Positano, İtalya’nın kartpostalları aratmayan en benzersiz lokasyonlarından biri. Dik yamaçta yer alan rengarenk evleri, denize açılan sokakları, Akdeniz esintilerinin eşlik ettiği restoranları, limon ağaçları ve hareketli gecesiyle Positano, lüks ve sofistike kavramlarını herkes için eşit kılıyor. Mimari açıdan benzerlerinden ayrılan Positano, Amalfi Kıyıları’nın incisi olarak öne çıkıyor.

Hazırsan İtalya'nın bu eşsiz durağını keşfetmeye çokça sorulan sorulara yanıt vererek başlıyoruz.

Positano nerede?

Positano, Napoli'nin güneyinde yer alan, Amalfi kıyılarına bağlı bir kasaba. 

Positano'ya ne zaman gidilir?

Yaz tatili yapmak için haziran-eylül ayları arasında gitmelisin. Kültür turu için en güzel aylar ise eylül ve ekim.

Positano'ya direkt uçuş var mı?

Positano'ya gitmek için Napoli'ye uçakla gitmeli ve oradan tren, otobüs ve feribot seçeneklerini değerlendirmelisin.

1. Santa Maria Assunta Kilisesi

Santa Maria Assunta Kilisesi

Pitoresk görünümüyle bir tabloyu andıran Positano’da dik yamaçlarda yer alan kilise dikkatleri hemen çekiyor. Burası 15. ile 16. yüzyıllarda kalay kullanılarak renklendirilmiş seramiklerden oluşan majolika kubbeye sahip özel bir kilise. Ve içinde barındırdığı Kara Madonna (La Madonna Nera) simgesi ile de ayrıcalıklı.

Konum Linki

Yazar Notu: İçeriye şort ile girilmediği için kapıdan dönmemek adına dikakt etmelisin.

2. Museo Archeologico Romano (Roma Arkeoloji Müzesi)

Museo Archeologico Romano (Roma Arkeoloji Müzesi) görünümü

Kilise ziyaretinin hemen ardından rota bölgenin en özel tarihi noktalarından olan Museo Archeologico Romano’ya çevrilir. Orta Çağ'dan kalma bir mahzende Roma dönemine ait arkeolojik buluntuların sergilendiği müzeyi kültür turlarına dahil etmelisin. 

Konum Linki

Giriş ücreti

  • 15 euro

Yazar Notu: Ziyaret etmeden önce internet siteleri üzerinden bilet satın alınıyor.

3. Spiaggia Grande

Positano'daki popüler Spiaggia Grande'nin görünümü

Positano'nun en büyük ve ana plajı. Plaj boyunca hediyelik eşya satan dükkanlar, cafeler, restoranlar görmek mümkün. Positano’nun merkezi Piazza dei Mulini boyunca yürüyerek boylu boyunca gezilebiliyor. Denize girmek için de oldukça elverişli. Hem özel hem de ücretsiz alanlar yer alıyor. Burada ayrıca su sporları ve tekne gezileri ile aktivite dolu bir gün de yapılabiliyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Ücretli plajlarda 1 ya da 2 Euro vererek duş imkanından faydalanmak mümkün.

4. Fornillo Plajı

Fornillo Plajı, Campania'daki Amalfi Sahili'ndeki Positano'nun ana plajlarından biri

Spiaggia Grande’den Positano'nun en büyük ikinci plajı olan Fornillo Plajı'na giden romantik bir yol bulunuyor. Yürüyerek gitmek mümkün. Plajda ücretli ve ücretsiz seçenekler mevcut. Burada denize girmek ve harika manzaraya şahit olmak Positano’yu daha da güzelleştirecek.

Konum Linki

Yazar Notu: Plajda denize girmek için ücretli ve ücretsiz seçenekler yer alıyor.

5. Arienzo Plajı

Positano’nun basamaklarıyla ünlü plajına gitmek için 300 basamak çıkmak gerekiyor. Yazın biraz zorlasa da güzel bir manzaraya değdiğini söyleyebiliriz. 

Konum Linki

Yazar Notu: Arienzo’ya gitmek için otobüs seferleri de bulunuyor. SITA otobüsleri ile Orticelli durağında inip ulaşmak mümkün.

6. Via Cristoforo Colombo

Via Cristoforo Colombo havadan görünümü

Positano’ya kuş bakışı bakmak ve 360 derece manzaraya şahit olmak için istikamet Via Cristoforo Colombo oluyor. Tepede konumlanan Via Cristoforo Colombo harika fotoğraflar çekilebilecek bir yer. Positano’nun seyir noktası olan bu caddede Amalfi’yi, Ravello’yu, Vietri sul Mare’yi görebilmek mümkün.

Konum Linki

İpucu: ENUYGUN’dan kolayca uçak bileti alabilir, dilediğin yeri uygun fiyatlarla keşfedebilirsin. Şimdi seyahatinin ilk adımı olan İtalya uçak bileti almak için tıkla.

Uçak Bileti

Positona'ya nasıl gidilir?

İtalya’daki kolay ulaşım Positano için orta derecede geçerli diyebiliriz. Çünkü Positano’ya direkt araç bulmak her şehirde mümkün olmuyor. Salerno ve Sorrento şehirlerinden Positano’ya direkt araç bulunuyor. Yani İtalya’da Roma, Milano gibi şehirlerden Positano’ya gelmek için biraz yol katetmek gerekiyor. Genellikle Positano’ya Napoli üzerinden gelmek tercih ediliyor. Çünkü Napoli hem Salerno ve Sorrento’ya göre daha turistik bir şehir hem de tren ve feribot seçenekleri mevcut.

  • Napoli’den Positano’ya gitmek için yaklaşık 2 saat süren direkt feribot seferleri bulunuyor.
  • Napoli’den Salerno’ya tren seferleri yapılıyor. Salerno’ya gelindiğinde buradan feriboa biniliyor. 
  • Positano’dan Salerno’ya dönüş yolunda ise otobüs kullanılabilir. SITA otobüsleri merkezden kalkıyor. Bunun için önceden bilet alınmasına gerek yok, sıraya girmek yeterli.
  • Otobüs ile buraya gelmeyi düşünenler için inilecek durak Sponda durağı. Tam bu noktadayken Positano’nun lüks otellerinden Le Sirenuse’nin terasına ücretsiz olarak çıkılabiliyor ve terasta manzara izlenebiliyor.

Bilet fiyatları

  • Napoli’den Positano’ya feribot fiyatları 30-50 euro arası değişiklik gösterebiliyor. 
  • Napoli-Salerno arası trenle 40 dakika ve bilet fiyatları yaklaşık 5 Euro. Salerno’dan binilen feribot fiyatı 15 euro.

Yazar Notu: Napoli’den Salerno Tren İstasyonu’nda inildiğinde otobüs aramakla uğraşma. İtalya’da otobüs seferleri yanıltıcı olabilir. Bu yüzden önerimiz feribot olacak. İstasyondan 1-2 dakika kadar dümdüz ilerle. Karşında liman göreceksin. Positano feribotları o limandan kalkıyor. Ve hem otobüste hem de feribotta mutlaka sağ tarafta otu. Harika manzaraları orada görebilirsin.

İtalya bir gezgin için harika rotalar sunuyor. Yemekten kültüre sanattan tarihe keşfedebileceğin nice yer İtalya'da gezilecek yerler yazımızda seni bekliyor.


gizemtorun
Gizem Torun
20 Yazı
Birçok sektörde proje ve içerik yönetimi üzerine çalıştı; kültürel miras ve sürdürülebilir turizm alanlarında projeler geliştirdi. Şimdi ise ENUYGUN'un içerik süreçlerini yönetiyor ve yaptığı seyahatleri paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN