Yaz demek tatil demek. Tatil demekse, bavul hazırlamak demek. Yaz mevsiminde ister kısa ister uzun bir tatile çıkın, bavulunuzu hazırlamadan önce bu önerilere mutlaka göz atın.

Bavul seçimi

Bavul seçimi

İyi bir bavul hazırlamanın ilk kuralı iyi bir bavul seçmektir. İyi bir bavulsa, ihtiyaçlarınıza en uugun olanıdır. Yani kısa süreli bir tatile çıkacaksanız, küçük bir el bagajı veya sırt çantası yeterli olacaktır. Bu sayede uçaktan inince uzun süren bavul sırasında beklemenize de gerek kalmaz. Daha uzun süre kalacaksanız, elbette büyük bir bavul götürmeniz gerekebilir.

Uçak Bileti

Eşya seçimi

Eşya seçimi

Bavulunuzu seçtikten sonra ikinci ve en önemli aşama eşya seçimi. Tüm yazlıklarınızı doldurmadan önce gideceğiniz yerde nelere ihtiyacınız olacağını gözden geçirmeniz ve bu ihtiyaçlarınıza uygun eşyalar almanız akıllıca olacaktır. Bunu yaparken iklim koşullarını da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Alışveriş

Alışveriş

Tatil yörelerinde alışveriş yapmamak neredeyse olanaksız. Bavulunuzu hazırlarken bunu da göz önünde buludurmayı ve hem kendiniz hem başkaları için alacaklarınıza yer ayırmayı unutmayın. Böylece fazladan bagaj ücreti de ödememiş olursunuz.

Bavul ağırlığı

Bavul ağırlığı

Bavulunuzu hazırlarken belki de en fazla dikkat etmeniz gereken şey ağırlığı. Eğer taşıyabileceğinizden fazla ağır olursa hem fazla bagaj ücreti ödemeniz gerekebilir hem de basamaklı yerlerden çıkmak tam bir eziyete dönüşebilir. Bu nedenle bavulu mümkün olduğunca hafif tutmakta yarar var.

Güneş koruyucular

Güneş koruyucular

Yaz demek aynı zamanda güneşli günler demek. Denize girip saatlerce güneşlenmeyi seviyor olabilirsiniz ama bu cilt sağlığınız için pek de iyi bir şey değil. Güneşten kotuyacak uygun kremleri yola çıkmadan önce yanınıza alın. Bunlar tatil yörelerinde bulunsa bile fiyatları çok daha pahalı olabiliyor.

Uygun ayakkabı seçimi

Uygun ayakkabı seçimi

Gideceğiniz yere uygun ayakkabı almak da bir o kadar önemli. Eğer sadece parmak arası terlik alırsanız, fazla yürümeniz gereken yerlerde zorlanabilirsiniz ve sandalat türü ayakkabular daha doğru olabilir.

Kitaplar ve dergiler

Kitaplar ve dergiler

Tatile giderken çoğumuz yanımızda kitap ve dergi de götürüyoruz. Ancak bunlar genellikle ya çok okunuyor ya da kapağı bile açılmıyor. Yaz tatilinde denize ve havuza girmekten okumaya fırsat bulamayacağınız kitapları evde bırakın. Eğer yine de bir şeyler okumak isterseniz, gittiğiniz yerde mutlaka bir iki dergi bulabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN