1.      San Marco Meydanı

Şehrin en büyük meydanı olan San Marco, karnavallara da ev sahipliği yapar. San Marco Bazilikası ve Dükler Sarayı’nı da içine alan bu meydanın çevresinde çeşitli kafeler, butikler ve oteller bulunur. Şehre ilk gelenlerin uğradığı meydan, aynı zamanda ziyaretçiler için buluşma noktasıdır.

2.      San Marco Bazilikası

Venedik Patriği’nin ikametgâhı olan bu katedral, Bizans, Roman ve Gotik stillerin muhteşem birleşiminden oluşur. Altın ve renkli mozaikleri ile göz dolduran yapıdaki mozaik işlemeler İncil’i öyküler. Zaman içerisinde birkaç kez restore edilmiştir. Katedral, Pazartesi- Cumartesi günleri 09.30-17.00; Pazar ve resmi tatillerde ise 14.00-16.00 arası ziyaret edilebilir.

3.      Dükler Sarayı

Eskiden Venedik’in devlet işlerinin yürütüldüğü Dükler Sarayı, kentin sembollerinden biridir. Değerli sanat eserlerinin yer aldığı bu tarihi sarayda zaman zaman geçici sergiler de yer alır. Klasik gezinti esnasında elçilerin kabul edildiği salonlar gibi bölümler görülebilirken hapishane ve işkence odaları gibi ziyaretçilere açık olmayan özel bölümler için ayrıca tur organize etmek gerekir.

4.      St. Mark’s Saat Kulesi

San Marco meydanında yer alan çan kulesi, tarihin çeşitli zamanlarında deniz feneri olarak da kullanılmıştır. 97 metre yüksekliği ile şehrin en yüksek yapılarından olan bu kuleye asansör ile çıkılıp meydan ve çevresine bir kez de yukarıdan bakılabilir.

5.      Correr Müzesi

İsmini Venedikli aristokrat Teodoro Correr’dan alan müze, San Marco meydanında yer alır. Antikalar, sikkeler gibi geleneksel Venedik tarihine ait eşyaların yanısıra Giovanni, Carpaccio, Bellini gibi ünlü sanatçıların eserlerine de ev sahipliği yapar. Müze Nisan-Ocak ayları arasında 19.00’a kadar, Kasım-Mart aylarında ise 17.00’ye kadar açıktır.

6.      Büyük (Grand) Kanal

Şehrin su trafiğinin şekillendiği ana kanaldır. Gondollarla da gezilebilen kanal için vaporetto denilen ve her iskelede duran su araçları da kullanılabilir. Kanalın her iki tarafında çok fazla sayıda saray, kilise ve müze gibi tarihi binalar bulunur.

Venedik’te gezilecek yerler

7.      Rialto Köprüsü

Büyük kanal üzerinde bulunan köprü, aynı zamanda çok canlı bir alışveriş mekânıdır. Ayakkabı, çanta satılan mağazaların yanı sıra maske, cam eşya, kuklalar satın alabileceğiniz dükkânlar da bulunur. Yeme-içme alışverişleri de yapabileceğiniz bu köprünün altından geçen gondollar ve diğer su araçları ise ortamı daha keyifli hale getirir.

8.      Venedik Tersanesi

Geleneksel Venedik Bienali’ne her yıl ev sahipliği yapan Venedik Tersanesi, eskiden ticari ve askeri gemilerin inşa edildiği Akdeniz’in önemli tersanelerinde birisi olması ile ünlüdür. Napolyon döneminde önemli bir bölümü tahrip edilmiştir.

9.      Fenice Tiyatrosu

Avrupa’nın tarihi en ünlü opera binalarından biridir. Tarihte dünya genelinde birçok operanın premiyerine ev sahipliği yapmıştır. 1800 ve 1900’lü yıllarda iki kez yanan bu bina, UNESCO tarafından yeniden restore edilmiştir. Günümüzde birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapan tiyatro, ziyaretçilerine çeşitli dillere çevrim imkânı sunan kulaklıklar temin etmektedir.

10.   Türk Hanı (Museo di Storia Naturale di Venezia)

Venedik’in en eski saraylarından olan bina daha sonra Türk tüccarların ikamet ettiği bir ticaret merkezine dönüşmüştür. 1923’ten bu yana “Venedik Doğa Tarihi Müzesi” olarak hizmet veren saray halen şehrin yerlileri tarafından Türk Hanı olarak anılıyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.