Yargıtay'tan yeniden yapılandırma ücretine veto

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Yeniden yapılandırma refinansman için istenen %2 ceza ve komisyon ücreti Yargıtay tarafından veto yedi.

Adana’da bir vatandaş konut kredisini yeniden yapılandırmak istedi. Bankadan 115 bin TL’lik konut kredisi çeken vatandaştan 3 bin 450 TL komisyon ve masraf, yeniden yapılandırma için de 6 bin 279 TL yani toplamda 9 bin 729 TL’lik bir para alındı.

Bunun üzerine vatandaşımız da kendisiyle pazarlık yapılmadan ciddi oranda komisyon ve masraf alındı gerekçesiyle dava açtı. Bu masrafların vatandaşa ödenmesini isteyen Adana 1. Tüketici Mahkemesi’nin kararına yönelik bankanın yaptığı itirazı Yargıtay Dairesi Adana 1. Tüketici Mahkemesi de onayladı.

Pazarlık yapın

Bu tip davalar emsal dava olduğu için konuyla ilgili açılan davalarda örnek gösterilebiliyor. Aslında Enuygun.com’a da bu konuyla ilgili çok itiraz geliyor. Ancak bankalar yüzde 2 komisyon ücretinin yasal olduğu gerekçesiyle almaktan çekinmiyor. Hemen hatırlatalım yüzde 2’lik komisyon cezası tavan sınır aslında. Yani yapılan pazarlıklar sonucunda yeniden yapılandırma cezasını daha az ödeyenler de var. Refinansman yapmaya düşünüyorsanız bankanızla pazarlık etmenizi tavsiye ederiz.

Yeni yasada cezanın düşürülmesi gündemde

Bu arada yeni yasa görüşmelerinde refinansman cezasında tavan sınırın %2’den %0,5 yani binde 5’e düşürülmesi yönünde çalışma var. Bu da vatandaş adına önemli ve avantajlı bir karar olacaktır.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar