Hangi koşulda olursa olsun kolayca uykuya dalabilenlere gıcık olanlar el kaldırsın? Böyle insanlar için ne uyuduğu yer fark eder ne de uyuyacağı pozisyon. Ayrıca kolay uyuyabilenler uçak, otobüs ya da tren hareket eder etmez uykuya dalmış olurlar. Biz uyuyamayanlar da onlara bakıp bakıp iç geçiririz biz neden uyuyamıyoruz diye. Uykuya daldığımız anlar olsa bile huzursuz bir uyku olduğu için uyandığımızda daha da yorgun oluruz. İşte bu durumları çok iyi anladığım için uçuşlarda güzel bir uyku çekmek için bazı tüyoları bir araya getirdim.

İçindekiler

Koltuğunu iyi seç

uçakta uyku1

Uzun sürecek uçuşlarda koltuk seçimi inanılmaz derecede kritik bir önem taşıyor. Eğer uçuş esnasında çok fazla sıvı tüketip sürekli lavaboya gidenlerdensen senin için en iyi koltuk koridor kenarı. Ne başka bir yolcuyu rahatsız etmenin o huzursuz edici hissini yaşarsın ne de tuvalete giderken zorluk çekersin. Tuvalet dönüşü koltuğuna kolayca ulaşacağın için uykunu da bölmezsin. Eğer uzun boyluysan da koridor kenarındaki koltukları tercih etmeni öneririm. Böylece bacaklarını rahatça koridora doğru uzatabilirsin.

Yolculuğun çoğunda uyuyup lavaboyu çok az kullananlardansan ya da boy dezavantajın yoksa cam kenarı koltuğu iyi bir uyku için biçilmiş kaftan. Cam kenarında oturduğunda hem kafanı yaslayıp rahatça uyuyabileceğin bir alana sahip olursun hem de penceredeki güneşliği uyuyacağın süre boyunca kapalı tutabilirsin.

Uçak Bileti

Yastığını ve kulaklığını unutma

uyku ekipmanı

Bazı hava yolları, yastık, battaniye ve kulaklık konusunda cömert oluyorlar. Tabii hava yolunun temin ettiği eşyalar herkesin kullanımına uygun oluyor. Ancak senin yastık ya da kulaklık tercihin tamamen farklı olabilir. Hem en iyi hangi yastıkta uyuyabileceğini en iyi sen bilirsin değil mi? Zaten her seyahat severin kendine uygun bir yolculuk yastığı ve kulaklığı vardır. Senin henüz yoksa çok geç kalmış değilsin. Kendine güzel bir yolculuk yastığı almalısın. Boynunun en rahat şekilde dinleneceği ve uyku kaliteni artıracak yastıklardan tercih et. Böylece uzun uçuşlarda boyun ağrısı nedeniyle uykun bölünmez.

Kulaklık konusunda da aynı durum geçerli. Günlük hayatında kullandığın kulaklık uzun süreli bir uçuş boyunca takılı olduğunda başını ağrıtıyor ya da kulağını acıtıyorsa bir yolculuk kulaklığı edinmelisin. Ayrıca yolculuk esnasında uyuyuş şekline de dikkat etmelisin. Mesela cam kenarı koltuk tercih ettiğinde kafanı yaslayarak uyuyorsan kulak üstü kulaklık zorlayıcı olabilir. Kulak içi bir kulaklık tercih ederek daha rahat edebilirsin. Günlük hayatta kullandığın kablosuz bir kulaklığın varsa uzun süreli bir uçuş için şarjının yeterli olup olmayacağına da dikkat etmelisin. Eğer uçuş süren boyunca kulaklığının şarjı yetmeyecekse yanında mutlaka kablolu bir kulaklık da bulundurmanı öneririm.

Kafeinden uzak dur

havalimanı

Özellikle sabah erken saatte ya da gece geç saatlerde uçuşun varsa uçağa binmeden önce kahveye sarılıyorsun. Hatta uçakta servis esnasında da kahveyi tercih ediyorsun. Evet kahve seni dinç tutmak için başarılı bir çözüm ama uzun bir uçuştan önce kafeini fazla kaçırırsan uykuya dalmakta sorun yaşayabilirsin. Bu nedenle uzun uçuşlarda iyi uyuyabilmek için uçuştan önce ve uçuş esnasında kafein alımına dikkat etmen çok önemli.

Kahve içeceksen de uçuştan önce ve az miktarda içmeyi tercih et. Ayrıca uçakta yanında olacak çantaya seni rahatlatacak bitki çayları al. Papatya, melisa, rezene gibi sakinleştirici özellikleriyle bilinen bitki çayları hem uykuya dalmanı kolaylaştırır hem de uzun uçuşta yaşayabileceğin mide rahatsızlıklarını önler. Kahve içmiş olsan bile bu çaylar seni rahatlatmak konusunda etkili olacaktır. Kabin görevlilerinden sıcak su isteyerek kendi tercih ettiğin bitki çayını hazırlayabilirsin.

Rahat kıyafetler giy

uçakta kıyafet

Yolculuk için giydiklerinin uykuya dalmanın ve iyi uyumanın üzerinde çok büyük bir etkisi var. Sıkı pantolonlar ya da ayakkabılar giyersen uzun süre oturduğun zaman rahatsız edici olacak ve uykunu engelleyecektir. En rahat ayakkabını giy ve pantolon yerine eşofman altı ya da tayt tercih et.

Kat kat giyinmek de çok önemli. Tişörtünün üstüne giyebileceğin bir sweatshirt kurtarıcın olabilir. Eğer çok terlersen rahat uyuyamazsın. Terlediğin an üstünü çıkarıp rahatlarsın ve uykuna konforlu bir şekilde devam edersin. Sıcak havada uçağa biniyorsan da yanına mutlaka bir hırka almalısın. Uçaklardaki havalandırma çok fazla çalıştığında üşüyebilirsin ve yanına aldığın hırka işine yarar.

Meditasyon yap

uçakta uyku2

Eğer meditasyon yapmaktan hoşlanıyorsan uykuya dalmak için uçakta da meditasyon yapmayı deneyebilirsin. Meditasyon sakinleşip rahatlamana yardımcı olur ve uykuya rahatça dalabilirsin. Meditasyonla pek aran yoksa nefes egzersizlerini de deneyebilirsin. Kendini rahatlatmak için nefes alıp verişini kontrol altına almaya çalış. Gözlerini kapatıp 10 ya da 15 dakika boyunca sakin ve düzenli bir şekilde nefes alıp verirsen rahatlayıp uykuya dalabilirsin.


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN