Uzun yola çıkmadan önce yapılması gerekenler

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Yaz geldi tatile çıkmak ya da memleketinize giderek eş, dost akraba ziyareti yapmak istiyorsanız uzun yola çıkmadan önce aracınıza mutlaka bakım yaptırın. Ufak ayrıntılar sayesinde kendiniz ve yakınlarınızın can sağlığını garanti altına almak elinizde.

Türkiye, Avrupa’nın en çok trafik kazasının yaşandığı ülkelerden biri...Kazalarda her yıl binlerce insanımızı kaybediyoruz. Oysa ki biraz daha dikkatli olarak ve ufak tefek önlemler alarak bu kazaları minumuma indirebiliriz.

İşte yapmanız gerekenlerin listesi

Otomobilinizle yolculuğa çıkmadan önce yapmanız gerekenleri listeledik. Şöyle bir göz atın ve önleminizi alın.

 • Otomobilinizi mutlaka bir servise götürerek yaz bakımı yaptırın. Genel bakımın yanısıra klima filtrelerini değiştirtin. Aksi halde aracınızda yeterli soğuma sağlayamazsınız ve seyahinizi sıkıntılı hale sokarsınız.
 • Lastiklerinizin havasını mutlaka kontrol edin...
 • Aracınızın cam suyu, motor ve radyatör sıvısını mutlaka kontrol edin.
 • Gideceğiniz güzahgahtaki yol bakım çalışmalarını önceden tespit edin. Gerekirse alternetif yollar hazırlayın. Yaz geldiği için yol bakım çalışmaları hızlanır. Karayolları yol çalışması yaptığı yerleri önceden duyuruyor.  Seyahate çıkmadan önce karayollarının resmi sitesi kgm.gov.tr adresini zayeret ederek yol çalışmaları hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Bebek ve çocuklarınızı mutlaka otomobil koltuğunda oturtun. Onlar talep etse bile koltuklarının dışında seyahat etmesine izin vermeyin.
 • Emniyet kemerinizi mutlaka takın.
 • Sigorta, kasko bilgilerinizi ve araç muayenesini kontrol edin. Kaskonuz, trafik sigortanız bitmek üzere olabilir ya da araç muayene zamanı gelmiş olabilir. Yolda sorun yaşamamak için bu bigilerinizi teyit edin. Kaskonuz yoksa uzun yolculuk öncesi riskinizi minumuma indirmek için aracınıza mutlaka kasko yaptırın. Bu konuda enuygun sigorta danışmanları size destek verecektir.
 • Ağır yemekler yeyip yola çıkmayın. Hafif yiyecekler yeyin ve rahat kıyafet tercih edin.
 • Terlik özellikle parmak arası terlikle araç kullanmayın. Ani bir manevrada terlik ayağınızdan çıkabilir ve kazaya sebep olabilir. Rahat bir ayakkabı giymeyi tercih edin.
 • Son yıllarda sayısı giderek artan kaliteli dinlenme tesislerinde 5-10 dakikalık ihtiyaç molaları vermeyi ihmal etmeyin. Bu kısa duraklamalar ve oralarda içeceğiniz çay, kahve gibi uyarıcı içecekler sizin yolculuğunuzu daha rahatlatacaktır.
 • Yanınızda harita alın. Haritanızın özellikle güncel olması önemli. Harita bilgilerine göre yeni yollar keşfedebilirsiniz.
 • Yol işaret ve tabelalarına çok dikkat edin. Hemzemin geçit, kavşak vs tehlikeli yerlere girerken uyarı levhalarına önem verin.
 • Cam, ayna ve görüş mesafenize giren yerlere çanta, eşya gibi birşeyler koymayın.

Yukarıdaki uyarıları dikkate alıp dinlenmiş ve zinde bir şeklide yola çıkın, mutlaka işaretlere dikkat edin. Yanızda seyahet edenlerin de sizi uyarmasına izin verin. Yolculuğunuz hem daha keyifli hale gelecek hem de en önemlisi kaza ve benzeri durumlardan sizi uzak tutacaktır.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar