Yeni yılda kredi notunuzu yükseltebilmek için 5 adım

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Kredi notu artık hayatımızın her alanında etkili olmaya başladı. Cep telefonu satın alırken, ev kiralarken ya da pahalı bir ürün almaya çalışırken bile sizin kredi notunuza bakıyorlar. Siz de gündelik yaşamınızı dahi etkileyecek kredi notunuzu düşürmek istemiyorsanız dikkatli olun. 2018'e girdiğimiz ilk günlerde kredi notunuzu yükseltecek finansal kararlar almak istiyorsanız vereceğimiz bu 5 öneriye dikkat edin.

1-Kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli yapın

Kredi notunuzu yükseltmenin ya da düşürmenin en önemli altın kuralı düzenli ödeme yapmaktır. Borcunuzun altında bile ödeme yapsanız kredi kartınızın asgari tutarını bile ödeseniz, gecikme yaşamamanız çok önemli. Ödemeler sonrası bir süre kartınızı kullanmamaya özen gösterirseniz kullanılabilir limiti de artmaya başlar. Böylelikle kredi  borç oranınız düşer ve bu durum notunuzu olumlu yönde etkiler.

2-Kullanmadığınız kartları kapatın

Kullanmadığınız kartlar ya da hesapları kapatmanızda fayda var. Kullanmasanız bile bu kartın limiti olası bir borç olarak değerlendirilir bu durumda da gereksiz yere kredi kullanma limitiniz düşebilir. Bunlara bazen farkında olmadan hesap işletim ücreti vs. gibi ödemeler de gelebiliyor. Bu ödemeleri yapmadığınız zaman bankalar gecikmiş borç bildiriminde bulunuyor ve siz farkında olmadan kredi notunuz düşüyor. Bazen 5 TL ya da 10 TL gibi bile düşük tutarlar için bile not düşebiliyor. Bu arada bankalara verdiğiniz adres bilgilerinizi düzenli olarak kontrol etmekte fayda var. Adres ve telefon değişikliğini mutlaka bildirin, eski bilgilerinizi de sildirin. Sildirmeyince bilgiler sizin kullanmadığınız telefonunuza ya da adresinize gidebilir.

3-Düşük tutar ve kısa vadeli kredi

Kredi notunu hızlı yükseltmenin taktiklerinden biri de düşük tutarlı ve kısa vadeli kredi kullanmak. Eğer borç yükünüz fazlaysa ve dilediğiniz tutarda kredi alamıyorsanız, düşük tutarlı kredi kullanabilirsiniz. Böylece hem notunuz yükselir hem de düşük de olsa bir miktar nakdi borcunuza yatırabilirsiniz. Bunu yaparken daha yüksek tutarda borcu olan kartlarınıza ödeme yapmayı tercih edin.

4-Yılın ilk aylarında artan maaşınızı borçlarınıza yatırın

Maaşlı çalışanlar vergi diliminden dolayı yılın ilk aylarında daha yüksek maaş alıyor. Daha fazla maaş aldığınız bu dönemde bu gelirinizle önce banka borçlarınızı ödeyin. Kalan gelirinizi diğer harcamalarınız ve borçlarınız için ayırın. Bu ödemeler düşecek olan borcunuz kısa sürede kredi notunuzu arttıracaktır. Ya da şirketlerin bir çoğu yılbaşında zam yapar. Maaşınızdaki bu artışı da ödemelerinizde kullanın.

5-Kefil olurken dikkat!

Başka birine kefil olduğunuzda eğer o kişi borcunu ödemezse bu borcu üstlenmek zorunda kalacağınızı unutmayın. Kefil olduğunuz kişi borçlarını ödemediğinde ya da düzenli ödemediğinde bu durum sizin kredi notunuzu da etkiler. Aslında kefil olurken çok iyi düşünmeniz lazım. Bir çok kişi kefil olduğu için mağdur olabiliyor. Böyle bir durumunuz varsa karşı tarafından borcunu ödeyip ödemediğini sık sık  kontrol edin.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar