• Anasayfa
  • Bilgi
  • Vadeli mevduat kimler için uygun bir yatırım aracıdır?

Vadeli mevduat kimler için uygun bir yatırım aracıdır?

betulsungurlu

Birikimlerinizin değer kazanıp kâr getirmesi için güvence veren bir yatırım yolu arıyorsanız vadeli mevduat hesabı size göre olabilir. Ama tüm varlığınızı vadeli mevduat hesabına yatırmadan önce size uygun bir yatırım seçeneği olup olmadığından emin olmak istiyorsanız yazımızı kılavuz alarak ihtiyaç ve beklentilerinizi karşıladığından emin olabilirsiniz.

Mevduat hesabı

Yatırım yapmak için sınırlı bütçesi olanlar için kazançlı bir alternatif.

Vadeli mevduat hesapları minimum yatırım tutarı gerektirir ve bu nedenle yatırım yapmak için sınırlı bütçesi olan kişiler için uygundur.

Vadeli mevduat hesabı risksiz yatırım alternatifi arayanların tercihi olabilir.

Risksiz bir yatırım aracı olan vadeli mevduat herkes için uygun bir tercih. Vade sonunda elde edilen getir henüz yatırımın başında dahi bellidir. Çoğu yatırım aracının aksine anaparada kayıp yaşama ihtimali olmadığı için özellikle parasal kayba uğramayı göze alamayanların tercih etmesi için elverişlidir.

Enflasyona yenik düşmek istemeyenler için kârlı bir seçenek.

Birikimlerinizi enflasyona karşı güvence altına almak isteyenler için de kârlı bir yatırım yoludur. Faiz getirileri genellikle enflasyon üzerinde olduğu için çoğunlukla uzun vadeli mevduat hesaplarının faiz oranları da daha yüksel olur. Üstelik son düzenlemeler uyarınca 6 aydan daha uzun vadeli bir mevduat hesabı açıldığı takdirde stopaj oranları da o oranda daha düşük olacaktır.

Hızla birikim yapmayı hedefleyenler için birebir.

Acil ve hızlı birikim hayali kuranlar için de uygun bir yoldur. Sözgelimi ayda bir maaş olan ücretliler 1 ay vadeli mevduat hesabı açıp her vade sonunda maaşlarının belirli bir kısmını bu hesaba ekleyerek birikimlerini artırabilirler. Dolayısıyla hem istikrarlara tasarruf sağlarken hem de faiz getirisinden kâr elde edebilirler.

Bir süre sonra parasını kullanmak isteyenler için uygun.

Vadeli mevduat hesabı, yatırım süresinin esnek olması nedeniyle belirli bir süre sonra birikimlerini kullanmak isteyenler için uygun bir seçenektir. Örneğin belirli bir süre sonra bir yere ödeme yapması gereken kişiler vade dönüşü olan bir vadeli mevduat hesabı açarak paralarını risksiz bir şekilde değerlendirebilirler. Bu sayede, belirli bir süre sonra ödeme yapmak için gerekli olan miktarı biriktirmiş olup düzenli bir getiri elde ederler.

Mevduat hesabı karlı yatırım aracı

Kısa vadeli yatırım yapmak isteyenlerin adresi.

Vadeli mevduat hesabı genellikle 1 ay ile 5 yıl arasındaki kısa vadeli yatırım hedefleri için uygundur. Bu hesap türü, düşük riskli bir yatırım aracı olması nedeniyle kısa vadeli yatırım hedefleri için tercih edildiği için kısa vadeli yatırım planlayanların tercihi olabilir.

Büyük yatırımcılar için riskiz yatırım aracı.

Vadeli mevduat ayrıca belirsiz piyasa dönemlerinde her türlü yatırımcı için de uygun bir yatırım aracı olabilir. Piyasaların ne yöne gideceğinin bilinmediği dönemlerde, risk alabilecek büyük yatırımcılar da birikimlerini bir süre risksiz olan vadeli mevduat hesaplarında değerlendirerek beklemeyi tercih edebilirler.

Fazla getir beklentisini karşılamayabilir.

Öte yandan getirisi makul seviyelerde olduğu için yüksek getiri beklentisi olup bunun için yüksek risk almayı göze alabilenlerin ihtiyaçlarını karşılamayabilir. Faiz oranlarının düşük olduğu dönemlerde vadeli mevduat hesaplarından elde edilecek getiriler düşük olabilir.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN