Positano, İtalya’nın kartpostalları aratmayan en benzersiz lokasyonlarından biri. Dik yamaçta yer alan rengarenk evleri, denize açılan sokakları, Akdeniz esintilerinin eşlik ettiği restoranları, limon ağaçları ve hareketli gecesiyle Positano, lüks ve sofistike kavramlarını herkes için eşit kılıyor. Mimari açıdan benzerlerinden ayrılan Positano, Amalfi Kıyıları’nın incisi olarak öne çıkıyor.

İçindekiler

Başlamadan önce: Positano’ya nasıl gidilir?

İtalya’daki kolay ulaşım Positano için orta derecede geçerli diyebiliriz. Çünkü Positano’ya direkt araç bulmak her şehirde mümkün olmuyor. Salerno ve Sorrento şehirlerinden Positano’ya direkt araç bulunuyor. Yani İtalya’da Roma, Milano gibi şehirlerden Positano’ya gelmek için biraz yol katetmek gerekiyor. Genellikle Positano’ya Napoli üzerinden gelmek tercih ediliyor. Çünkü Napoli hem Salerno ve Sorrento’ya göre daha turistik bir şehir hem de tren ve feribot seçenekleri mevcut.

Napoli’den Positano’ya gitmek için yaklaşık 2 saat süren direkt feribot seferleri bulunuyor. Fakat bunun sezona ve saatlere bağlı olarak görece pahalı bir tercih olacağını söyleyelim. Feribot fiyatları 30-50 Euro arası değişiklik gösterebiliyor. 

İkinci bir tercih ise Napoli’den Salerno’ya trenle gitmek oluyor. Napoli-Salerno arası trenle 40 dakika ve bilet fiyatları yaklaşık 5 Euro. Salerno’ya gelindiğinde feriboa geçiliyor. Burada İtalya’nın birbirinden muhteşem adalarına ve kıyılarına giden feribotlar var. Rota Positano olduğu için Positano-Amalfi yazan feribotlar kullanılıyor. Feribot bilet fiyatı 15 Euro.

Positano’dan Salerno’ya dönüş yolunda ise bu kez tam tersi olarak otobüs kullanılmasını öneririz. SITA otobüsleri merkezden kalkıyor. Bunun için önceden bilet alınmasına gerek yok, sıraya girmek yeterli.

Yazar Notu: Napoli’den Salerno Tren İstasyonu’nda inildiğinde otobüs aramakla uğraşmayın. İtalya’da otobüs seferleri yanıltıcı olabilir. Bu yüzden önerimiz feribot olacak. İstasyondan 1-2 dakika kadar dümdüz ilerleyin. Karşınızda liman göreceksiniz. Positano feribotları o limandan kalkıyor. Ve hem otobüste hem de feribotta mutlaka sağ tarafta oturun. Harika manzaraları orada görebilirsiniz.

1-Santa Maria Assunta Kilisesi

Pitoresk görünümüyle bir tabloyu andıran Positano’da dik yamaçlarda yer alan kilise dikkatleri hemen çekiyor. Burası 15. ile 16. yüzyıllarda kalay kullanılarak renklendirilmiş seramiklerden oluşan majolika kubbeye sahip özel bir kilise. Ve içinde barındırdığı Kara Madonna (La Madonna Nera) simgesi ile de ayrıcalıklı.

Konum Linki

Yazar Notu: İçeriye şort ile girilmiyor.

2-Museo Archeologico Romano (Roma Arkeoloji Müzesi)

Kilise ziyaretinin hemen ardından rota bölgenin en özel tarihi noktalarından olan Museo Archeologico Romano’ya çevrilir. Orta Çağ'dan kalma bir mahzende Roma dönemine ait arkeolojik buluntuların sergilendiği müzenin giriş fiyatı 15 Euro.

Konum Linki

Yazar Notu: Ziyaret etmeden önce internet siteleri üzerinden bilet satın alınıyor.

3-Spiaggia Grande

Positano'nun en büyük ve ana plajı. Plaj boyunca hediyelik eşya satan dükkanlar, cafeler, restoranlar görmek mümkün. Positano’nun merkezi Piazza dei Mulini boyunca yürüyerek boylu boyunca gezilebiliyor. Denize girmek için de oldukça elverişli. Hem özel hem de ücretsiz alanlar yer alıyor. Burada ayrıca su sporları ve tekne gezileri ile aktivite dolu bir gün de yapılabiliyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Ücretli plajlarda 1 ya da 2 Euro vererek duş imkanından faydalanmak mümkün.

4-Fornillo Plajı

Spiaggia Grande’den Positano'nun en büyük ikinci plajı olan Fornillo Plajı'na giden romantik bir yol bulunuyor. Yürüyerek gitmek mümkün. Plajda ücretli ve ücretsiz seçenekler mevcut. Burada denize girmek ve harika manzaraya şahit olmak Positano’yu daha da güzelleştirecek.

Konum Linki

Yazar Notu: Plajda denize girmek için ücretli ve ücretsiz seçenekler yer alıyor.

5-Arienzo Plajı

Positano’nun basamaklarıyla ünlü plajına gitmek için 300 basamak çıkmak gerekiyor. Yazın biraz zorlasa da güzel bir manzaraya değdiğini söyleyebiliriz. 

Konum Linki

Yazar Notu: Arienzo’ya gitmek için otobüs seferleri de bulunuyor. SITA otobüsleri ile Orticelli durağında inip ulaşmak mümkün.

6-Via Cristoforo Colombo

Positano’ya kuş bakışı bakmak ve 360 derece manzaraya şahit olmak için istikamet Via Cristoforo Colombo oluyor. Tepede konumlanan Via Cristoforo Colombo harika fotoğraflar çekilebilecek bir yer. Positano’nun seyir noktası olan bu caddede Amalfi’yi, Ravello’yu, Vietri sul Mare’yi görebilmek mümkün.

Konum Linki

Yazar Notu: Otobüs ile buraya gelmeyi düşünenler için inilecek durak Sponda durağı. Tam bu noktadayken Positano’nun lüks otellerinden Le Sirenuse’nin terasına ücretsiz olarak çıkılabiliyor ve terasta manzara izlenebiliyor.

Uçak Bileti


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
130 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar