• Anasayfa
  • Bilgi
  • Yabancı ilgisi konut satışlarını nasıl etkiler?

Yabancı ilgisi konut satışlarını nasıl etkiler?

tugbahacibayramoglu

Yabancıların Türkiye’den konut alımına yönelik ilgileri devam ediyor. 2006’dan bu yana yabancıların gayrimenkul alımı 51 milyar 601 milyonu geçti. “Yabancı ilgisinin ev fiyatlarına ve demografik yapıya etkisi nasıl olacak?” Bu sorunun yanıtını aradım.

Öncelikle yabancıların Türkiye’ye yönelik konut alım ilgisi artan bir hızla devam ediyor. İstatistiklerde Rusya, Arap ülkeleri, İran ya da Almanya öne geçebiliyor. Antalya, Marmaris, Fethiye, Alanya gibi yazlık bölgelerde ise küçük de olsa Alman, İngiliz, İskandinav ilgisi olabiliyor. Peki bu ilginin bize yansıması nasıl olur?

İçindekiler

Ev fiyatları düşmez

Öncelikle ilgi devam ettiği sürece ev fiyatlarında ciddi bir düşüş olmaz. Zaten yüksek kur nedeniyle artan ev fiyatları yabancıları çok etkilemiyor. Hatta aynı paraya bir üst segment evi de satın alabiliyorlar. Bu yüzden yakın zamanda yabancı ilgisi nedeniyle ev fiyatlarının düşmesini beklemiyorum. Yabancılar hali hazırda yıllık 5 milyon doları bulan alımlar yapmaya devam ediyor. Yabancı alımı kur yükselirse daha da artabilir.

Demografik etkisi nasıl olur?

Gelelim yabancıların ev alımlarının demografik ve kültürel etkilerine… Ülkemizden en çok ev satın alan ülkeler listesine göz atalım. Almanya, Kuveyt, Irak, Ürdün, Mısır, İran, Katar, Kore, Suudi Arabistan, Yemen, Ukrayna, İsveç, İngiltere. Almanya ve benzeri Avrupa ülkelerinden gurbetçi vatandaşlarımızın da ilgisi var. Ya da emekli Avrupalılar, daha ucuz olduğu için Antalya, Muğla illerini seçebiliyor. Onun dışında Ortadoğu bölgesinden yoğun bir ilgi var. Son yıllarda bunlara bir de Kazakistan, Türkmenistan gibi Orta Asya ülkeleri de eklendi. Bu durumda demografik yapımız için ilginç bir gelişme. Rakamlara bakalım ve bir hesaplama yapalım.

Tahmini ne kadar ev satıldı?

Yabancılar bugüne kadar 51 milyardan fazla tutarda konut satın almış. Türk parasına çevirirsek yaklaşık 400 milyar TL’lik satış olmuş. Yani yabancılar 1 milyon TL’lik 400 bin konut almış. Ya da bir kısmının 500.000 TL’lik konut olduğunu düşünürsek, yabancılar 500 bin konut satın almış. Konutlarda ortalama 4 kişinin yaşadığı varsayarsak yaklaşık 2 milyon kişinin yaşayacağı kadar konut satılmış oluyor.

Durum böyle olunca konutta yabancı ilgisinin, fiyatların dışında demografik yapı üzerinde de bir etkisi olacak gibi duruyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar