Bu başlık kulağa hoş geliyor değil mi? Yeni yılı kim, yeni evinde geçirmek istemez ki? Sürekli artan ev kiralarını gördükçe ev satın alma hayali kurmamak mümkün mü? Bu hayalinize ulaşmak aslında o kadar zor değil. Birazcık araştırın, konut kredisi faiz oranlarını karşılaştırın. Sonrasında ne mi yapın? Eğer bir otomobiliniz, köyde bir tarlanız ya da yastık altında biraz altınınız varsa, konut kredilerine göz atıp ev satın almanın planını yapabilirsiniz.

"Ayda 1.680 TL gibi bir taksit ödeyebilirim” derseniz 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanabilirsiniz demektir.

"Ayda 3.360 TL kredi taksiti ödeyebilirim" derseniz de 120 ay vadeli 200.000 TL tutarında kredi çekebilirsiniz.

İçindekiler

Hane halkı gelirine bakılıyor 

Üstelik konut kredisi kullanılırken gelirinizin %60’ına kadar borçlanılmasını, bankalar genelde olumlu değerlendiriyor. Ve de hane halkı gelirine de bakılıyor. Eşiniz, anne baba gibi sizinle aynı evde yaşayan kişilerin de gelirleri varsa, bunu da kredi kullanırken gelir olarak gösterebiliyorsunuz. 100.000 TL konut kredisi kullanmak için, eğer başka bir kredi ödemeniz yoksa, aylık net 3.000 TL dolaylarında hane halkı belgelenebilir gelirinin olması yeterli olacaktır.

Borç uzun vadeli ama ev alıyorsunuz

Bazılarına kredi kullanmak ya da uzun vadeli borca girmek ilk başta ürkütücü gibi gelebiliyor ancak konut kredisinde ortada büyük bir teminat, mülk var. Ve çoğu kez de kimseden alamayacağınız kadar yüklü tutarda bir borç. Ama altın ve döviz borçlanmasına göre çok daha kolay ve sabit ödemeleri olan bir borç. Allah yaşatmasın, kimsenin de başına gelmesin ama borcunuzu ödemekte zorlanırsanız evinizi kredi borçlu da satabilirsiniz. Ya da satın aldığınız evden memnun değilsiniz; küçük geliyor, eve alışamadınız ya da sadece sevmediniz “daha 8-9 yıl mı bekleyeyim” demenize de gerek yok. Kredili evinizi satıp kendinize yeni bir ev satın alabilirsiniz.

Ev fiyatları sürekli artıyor

Konut kredisinde faiz oranları yükselişe geçti. Ancak kredi faizlerinin düştüğü dönemlerde kredinizi refinansman yapma olanağınız da var. Ancak ya yükselen ev fiyatları? Asıl şaşırtıcı olan da bu? Bugün yarın derken, satın almak istediğiniz evin fiyatı sizin alabileceğiniz tutarın çok çok üzerine çıkıyor. O yüzden yeni yıla yeni evde girmenin planlarını yapmaya başlamak sanırım hem kazançlı, hem de sevindirici bir karar olacaktır.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN