar düzenliyor. Ya da seyahat ederek ufkunuzu açmak mümkün. Seyahat etmek uygun fiyatlı uçak bileti ya da otel bulduğunuzda çok da pahalı bir şey değil. Yeni deneyimler kazanmak size iyi gelecektir. Yaşamı daha iyi kucaklayın yeni tecrübeler edinin.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar