Çimento, demir gibi konut emtia fiyatlarında %70’leri bulan fiyat artışı yeni ev fiyatlarını nasıl etkileyecek? Yeni yapılacak evlerin maliyetlerdeki artış nedeniyle ne kadar fiyat artışıyla satılması bekleniyor?

Konut yapmak için gereken hemen her şey son bir yılda %70’lere varan oranlarda zamlandı, özellikle de çimento, demir gibi ana malzemeler. Son altı ayda demirin ton fiyatı 500 dolardan 750 dolara yükselirken, betonun metreküp fiyatı 195 TL’den 255 TL’ye çıktı.

Yeni ev fiyatlarında %50 artış olabilir

Dolayısıyla inşaat emtia fiyatlarında %70’e varan ortalamada da %50 fiyat artışı var. Haliyle bu önümüzdeki yıl yeni ev satışlarında fiyatların en az %50 oranında artması anlamına geliyor. Yeni ev fiyatı bu kadar artınca da ister istemez yanındaki ikinci el evin fiyatı da artacak. Ev fiyatlarında bu yüzden yakın dönemde fiyat artışı bekliyorum.

Uygun fiyata ev bulursan kaçırma!

Gelelim ev almayı düşünenlerin ne yapması gerektiğine… Şu sıralar konut kredisi fiyatları arttı ancak inşaat maliyet artışı henüz ev fiyatlarına fazla yansımadı. Bu durumda ev almayı düşünüyorsanız harekete geçebilirsiniz. Kredi faizleri yükselse de uygun fiyatlı ev bulursanız cazip bir alım olabilir. Şu sıralar 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri %1,39 faizle 1.717 TL, toplam geri ödemesi ise 207.799 TL yapıyor. 120 ay vadeli 200.000 TL kredinin aylık taksitleri %1,39 faizle 3.345 TL toplam geri ödemesi 414.429 TL tutuyor.

Faiz oranları yüksek ancak evi uygun fiyatlı bulursanız şu dönem konut satın almak için avantajlı olabilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN