Yeni elektronik kimlik kartları, 2013 yılından itibaren kademeli olarak dağıtılmaya başlanacak. Yeni kartlar pasaport, ehliyet, nüfus bilgileri ve banka bilgileri gibi pek çok bilgiyi de içinde barındıracak.

T.C. Kimlik numarası uygulamasında olduğu gibi tek kart-tek şifre dönemine geçilecek. Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecek. Bolu’da pilot uygulamaya konulan elektronik kimlik kartları vatandaşa ne gibi kolaylıklar sağlayacak?

İçindekiler

Pasaport yerine de geçebilecek

Yeni kimlik kartları 1976 yılında kullanımına başlanan şimdiki kimlik kartlarımız gibi pembe ya da mavi olmayacak. Tek tip kartlarda vatandaş elektronik ortamda kimlik doğrulaması yapabilecek. Hastane, banka, noter, internet gibi her alanda kullanılabilecek. Kimlik kartı, vizesi gidilen ülkelerde seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Ancak vize gerektiren ülkeler için elektronik pasaport alınması gerekecek.

Sağlık bilgileriniz görülecek

Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın çalışmasının da eklenmesi durumunda kişinin kartına girildiğinde kan grubu, şeker, tansiyon, kullandığı ilaçlar görülebilecek. Sağlık bilgileri kartına yüklenecek.

Okullarda yoklama yerine geçecek

Okullarda yoklama yapılmasına gerek kalmayacak. Öğrencinin kimlik kartı okul kartı gibi kullanılabilecek. 9 koruyucu önlem alınan yeni kimlik kartlarının kopyalanması da mümkün olmayacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar