2017 yılına az kaldı eminim pek çok kişi yeni yıl için planlar yapıyordur. Bunların içinde evini değiştirmek, yatırım yapmak ya da yıllardır hayalinizi kurduğunuz bir ev satın almak gibi planlarınız varsa tam zamanı. İşte yeni yılda ev almak için 5 neden:

İçindekiler

Konut kredisi faiz oranları düştü

Öncelikle konut kredisi faiz oranları son 1,5 yılın en düşük oranlarına geriledi. 120 ayda %0,88’e kadar gerileyen faiz oranları var. Hatta bazı projelerde de daha da altında özel lansman kredisi veriliyor. Faiz oranları bu kadar düşmüşken fırsatı kaçırmamak lazım. Örneğin şu sıralar 120 ay vadeli 100.000 TL kredinin aylık taksitleri 1.352 TL’ye kadar geriledi. 

Uygun fiyatlı ev bulmak mümkün

Ev fiyatlarında özellikle son 5 yıldır çok ciddi bir artış var. Bu fiyat artışı son altı aydır durdu. Yeni yapılan projeler belki inşaat maliyetlerinin artması nedeniyle fiyat kırmıyor olabilir. Ancak yeni sayılabilecek ve ihtiyaç nedeniyle değerinin altında fiyatlarla satılan ev bulmak mümkün. Şöyle biraz satın almak istediğiniz bölgedeki ev ilanlarına göz atın, arada sizi de şaşırtacak fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Yeni evlerde de müteahhit ile sıkı bir pazarlığa da girebilirsiniz.

Mekan değişikliği iyi gelebilir

Evinden memnun olmayan, daha büyük ya da daha konforlu eve çıkmak isteyenler için de iyi bir zaman. Yeni yıl için yeni ev hayali kurmaya başlayın. Önce yeni evi isteyin ardından araştırmaya başlayın. Dilediğiniz özelliklere uygun üstelik fiyatı da piyasa değerinin altında ev bulmak şu sıralar mümkün. Hazır faiz oranları düşmüşken bu fırsatı kaçırmayın.

 

Yatırım yapma fırsatı

Son yılların en kazançlı yatırım aracı hiç şüphesiz konut. Konut fiyatlarının son yıllarda yıllık %20 oranında artması eve yatırım yapanı kazançlı çıkarıyordu. Hazır konut kredisi faiz oranları düşmüşken, uygun fiyatlı da ev alabilme imkanı varken, yatırım fırsatını kaçırmayın derim.

Seçenek çok

Yeni yılda ev almayı cazip kılacak bir başka etken de seçenek sayısındaki artış. Çok fazla konut projesi çıktı. Sonbaharda da pek çok yeni evin temeli atıldı. İstediğiniz özelliklere sahip ev bulmak için daha fazla seçeneğiniz var. Genelde ilkbahar ayları düğün sezonun da başlamasıyla emlak piyasasında canlanır. O zaman beğendiğiniz evin satılma ihtimali de artar. Ocak Şubat gibi yeni yılın ilk aylarında ev bakmak hem fiyat kırma hem de daha fazla seçenek olması nedeniyle daha cazip olabilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN