Vadeli mevduat kimler için uygun bir yatırım aracıdır?


Betül Sungurlu
| 1 Dakikalık Okuma| 515 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Vadeli mevduat risksiz bir yatırım aracı olduğu için hemen herkes için uygundur. Vade sonunda elde edilecek getiri yatırımın başlangıcında bellidir. Bazı yatırım araçlarının aksine yatırılan anaparadan kayıp yaşama ihtimali bulunmaz. Bu sebeple özellikle kayıp yaşamayı göze alamayacaklar için en uygun yatırım aracıdır. Öte yandan getirisi makul seviyelerdedir. Yüksek getiri beklentisi içinde olanlar ve bunun için yüksek risk alabileceklerin ihtiyacını karşılamayabilir.

Vadeli mevduat, özellikle birikimlerini enflasyona karşı korumak isteyenler için uygun bir yatırım aracıdır. Faiz getirisi genellikle enflasyonun üzerindedir. Zaman zaman değişiklik olsa da çoğunlukla uzun vadeli mevduatlara uygulanan faiz oranı daha yüksek olur. Ayrıca son düzenlemelere göre 6 aydan daha uzun vadeli mevduata uygulanan stopaj oranları da daha düşük belirlenmiştir.

 

Birikim yapmak isteyenler için de uygun bir yatırım aracıdır. Örneğin ayda bir maaş alan ücretliler, 1 ay vadeli mevduat hesabı açarak ve her vade sonunda maaşlarının belirli bir kısmını bu hesaba ekleyerek birikimlerini artırabilirler. Böylece tasarruflarını artırırken faiz kazancı elde etmeye devam ederler.

Yatırım süresi isteğe bağlı olarak ayarlanabildiği için vadeli mevduat, belirli bir süre sonra parasını kullanmak isteyenler için de uygundur. Elinde bir miktar parası bulunan ama örneğin 43 gün sonra ödemesi bulunan kişiler, ödeme günü vade dönüşü olan bir vadeli mevduat hesabı açarak paralarını kullanacakları tarihe kadar risksiz bir şekilde değerlendirebilirler.

Vadeli mevduat ayrıca belirsiz piyasa dönemlerinde her türlü yatırımcı için de uygun bir yatırım aracı olabilir. Piyasaların ne yöne gideceğinin bilinmediği dönemlerde, risk alabilecek büyük yatırımcılar da birikimlerini bir süre risksiz olan vadeli mevduat hesaplarında değerlendirerek beklemeyi tercih edebilirler.

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.